Pobierz materiał i Publikuj za darmo
HANOWER, Niemcy - (BUSINESS WIRE) - Czym jest aquaplaning? Wydaje się, że może to być jeden w wodnych sportów ekstremalnych, „kuzyn” kite surfingu i free divingu. Co prawda aquaplaning wyjątkowo mocno podnosi ciśnienie, jednak zamiast dobrej zabawy gwarantuje niebezpieczeństwo. Aquaplaning oznacza nagłą utratę przyczepności podczas jazdy na mokrej nawierzchni. Pomiędzy oponą a nawierzchnią drogi formuje się „klin” z wody, który sprawia, że kierowca momentalnie traci kontrolę nad pojazdem, co niejednokrotnie prowadzi do wypadku. W czasie jesiennej deszczowej pogody polscy kierowcy będą wyjątkowo często narażeni na to niebezpieczne zjawisko.
Zwolnij
Aquaplaning stanowi jedno z największych zagrożeń na drodze. „Zwolnij” powinno być zatem mottem każdego kierowcy podróżującego w deszczu. Jeżeli opony stracą kontakt z nawierzchnią, samochód natychmiast przestanie być sterowny. Jak się jednak zachować, jeżeli już wpadniemy w poślizg? Kluczem do bezpieczeństwa jest przestrzeganie tej prostej instrukcji: nie hamuj ani nie przyśpieszaj gwałtownie. Może to tylko pogorszyć sytuację. Zamiast tego zdejmij nogę z gazu, wciśnij sprzęgło i trzymaj mocno kierownicę w kierunku, w którym jedziesz aż do momentu, gdy ponownie poczujesz nawierzchnię pod kołami.
Zapobieganie aquaplaningowi
Wiedząc czym jest aquaplaning i jaki wpływ może on mieć na sterowność samochodu, kierowcy mogą nauczyć się mu przeciwdziałać. Należy pamiętać, że niebezpieczeństwa kryją się szczególnie w zagłębieniach drogi, koleinach i na szerokich drogach, z których woda wolniej spływa. Styl jazdy nieodpowiedni do warunków panujących na drodze oraz duża ilość wody na jezdni to jednak nie wszystkie czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia aquaplaningu. „Bardzo często wszystko sprowadza się do opon, bieżnika i dobrej przyczepności” - mówi Philip von Grolman ze sklepu oponytanio.pl.
Zdążyć z wymianą opon
Zapewnienie sobie lepszej ochrony przed aquaplaningiem jest ważnym powodem, dla którego nie należy odkładać wymiany opon do mementu aż wysokość bieżnika zmniejszy się do minimum wymaganego przez prawo, czyli 1,6 mm. Eksperci od bezpieczeństwa radzą, aby głębokość bieżnika dnie była mniejsza niż 3,0 lub 4,0 milimetry. Zadaniem bieżnika na mokrej nawierzchni jest bowiem odprowadzanie wody spod opony. Zatem im płytszy bieżnik, tym większe ryzyko wystąpienia aquaplaningu
Nowe ogumienie można wyjątkowo łatwo i komfortowo znaleźć w sklepach internetowych, takich jak oponytanio.pl, który oferuje ponad 100 marek i ponad 25 000 modeli opon. Czytelne menu pozwala odwiedzającym wyszukać właściwe opony pod względem różnych istotnych kryteriów. Jednym z nich jest „DEX”*, indeks wydajności pozwalający użytkownikom porównać (z perspektywy klienta), które opony najlepiej spełniają kryteria etykiet europejskich. Badanie przeprowadzone na 40 000 europejskich kierowców** wykazało, że przyczepność na mokrej nawierzchni jest dla nich najważniejsza, gdy kryterium wyboru nowych opon stanowią etykiety europejskie.
* tylko przy oponach letnich i całorocznych
** Badanie na temat etykiet europejskich przeprowadzone przez Delticom na próbie ponad 40 000 klientów z 15 europejskich krajów, 2012
Pełna oferta ogumienia dostępna na http://www.oponytanio.pl oraz http://www.tirendo.pl, a także w sklepach firmy Delticom dla innych krajów.
Pozostałe sklepy internetowe w Polsce:
Dla klientów biznesowych: http://www.opony123.pl
Opony motocyklowe: http://www.moto-opony.pl
Testy opon: http://www.testopon.com
Więcej informacji o firmie dostępne na: http://www.delti.com
Photos/Multimedia Gallery Available: http://www.businesswire.com/multimedia/home/20140904005353/pl/
Kontakt z Biurem Zarządu w Niemczech:
Susanne Kindor-d’Unienville
Delticom AG, www.delti.com
tel. +49 511 93634852
e-mail: kindor@delti.com
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.09.2014, 15:19 |
Źródło informacji | Business Wire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |