Newsletter

UE: jest przełom ws. przepisów dotyczących ceł antydumpingowych

13.12.2016, 18:35aktualizacja: 13.12.2016, 18:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przedstawiciele państw unijnych odblokowali we wtorek drogę do uzgodnienia przepisów umożliwiających nakładanie przez UE wysokich ceł antydumpingowych na produkty m.in. z Chin. Impas w tej sprawie trwał trzy lata.

Komisja Europejska przedstawiła propozycje w sprawie wzmocnienia instrumentów ochrony handlu (TDI) w 2013 r. Od dłuższego czasu zarówno przemysł, KE, jak i związkowcy naciskali na państwa unijne, by wypracowały one stanowisko pozwalające na prace nad regulacjami z Parlamentem Europejskim.

W Radzie UE, gdzie spotykają się ministrowie krajów Unii, był jednak do tej pory klincz. Problemem dla połowy krajów z Wielką Brytanią na czele była kwestia usunięcia zasady mniejszego cła. Przez nią UE nie może - jak np. Stany Zjednoczone - nakładać na produkty z Chin ceł antydumpingowych wynoszących ponad 100 czy nawet 200 proc., tylko musi się ograniczać do dużo niższych stawek, wynoszących kilkanaście, najwyżej kilkadziesiąt procent. To za mało, by powstrzymać import z Chin.

Bezsilna, niemogąca znaleźć porozumienia UE musiała biernie przyglądać się coraz większemu napływowi taniej, dotowanej stali z Chin, który szkodzi unijnemu hutnictwu. Branża ta coraz głośniej domagała się reakcji, organizując wielotysięczne demonstracje w Brukseli.

W ostatnich tygodniach mniejszość blokująca w Radzie UE była kruszona i we wtorek mógł zostać przyjęty mandat do prac nad regulacjami z Parlamentem Europejskim. Według dyplomatów, z którymi rozmawiała PAP, liberalnie nastawione państwa członkowskie: Holandia, Szwecja, Irlandia, Wielka Brytania i Włochy zgłosiły sprzeciw, ale nie były w stanie dużej blokować prac.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ kot/ mc/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.12.2016, 18:35
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ