Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Starzyński, który prowadził od początku biegu, pokonał trasę 42 km 195 metrów w czasie 02:28:44, co jest najlepszym, rekordowym czasem dla tej imprezy. "Solidaryzuję się z żoną, która urodzi dziecko. To także duży wysiłek" - powiedział Starzyński dziennikarzom tuż po ukończeniu biegu.
Poprzedni rekord Maratonu Lubelskiego - 02:39:58 - należał do Rafała Czarneckiego (STS Skarżysko-Kamienna), który w tegorocznej edycji Maratonu przybiegł na metę jako drugi.
Wśród kobiet triumfowała Julia Bajramowa z Ukrainy, która maraton przebiegła w czasie 02:59:48. To także wynik lepszy od dotychczasowego rekordu pań Maratonu Lubelskiego 3:13:57, który należał do Doroty Grucy z Agrosu Zamość.
Drugie miejsce w tegorocznej edycji PZU Maratonu Lubelskiego zajęła Marta Kloc (Perfect Runner Team) z wynikiem 03:03:54.
W PZU Maratonie Lubelskim startowali też zawodnicy I Mistrzostw Europy Głuchych na dystansie maratońskim. Są one częścią 9. Mistrzostw Europy Głuchych w Lekkoatletyce, które odbędą się w Bydgoszczy w lipcu.
W Lublinie do startu zgłosiło się 20 zawodników - 11 kobiet i 9 mężczyzn - z różnych krajów m.in. Polski, Belgii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Węgier, Szwecji, Turcji i Ukrainy.
Finalistka Maratonu Julia Bajramowa z Ukrainy, zwyciężyła tym samym również w I Mistrzostwach Europy Osób Głuchych w kategorii kobiet. Wśród mężczyzn w tej konkurencji najlepszy był zawodnik z Turcji Oender Karakulah, który osiągnął czas 02:41:01, co w PZU Maratonie Lubelskim dało mu czwarte miejsce.
Trasa maratonu w Lublinie według wielu biegaczy należy do najtrudniejszych w kraju, ponieważ ma dużo wzniesień do pokonania. Biegnie przez miasto, które - podobnie jak Rzym - położne jest na siedmiu wzgórzach. Jak podkreślił dyrektor biegu Piotr Kitliński, start i meta były w tym samym miejscu, co oznacza, że różnica poziomów "wychodzi na zero" - maratończycy mieli tyle samo pod górę, co z góry.
"Trasa jest może i trudna, ale ciekawa. Na mapie jej rysunek przypomina kształt twierdzy, żartujemy, że ją właśnie trzeba zdobyć" - powiedział Kitliński.
Inicjatywa organizowania Maratonu w Lublinie wyszła od tutejszego środowiska biegaczy, którzy przy okazji biegu chcieli też pokazać miasto. "Trasa biegu prowadziła przez główne ulice miasta, m.in. obok Starego Miasta, Majdanka, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, miejsc charakterystycznych dla Lublina i ważnych dla historii" - dodał Kitliński.
Maratonowi towarzyszył cykl różnych imprez promujących bieganie i zdrowy tryb życia. Na Placu Litewskim w centrum Lublina funkcjonowało miasteczko maratońskie. Wokół Placu odbył się mini maraton, na dystansie 421 metrów, który pokonali uczestnicy Wielkiego Biegu Rodzinnego - 4 Move Family Run. Biegły w nim całe rodziny, najczęściej bliscy maratończyków, którzy przyszli im kibicować. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale.
Najwięcej radości sprawiały jednak medale, które otrzymywały przedszkolaki uczestniczące w biegu "W te Pędy 42 (k) m do mety". Ten specjalny "maraton" na symbolicznym dystansie 42 metrów cieszył się dużym powodzeniem. Dla bezpieczeństwa biegi zostały podzielono na kilka serii, które odbywały co 15 minut. Każde dziecko na mecie otrzymało medal i dyplom z wypisanym imieniem, a następnie mogło stanąć na 1. miejscu podium, żeby zrobić pamiątkowe zdjęcie.
"To świetna zabawa. Wszyscy wygrywają, wszyscy się cieszą i uczą, że bieganie może sprawiać radość" - powiedziała mama jednego z najmłodszych maratończyków.
Podczas 3. PZU Maratonu Lubelskiego prowadzona była też akcja pomocy "Podziel się kilometrem". Jej uczestnicy biegając na bieżniach za każdy pokonany na bieżni kilometr zdobywali 10 zł od sponsora, które przekazane będą na zakup bieżni rehabilitacyjnej dla dzieci dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Łącznie wybiegano ponad 700 km, co pozwoli sfinansować zakup sprzętu.
Specjalistyczna biegowa bieżnia dla oddziału rehabilitacji ma służyć do redukcji chodu u małych pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, ortopedycznymi i reumatycznymi. Ponadto ćwiczenia na takiej bieżni pozwalają poprawić wydolność dzieci z chorobami płuc i chorobami kardiologicznymi.
PZU Maraton Lubelski zwyczajowo poprzedza cykl pod nazwą „Cztery dychy do Maratonu”. Pierwszy taki bieg przed kolejną, czwartą, edycją maratonu, zaplanowano na 20 września.
Wyniki 3.PZU Maratonu Lubelskiego
Mężczyźni:
1. Starzyński Andrzej (CHEMIK NOXY PULAWY) - 02:28:42,
2. Czarnecki Rafał (STS SKARŻYSKO-KAM.) - 02:39:22,
3. Stokowiec Marcin (KKL KIELCE) - 02:39:26,
4. Karakulah Oender (Turcja) - 02:41:01
5. Wysocki Paweł (LUBELSKIBIEGACZ.PL, PERFECT RUNNER LUBLIN) - 02:43:31,
6. Ceberak Bartek (LUBARTOWWBIEGA.PL) - 02:47:19.
-
Kobiety:
1. Bajramowa Julia (Ukraina) - 02:59:48,
2. Kloc Marta (PERFECT RUNNER TEAM) - 03:03:57,
3. Gajnetdinowa Daria (Rosja) - 03:06:23,
4. Zielińska Emilia (WIECZOREK TEAM) - 03:08:18,
5. Kłoda Magda (Polska) - 03:14:09,
6. Zaręba Edyta (Polska) - 03:15:59.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 11.05.2015, 16:42 |
Źródło informacji | Centrum prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
W leczeniu pacjentek z rakiem jajnika opornym na platynę pojawiła się nowa opcja terapeutyczna PAP
- 04.04.2025, 16:49
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Zastosowanie nowych terapii w leczeniu nowotworów kobiecych może przynieść pacjentkom wiele korzyści PAP
Jak na sukces terapeutyczny wpływa korzystanie z badań molekularnych, jak zachować płodność u pacjentek z nowotworami kobiecymi, w jaki sposób zmiany organizacyjne związane z tworzeniem krajowej sieci onkologicznej w kraju wpłyną na sytuację pacjentek – to zagadnienia, o których dyskutowali uczestnicy konferencji pt. „Diagnostyka i leczenie nowotworów kobiecych - gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?”, zorganizowanej przez „Puls Medycyny”.- 04.04.2025, 16:29
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Truskawki - superowoce na dobry początek sezonu
Najbardziej wyczekiwane owoce powracają. Dowiedz się, dlaczego te pierwsze superowoce sezonu to nie tylko smak lata, ale prawdziwa tarcza dla serca, mózgu i odporności. Jagodowa sztafeta startuje - dołącz już dziś.- 04.04.2025, 11:16
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ