Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Komisja Europejska przedstawiła propozycje w sprawie wzmocnienia instrumentów ochrony handlu (TDI) w 2013 r. Od dłuższego czasu zarówno przemysł, KE, jak i związkowcy naciskali na państwa unijne, by wypracowały one stanowisko pozwalające na prace nad regulacjami z Parlamentem Europejskim.
W Radzie UE, gdzie spotykają się ministrowie krajów Unii, był jednak do tej pory klincz. Problemem dla połowy krajów z Wielką Brytanią na czele była kwestia usunięcia zasady mniejszego cła. Przez nią UE nie może - jak np. Stany Zjednoczone - nakładać na produkty z Chin ceł antydumpingowych wynoszących ponad 100 czy nawet 200 proc., tylko musi się ograniczać do dużo niższych stawek, wynoszących kilkanaście, najwyżej kilkadziesiąt procent. To za mało, by powstrzymać import z Chin.
Bezsilna, niemogąca znaleźć porozumienia UE musiała biernie przyglądać się coraz większemu napływowi taniej, dotowanej stali z Chin, który szkodzi unijnemu hutnictwu. Branża ta coraz głośniej domagała się reakcji, organizując wielotysięczne demonstracje w Brukseli.
W ostatnich tygodniach mniejszość blokująca w Radzie UE była kruszona i we wtorek mógł zostać przyjęty mandat do prac nad regulacjami z Parlamentem Europejskim. Według dyplomatów, z którymi rozmawiała PAP, liberalnie nastawione państwa członkowskie: Holandia, Szwecja, Irlandia, Wielka Brytania i Włochy zgłosiły sprzeciw, ale nie były w stanie dużej blokować prac.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
stk/ kot/ mc/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.12.2016, 18:35 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |