Newsletter

W północno-wschodniej Polsce populacja dzików spadła o blisko połowę

08.11.2016, 14:51aktualizacja: 08.11.2016, 14:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W ciągu pół roku o blisko połowę zmalała w północno-wschodniej Polsce populacja dzików - wynika z zakończonej inwentaryzacji tych zwierząt na terenie podległym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Liczenie odbyło się we wszystkich nadleśnictwach; 22 z nich są w województwie podlaskim, a dziewięć w woj. warmińsko-mazurskim. Leśnicy oceniają, że dzików żyje teraz ok. 6,8 tys. Na podstawie wyników liczenia przeprowadzonego wczesną wiosną szacowano, że dzików było wówczas ok. 12,5 tys. - poinformował we wtorek PAP rzecznik RDLP w Białymstoku Jarosław Krawczyk.

Liczenie dzików w całej Polsce rozpoczęło się w październiku na mocy decyzji wydanej przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF). Podlaskie było pierwszym regionem, gdzie w lutym 2014 r. potwierdzono przypadki ASF u dzików.

Obecnie występowanie wirusa tej choroby, śmiertelnej dla dzików i trzody chlewnej, ale niegroźnej dla ludzi, notowane jest też w województwach lubelskim i mazowieckim.

Liczenie dzików obejmowało co najmniej 10 proc. powierzchni leśnej w nadleśnictwach oraz wybrane powierzchnie upraw kukurydzy, gdzie dziki chętnie przebywają jesienią. Najwięcej tych zwierząt naliczono na terenie nadleśnictwa Gołdap w Puszczy Rominckiej (woj. warmińsko-mazurskie), najmniej natomiast w okolicach Krynek, Walił i Łomży (woj. podlaskie).

W Podlaskiem potrwa do czwartku, tygodniowa akcja poszukiwania padłych dzików w lasach sześciu powiatów. Jak dotąd, padłych zwierząt nie znaleziono, choć poszukiwania były prowadzone m.in. w powiecie siemiatyckim, gdzie notowane były przypadki padłych dzików z ASF. (PAP)

kow/ rof/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.11.2016, 14:51
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ