Newsletter

Zdrowie i styl życia

70. Derby o Puchar Prezydenta RP na Służewcu

07.07.2014, 11:26aktualizacja: 07.07.2014, 11:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

To będą najbardziej emocjonujące 2,5 minuty pierwszej niedzieli lipca 2014 roku w polskim sporcie. Już po raz 70. na służewieckim torze w Warszawie odbędzie się prestiżowa gonitwa Derby o Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Do wyścigu trzylatków pełnej krwi angielskiej (ogierów i klaczy), o Błękitną Wstęgę na dystansie 2400 metrów, zgłoszono 15 koni. Początek rywalizacji o godz. 18.30.

W opinii ekspertów do faworytów zalicza się trenowany przez Macieja Janikowskiego, polskiej hodowli - Predator. Wśród jego konkurentów wymienia się irlandzką klacz Greek Sphere (trener Andrzej Walicki) i Temperament (trener Marek Nowakowski). Jest to jednak specyficzna gonitwa, w której często dochodzi do niespodzianek.

6 lipca na Służewcu odbędzie się dziewięć gonitw, pierwsza rozpocznie się o godz. 14.45. Łącznie w puli nagród jest ponad 300 tysięcy złotych, zaś w Derby 148 750 zł.

Przed rokiem zwyciężył Patronus pod dżokejem Piotrem Piątkowskim. Był to jednocześnie dwunasty sukces derbowy trenera Andrzeja Walickiego.

Dla Piątkowskiego to była z kolei trzecia w karierze wygrana w tej gonitwie, poprzednio w 2007 (San Moritz) i 2009 roku (Soros). W niedzielę doświadczony zawodnik (urodzony w 1967 roku) będzie dosiadać ogiera Temperament.

Jeszcze dwóch triumfów brakuje mu do osiągnięcia jednego z najwybitniejszych polskich dżokei, zmarłego tragicznie w 2005 roku Tomasza Dula. W Derby "Król Toru", jak go nazywano, zwyciężał w 1989, 1997, 1998, 2000 i 2004 roku. Natomiast w 1997 roku wygrał też Derby dla koni arabskich na Druidzie.

Co ciekawe, przed dziesięcioma laty faworyt Montbard, dosiadany przez Dula, został ogłoszony zwycięzcą po dyskwalifikacji pierwszej na mecie Królowej Śniegu, która zajechała drogę Domusowi. Sędziowie przesunęli ją na trzecie miejsce. Gdyby nie ten incydent, Małgorzata Maroszek, która jechała na Królowej Śniegu, byłaby pierwszą w historii amazonką triumfatorką tej prestiżowej gonitwy. Królowa Śniegu wyprzedziła na celowniku Montbarda o dwie długości.

W najnowszej historii nie brakowało oczywiście niespodzianek w derbowym zwycięstwo, jak pierwsza pozycja 17-letniego Szczepana Mazura w 2012 roku. Startował na klaczy hodowli niemieckiej Natalie of Budysin.

Tym razem Mazur startował będzie na Zielonej Herbatce, trenowanej przez Adama Wyrzyka.

Jeśli chodzi o czas, rekord należy do Krezusa - 2.28,00. Przetrwał już ćwierć wieku.

Oprócz Derby, w programie dnia na niedzielę znalazły się między innymi biegi o Nagrodę I Dywizji Kawalerii Wojska Polskiego (14.45), Nagrodę Novary (16.00) oraz Memoriał Fryderyka Jurjewicza (19.15). Widzowie będą mogli oglądać rywalizację z odrestaurowanej Trybuny II, która jest w stanie pomieścić kilka tysięcy osób. Remont kosztował ponad dziewięć milionów złotych.

Z jego efektów zadowolony jest prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Feliks Klimczak, który zapewnia, że: "Nie ma piękniejszego toru na świecie".  

"Wielkie gonitwy przyciągają tłumy. Zakończony remont Trybuny II pozwala przyjąć w komfortowych warunkach kilka tysięcy miłośników gonitw więcej. Służewiec dzięki Totalizatorowi Sportowemu odzyskuje dawny blask i renomę. Takie dni jak Derby pozwalają cieszyć się stołecznymi wyścigami w najlepszym wydaniu. Liczymy, że niedzielna pogoda pozwoli odwiedzającym skorzystać z licznych atrakcji, które przygotowaliśmy dla rodzin z dziećmi" - podkreślił prezes Totalizatora Sportowego Wojciech Szpil.

Organizatorzy niedzielnych zawodów przygotowali m.in. konkurs na najpiękniejszy kapelusz i wystawę obrazów Bogusława Lustyka.

Niedzielne Derby odbędą się po raz 70. do tego niedawno minęło 75 lat od uroczystego otwarcia toru na warszawskim Służewcu. Pierwszą gonitwę wygrał trzylatek Felsztyn pod Stefanem Michalczykiem.

Zanim wyścigi przeniosły się na Służewiec, rywalizacja odbywała się na Polu Mokotowskim, gdzie po raz pierwszy za sprawą Towarzystwa Wyścigów Konnych i Wystawy Zwierząt Gospodarskich w Królestwie Polskim zorganizowano ją w 1841 roku. Sympatycy jeździectwa gościli na Polu Mokotowskim do 1938 roku.

Tor na Służewcu zaprojektował warszawski architekt Zygmunt Plater-Zyberk przy współpracy Juliusza Żórawskiego w stylu modernistycznym. Składa się z dwóch torów, piaszczystego treningowego i trawiastego głównego długości 2200 metrów, trzech trybun - reprezentacyjnej oraz drugiej z widownią 4500, i trzecią na której miało miejsce stojące 7000 widzów. Budowy trybuny trzeciej nigdy nie dokończono.

W jubileuszowym, 75. sezonie zaplanowano 273 gonitw dla folblutów, 182 dla arabów, 28 dla kłusaków francuskich oraz po raz pierwszy od czterdziestu lat cztery dla koni półkrwi. Prestiżowa Wielka Warszawska zaplanowana jest na 5 października.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.07.2014, 11:26
Źródło informacji Totalizator Sportowy
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii