Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W przyjętej w środę (13.02.2019) przez Parlament Europejski rezolucji podkreślono potrzebę wyraźnego rozróżnienia przez Komisję i władze krajowe między marihuaną medyczną a innymi zastosowaniami konopi indyjskich (np. rekreacyjnym lub przemysłowym).
Europarlament wezwał Komisję Europejską i państwa członkowskie do przełamania barier regulacyjnych, finansowych i kulturowych, które utrudniają badania naukowe i promowania wśród pracowników służby zdrowia większej wiedzy na temat konopi indyjskich.
W rezolucji wezwano też państwa członkowskie do ponownego rozważenia krajowych przepisów dotyczących wykorzystania leków na bazie marihuany, jeśli badania naukowe wykazały, że tego samego pozytywnego rezultatu nie da się osiągnąć przy użyciu zwykłych leków pozbawionych właściwości uzależniających.
Ponadto zaapelowano do Komisji i państw członkowskich o podjęcie współpracy w celu dopilnowania, aby bezpieczna i kontrolowana marihuana wykorzystywana w celach leczniczych pochodziła wyłącznie z produktów uzyskanych z marihuany, które przeszły badania kliniczne i ocenę regulacyjną oraz zostały zatwierdzone przez organy regulacyjne.
Podczas wtorkowej debaty w Parlamencie europejskim posłowie wskazywali, że istnieją „przekonujące i solidne” dowody na to, że marihuana i kannabinoidy mają właściwości terapeutyczne: leczą przewlekły ból u osób dorosłych, działają jako antyemetyki w leczeniu spowodowanych chemioterapią mdłości lub wymiotów i łagodzą objawy spastyczności w stwardnieniu rozsianym.
Niemiecki europoseł Peter Liese (EPL) powiedział, że „stosowanie medycznej marihuany może pomagać pacjentom, którym inne leki nie są w stanie pomóc lub nie są w stanie pomóc wystarczająco dobrze”. Ostrzegł jednak przed dwoma skrajnymi podejściami. Z jednej strony przez zakładaniem z góry, że wszystko co dotyczy marihuany jest złe i nielegalne, a z drugiej przed sytuacją kiedy pacjent wymusza na lekarzu receptę na „jointa”, by poprawić sobie samopoczucie przy nieznacznych dolegliwościach.
„Tak jak w przypadku innych leków, tak w przypadku medycznej marihuany powinny być przepisy dopuszczające ją do obrotu na rynku. Nie może być tak, że marihuanę można w inny sposób wprowadzać do obrotu niż pozostałe leki” – tłumaczył Liese.
Z kolei francuski poseł Guillaume Balas (S&D) zwrócił uwagę, że w całej Europie można używać medycznej marihuany, ale nie jest ona wszędzie dostępna. W jego ocenie potrzebne są europejskie regulacje w tym zakresie. „Z tego punktu widzenia bardzo ważne jest żeby KE mogła dać pewne wskazania, które będą wyraźne dla państw członkowskich. Rezolucja jasno mówi, że to lekarze będą kontrolować recepty. To ważne, nie chodzi że każdy może korzystać z marihuany, ale tylko lekarze będą decydować i mówić, czy marihuana może być wykorzystywana, by radzić sobie z niektórymi bólami pacjentów”.
Polska europarlamentarzystka Urszula Krupa (EKL) podkreśliła z kolei, że badania nad medyczną marihuaną są niedofinasowane i niepełne. „Do tej pory , na co zwrócono uwagę w rezolucji, oficjalne dane na temat badań i finansowania medycznej marihuany są nikłe. Udokumentowane skutki lecznicze preparatów farmakologicznych na bazie marihuany dotyczą jedynie zmniejszenia spastyczności w SM, działania przeciwbólowego i przeciwwymiotnego po chemioterapii w chorobie nowotworowej. Przed rozpowszechnianiem medycznej marihuany należałoby przeprowadzić badania kliniczne nad wpływem, szczególnie zawartych tam THC i CBD” – podkreślała polska eurodeputowana.
W grudniu 2017 r. WHO oficjalnie zaleciła, aby kannabidiol (CBD), związek chemiczny występujący w marihuanie, nie był uznawany za substancję kontrolowaną na szczeblu międzynarodowym. Otoczenie regulacyjne ulega szybkim przemianom zarówno w UE, jak i na całym świecie. Ustawodawstwo państw członkowskich znacznie różni się w kwestii wykorzystywania konopi indyjskich do celów leczniczych.
Ustawa legalizująca w Polsce marihuanę do celów medycznych weszła w życie w listopadzie 2017 roku. Eksperci wskazują jednak, że dostęp do niej nadal jest w naszym kraju utrudniony. Głównymi przeszkodami w dostępie do marihuany medycznej w Polsce są brak upraw krajowych, sprzedaż w aptekach na razie jednego tylko produktu oraz brak wiedzy polskich lekarzy o możliwościach jej stosowania.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 15.02.2019, 15:56 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wigilijne stoły w Polsce. Opowieść o warzywach, które tworzą świąteczną magię
Wigilijny wieczór to nie tylko czas spotkań rodzinnych, ale także moment, kiedy polskie domy zapełniają się zapachami tradycyjnych potraw. Od wieków, mimo ograniczonego dostępu do świeżych warzyw w zimie, nasze babcie i prababcie potrafiły wykorzystać to, co dostępne - kiszonki, susze, przechowywane w piwnicach korzenie - tworząc z nich wyjątkowe dania, które do dziś są symbolem polskiej Wigilii.- 23.12.2024, 09:55
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Brandmates
-
Bez imienia, bez twarzy, z wielką misją - nowy projekt w sieci
W polskim internecie pojawiła się nowa, anonimowa postać, która działa w cieniu, ale z jasnym celem - szerzenie dobra w wyjątkowy sposób. Nie szuka rozgłosu, ale jej działania mogą zmienić to, jak patrzymy na wsparcie i empatię. Czy internet jest gotowy na coś takiego?- 19.12.2024, 13:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Biuro Prasowe kampanii „Dobro nie potrzebuje twarzy”
-
Image
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”: każdy powinien mieć łatwy dostęp do apteki PAP
Według danych Rejestru Aptek i GUS około 1,8 mln Polaków nie ma dostępu do apteki w swojej gminie. Dlatego Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zachęca do międzyśrodowiskowego dialogu z myślą o pacjentach – to główny wniosek konferencji pt. „Apteka dla Pacjenta - nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem - wiele perspektyw”.- 19.12.2024, 11:29
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom