Newsletter

Umowa NCBJ: Badania technologii jądrowych wspólnie z Japończykami (komunikat)

28.01.2019, 16:37aktualizacja: 28.01.2019, 16:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NCBJ informuje:

28 stycznia prof. Tatsuya Okubo, dziekan Szkoły Inżynierii na Uniwersytecie Tokijskim oraz prof. Krzysztof Kurek, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych podpisali umowę o wymianie akademickiej pomiędzy reprezentowanymi przez siebie instytucjami. Umowę podpisano w czasie odbywającego się w Warszawie polsko-japońskiego seminarium poświęconego technologii reaktorów wysokotemperaturowych. Seminarium zorganizowało NCBJ wspólnie z Japońską Agencją Energii Atomowej we współpracy z japońskim Ministerstwem Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii (MEXT) i polskim Ministerstwem Energii.

Umowa podpisana na okres pięcioletni przewiduje wymianę naukowców, studentów i kadry administracyjnej, prowadzenie wspólnych badań, organizowanie wykładów i sympozjów oraz wymianę informacji naukowych. "NCBJ stara się nawiązywać kontakty naukowe ze wszystkimi wiodącymi instytucjami badawczymi w Europie, Ameryce i w Azji" – mówi dyrektor Kurek. "Do tego grona należą niewątpliwie nasi tokijscy partnerzy, z którymi podpisaliśmy dziś porozumienie. Liczymy na to, że podobnie jak w przypadku innych naszych partnerów międzynarodowych, współpraca przyniesie wymierne korzyści obu stronom. Chcielibyśmy skorzystać z doświadczeń japońskich przy kształceniu naszych doktorantów. Zamierzamy też prowadzić wspólne badania m.in. z wykorzystaniem infrastruktury japońskiej, jak i unikalnych możliwości, które daje działający w NCBJ reaktor badawczy Maria".

Współpraca NCBJ z japońskimi instytucjami badawczymi zapowiada się bardzo obiecująco. "W ciągu kilku miesięcy spodziewamy się uruchomienia wspólnego programu badawczego z Japońską Agencją Energii Atomowej i Chiyoda Technol Corporation" – informuje mgr inż. Janusz Jaroszewicz, zastępca Dyrektora Departamentu Eksploatacji Obiektów Jądrowych NCBJ. "Pilotażowo w reaktorze Maria zostanie uruchomiona japońska termostatyczna sonda typu JMTR do badań materiałowych. Mamy też plany rozwinięcia tego programu".

JAEA jest jednym z partnerów projektu Euratom Gemini+. "Konsorcjum międzynarodowe pod przewodnictwem NCBJ wygrało konkurs Euratom na projekt przygotowujący wdrożenie małych reaktorów modułowych SMR w Europie" – informuje prof. Grzegorz Wrochna, pełnomocnik Dyrektora NCBJ ds. Współpracy Międzynarodowej, organizator warszawskiego seminarium. "Powstający projekt koncepcyjny zastosowania małych reaktorów jako źródeł ciepła procesowego dla przemysłu konfrontowany jest z przepisami bezpieczeństwa jądrowego w różnych krajach. Poszukujemy najlepszych rozwiązań technicznych spełniających wymogi tych przepisów i zapewniających odbiorcom ciepła optymalne parametry pracy. Japońskie doświadczenia z testowym reaktorem HTTR przygotowanym do podłączenia do linii produkcyjnej wodoru są tutaj bezcenne".

Seminarium odbywające się w Ministerstwie Energii potrwa dwa dni. Goście zwiedzą także instytut w Świerku. W skład delegacji japońskiej wchodzą władze miasta Oarai, w którym zlokalizowany jest japoński instytut eksploatujący m.in. reaktor HTTR. We wtorek 29 stycznia zostanie podpisana umowa partnerska pomiędzy Oarai a Otwockiem, w granicach którego mieści się NCBJ.

Informacje uzupełniające

Szkoła Inżynierii na Uniwersytecie Tokijskim składa się z 18 departamentów, 2 powiązanych placówek badawczych i 6 stowarzyszonych ośrodków. Kształci się w niej około 2000 studentów studiów magisterskich i około 1000 doktorantów. Tematyka badawcza Szkoły jest bardzo rozległa i obejmuje m. in. takie zagadnienia jak bezpieczeństwo reaktorów jądrowych, źródła promieniowania, detekcję i pomiary, zaawansowane modelowanie i symulacje, badania materiałów przeznaczonych do pracy w ekstremalnych środowiskach.

Narodowe Centrum Badań Jądrowychjest instytutem badawczym działającym na podstawie przepiów ustawy o instytutach badawczych z dnia 20 kwietnia 2010 r. (Dz.U. 2010 Nr 96 poz. 618; z późniejszymi zmianami). Ministrem nadzorującym instytut jest minister energii. NCBJ jest największym instytutem badawczym w Polsce zatrudniającym ponad 1100 pracowników, w tym ponad 200 osób ze stopniem naukowym doktora, z czego ponad 60 osób ma status samodzielnych pracowników naukowych. W NCBJ pracuje ponad 200 osób z tytułem zawodowym inżyniera. Główna siedziba instytutu znajduje się w Otwocku w dzielnicy Świerk, gdzie zlokalizowany jest ośrodek jądrowy należący do NCBJ, w tym reaktor badawczy Maria. Instytut prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe oraz wdrożeniowe w obszarze powiązanym z szeroko rozumianą fizyką subatomową, fizyką promieniowania, fizyką i technologiami jądrowymi oraz plazmowymi, fizyką materiałową, urządzeniami do akceleracji cząstek oraz detektorami, zastosowaniem tych urządzeń w medycynie i gospodarce oraz badaniami i produkcją radiofarmaceutyków. Instytut posiada najwyższą kategorię A+ przyznaną w wyniku oceny polskich jednostek naukowych dokonanej w 2017 r. Pozycję naukową instytutu wyznacza także liczba publikacji (ok. 500 rocznie) i liczba cytowań mierzona indeksem Hirscha (ponad 150). Są to wartości lokujące NCBJ w pierwszej piątce wśród wszystkich jednostek badawczych i akademickich w Polsce prowadzących porównywalne badania.

Materiały graficzne (NCBJ wyraża zgodę na nieodpłatne wykorzystanie przez media wskazanych niżej materiałów graficznych do potrzeb zilustrowania powyższej informacji lub materiałów z nią powiązanych):

prof. Tatsuya Okubo, dziekan Szkoły Inżynierii na Uniwersytecie Tokijskim oraz prof. Krzysztof Kurek, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych podpisują umowę o wymianie akademickiej (foto: NCBJ) https://www.ncbj.gov.pl/sites/default/files/field/image/dsc_4052_in.jpg

prof. Tatsuya Okubo, dziekan Szkoły Inżynierii na Uniwersytecie Tokijskim oraz prof. Krzysztof Kurek, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych podpisali umowę o wymianie akademickiej (foto: NCBJ) https://www.ncbj.gov.pl/sites/default/files/field/image/dsc_4083.jpg

Strona własna informacji prasowej: https://www.ncbj.gov.pl/aktualnosci/umowa-ncbj-badania-technologii-jadrowych-wspolnie-japonczykami

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ nmk/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.01.2019, 16:37
Źródło informacji NCBJ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ