Newsletter

Zdrowie i styl życia

EKG: przyszłość opieki medycznej to umiejętne zarządzanie zdrowiem, nie tylko chorobą

21.09.2021, 14:36aktualizacja: 21.09.2021, 15:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński
PAP/S. Leszczyński
Poprawa jakości usług medycznych dla pacjentów jest jednym z priorytetów reformy systemu ochrony zdrowia, zawartym w Polskim Ładzie. „To jest zmiana filozofii. Obecnie zupełnie inaczej podchodzimy do roli jakości w tym sektorze, przestajemy ją traktować jako dodatek, a zaczynamy uważać za trwały element zarządzania systemem opieki zdrowotnej” – powiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas panelu odbywającego się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zdaniem ministra Adama Niedzielskiego, biorącego zdalnie udział w dyskusji na temat wizji ochrony zdrowia po pandemii, do tej pory mieliśmy do czynienia z traktowaniem jakości jako pewnego dodatku czy luksusu, na który nieliczni mogą sobie pozwolić.

„Nie było też w tej dziedzinie żadnego mechanizmu egzekucji, w sensie bieżącego nadzoru nad tym, czy ta jakość jest utrzymywana” – wskazał Adam Niedzielski.

Dodał, że uczynienie Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiedzialnym za ocenę jakości jest konstrukcją dobrze przemyślaną

„NFZ jest egzekutorem polityki państwa w zakresie zdrowia, jego finansowania i egzekwowania jakości i to NFZ musi mieć do tego narzędzia. Dlatego zaproponowaliśmy, aby właśnie NFZ stał się tym egzekutorem jakości, a nie tylko dobrowolnym elementem, który funkcjonuje w systemie” – zaznaczył szef resortu zdrowia.

Uzupełnił, że audyt w szpitalach nie będzie miał częstotliwości co kilka lat, tylko co miesiąc będą powstawać raporty dotyczące wskaźników jakościowych i będą one monitorowane przez ekspertów w NFZ.

„My też chcielibyśmy, aby jakość była jak najlepsza i żeby za tę jakość wynagradzano – zauważył Jarosław F. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali. - W ustawie o jakości zawarto autoryzację, która jest w pełni zrozumiała oraz element akredytacji, która jednak w naszym rozumieniu powinna być wyróżnieniem najlepszych przez najlepszych, ale nie przez płatnika” – zaznaczył.

Minister Niedzielski odniósł się również do zawartego w Polskim Ładzie projektu powstania Agencji Rozwoju Szpitali. W jego opinii jednym z wniosków z pandemii jest to, że brak odpowiedniej koordynacji i jednolitej polityki właścicielskiej prowadził często do problemów.

„Polityka inwestycyjna, która jest rozproszona, bo każdy z właścicieli podejmuje decyzje oddzielnie, jest z założenia nieefektywna, dlatego chcemy wzmocnić nadzór właścicielski poprzez budowanie agencji rozwoju” - wskazał minister zdrowia.

Według niego są dwa realne problemy, którymi się trzeba zająć. Po pierwsze to kwestia ukierunkowania inwestycji i ogromnych środków, które będą dopływały do sektora ochrony zdrowia. A druga rzecz - to radzenie sobie z takim rozproszonym modelem organizacji, który jest niewystandaryzowany.

„Bardzo często prowadzi to do tego, że dwa szpitale odległe od siebie o kilka kilometrów zamiast budować skonsolidowaną ofertę konkurują i o zasoby, i o pacjenta, a my nie jesteśmy w takiej sytuacji, abyśmy mogli sobie pozwolić na marnotrawienie tych najcenniejszych zasobów, jakimi są kadry medyczne” – wyjaśnił Adam Niedzielski.

„Poprawiliśmy jakość zarządzania chorobą w okresie covidu, ale przed nami ogromne wyzwanie – zarządzanie zdrowiem. Okres pandemii pokazał, że mimo różnych podejść formalno-prawnych to współpraca międzyinstytucjonalna, międzyministerialna była z tygodnia na tydzień coraz lepsza. To jest wartość dodana, która powinna być wykorzystana do dalszych prac” – wskazała prof. dr hab. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

„Pewne reformy systemowe muszą być przygotowywane z punktu widzenia lepszego zarządzania chorobą i lepszego zarządzania zdrowiem. Potrzebujemy kompleksowej dyskusji i wyjścia z paradygmatu opartego na instytucjonalnym podejściu, a musimy do tego podejść z punktu widzenia obywatela” – uzupełniła prezes ZUS.

„Tym, co zmaterializuje hasło >>zdrowie priorytetem państwa<<, będzie zgoda polityków co do pryncypiów tej reformy, której system ochrony zdrowia oczekuje, aby rzeczywiście był nastawiony na zdrowie, nie na chorobę – mówiła Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, zastępca przewodniczącego Rady Narodowego Funduszu Zdrowia. - Musimy zmienić priorytety, bo nadal koncentrujemy się na medycynie naprawczej i na lecznictwie szpitalnym, tymczasem wiemy doskonale, że zdrowie, które otrzymaliśmy, trzeba jak najdłużej utrzymać” - wskazała.

Według Filipa Nowaka, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia pacjenci powinni przede wszystkim uzyskiwać pomoc w opiece ambulatoryjnej, natomiast wcześniej potrzebna jest restrukturyzacja szpitali.

„Choćbyśmy nie wiem, ile środków przeznaczyli na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, to musimy zastanowić się nad restrukturyzacją szpitalnictwa i nad optymalizacją wykorzystania potencjału tych placówek. Mam tu na myśli wymianę funkcji między sąsiadującymi szpitalami, czy też stworzenie nowej roli tych placówek medycznych na danym terenie” – zaznaczył.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 21.09.2021, 14:36
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii