Newsletter

Wiceminister energii: będziemy rozwijać krajowe wydobycie gazu

12.04.2018, 15:15aktualizacja: 12.04.2018, 15:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rząd traktuje krajowe wydobycie gazu jako element strategiczny naszego bezpieczeństwa energetycznego i na pewno będziemy je rozwijać - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister energii Michał Kurtyka.

"Podkarpackie to kluczowy region dla zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, z rocznego wydobycia gazu w Polsce, czyli 4 mld m sześc. rocznie 1,4 mld pochodzi z Podkarpacia. Krajowe wydobycie ropy naftowej w tamtym regionie to 40 tys. ton rocznie" - mówił wiceszef resortu energii.

"Nie ma lepszego sposobu na zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego niż gaz z własnych złóż" - podkreślił.

Południe Polski to historycznie najbardziej gazo - i roponośna część kraju. W ostatnich latach PGNiG i Orlen Upstream zintensyfikowały tam poszukiwania i wydobycie węglowodorów. Jak mówił Kurtyka w południowej części kraju, spółka PGNiG eksploatuje 136 złóż ropy i gazu, w woj podkarpackim ma 22 koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż na obszarze 14,300 km. Na siedmiu z nich prowadzi prace wespół z Orlen Upstream.

Dzięki nowym technologiom, w ostatnich latach udało się udokumentować 4 mld m sześc. gazu i odkryć złoża niekonwencjonalne na koncesjach Siedleczki, Kramarzówka, Chodakówka i Sędziszów. Jak mówił złoża w fazie inwestycyjnej, w części, jak np. w złożu Siedleczka trwa już wydobycie.

Kurtyka poinformował, że na obszarze sanockiego oddziału PGNiG w 2016 r. wywiercono 16 nowych otworów poszukiwawczych, w 2017 r. 22 takie otwory. W 16 z nich stwierdzono występowanie gazu.

Spółka zamierza przeznaczyć 1,8 mld zł na poszukiwania, intensyfikacje wydobycia i modernizację infrastruktury produkcyjnej na południu Polski.(PAP)

drag/ skr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.04.2018, 15:15
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ