Newsletter

W 2018 r. ponad 170 tys. zwiedzających zabytki Tarnowskich Gór z listy UNESCO

03.02.2019, 14:05aktualizacja: 03.02.2019, 14:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ponad 170 tys. turystów zwiedziło w minionym roku Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga - obiekty z Tarnowskich Gór wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To blisko o 40 tys. osób więcej niż w 2017 r.

Przedstawiciele zarządzającego kopalnią i sztolnią Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) zaznaczają, że znaczący wzrost ruchu turystycznego udało się osiągnąć bez żadnego stałego dofinansowania i ogromnych nakładów na promocję.

Jak powiedział PAP Grzegorz Rudnicki z SMZT, ze statystyk wynika, że 45 proc. zwiedzających obydwa zabytki to turyści indywidualni z różnych części kraju, taki sam odsetek stanowią zwiedzający w grupach zorganizowanych, np. uczniowie. Pięć pozostałych proc. stanowią goście z zagranicy. Udział turystów indywidualnych ostatnim czasie wzrasta.

Decyzja o wpisaniu zabytków Tarnowskich Gór na Listę światowego dziedzictwa UNESCO zapadła w lipcu 2017 r. w Krakowie, podczas obywającej się tam 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. "Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" to 15. polski wpis na tej liście i pierwszy w woj. śląskim.

Wpis obejmuje pozostałości po dawnych kopalniach - wyrobiska i szyby górnicze, wyjątkowy w skali świata system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego. To nie tylko Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga, ale też 26 innych obiektów, usytuowanych nie tylko w Tarnowskich Górach, ale też Bytomiu i Zbrosławicach. Zgodnie z założeniem SMZT mają one w przyszłości utworzyć jednolity szlak kulturowy, przyciągający turystów. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ agz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.02.2019, 14:05
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ