Newsletter

Zdrowie i styl życia

Główny inspektor farmaceutyczny: w liczbie i dostępności aptek tkwi ogromny potencjał

07.09.2022, 21:46aktualizacja: 08.09.2022, 08:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
W wysoko wykwalifikowanej kadrze farmaceutów oraz w liczbie i dostępności aptek w Polsce tkwi ogromny potencjał – oceniła na Forum Ekonomicznym w Karpaczu główny inspektor farmaceutyczny Ewa Krajewska.

Uczestnicy panelu „Czy właściwie wykorzystujemy potencjał ponad 11 tys. polskich aptek? Opieka farmaceutyczna w Polsce i na świecie” byli zgodni, że potencjał aptek nie jest w pełni wykorzystany.

„Gdzie możemy ten potencjał znaleźć? Przede wszystkim w wysoko wykwalifikowanej kadrze, wśród farmaceutów, którzy skończyli bardzo trudne studia i są ekspertami w dziedzinie farmakoterapii, interakcji pomiędzy lekami, wszelkiego rodzaju problemów lekowych, z którymi pacjenci, szczególnie obciążeni wielolekowością, niestety się zderzają” – podkreśliła główny inspektor farmaceutyczny.

Zdaniem Krajewskiej, potencjał tkwi również w ogromnej liczbie i dostępności polskich aptek - mamy ich ponad 13 tys. w całym kraju, licząc również punkty apteczne.

„Nie mamy tutaj białych plam, czy miejsc, do których ta dostępność jest utrudniona. To też jest potencjał, który trzeba wykorzystać. Musimy radzić sobie z kryzysami, z napływem uchodźców z Ukrainy, ze starzejącym się społeczeństwem, które niestety dotyka coraz częściej polipragmazja, czyli wielolekowość, spożywanie pięciu bądź więcej produktów leczniczych. Nie wiemy też, jakie kryzysy są jeszcze przed nami” – zauważyła. 

W ocenie dyrektora operacyjnego sieci franczyzowej aptek Dr. Max Tomasza Kaczmarka, przełomowy okazał się lipiec 2021 r., kiedy po raz pierwszy w aptece zaszczepiono pacjenta. 

„To był przełomowy krok w kierunku rozwoju usług farmaceutycznych aptek, który następnie był powielony poprzez kolejne kroki: szczepienie przeciwko grypie, testowanie przeciwko koronawirusowi, a obecnie także poprzez pilotaż przeglądu lekowego. Jego głównym zadaniem jest doprowadzenie profilaktyki przeciw polipragmazji” – zaznaczył. 

Zdaniem Tomasza Kaczmarka, wachlarz usług oferowanych przez apteki będzie rósł, ponieważ z jednej strony oczekuje tego społeczeństwo, a z drugiej - farmaceuci są w stanie być elementem, który będzie w znacznym stopniu wspierał system ochrony zdrowia.

Z kolei dyrektor zarządzający sieci franczyzowej aptek Dr. Max Krzysztof Szponder zauważył, że jest kilka warunków wykorzystania potencjału aptek w Polsce. 

„Pierwszy, najważniejszy warunek to farmaceuta, który chce takie usługi świadczyć. Mamy pasjonatów, którzy faktycznie spełniają się w opiece farmaceutycznej, którzy chcą szczepić, którzy odnajdują dużą wartość w tym, co robią. Są też farmaceuci, którzy po prostu uważają że nie są do tego przeznaczeni i też mogą taką decyzję podjąć. Dobrze, że jest to dowolne” – powiedział Krzysztof Szponder.

Dodał, że drugim warunkiem jest apteka i to, co się w niej znajduje. 

„Jeżeli chcemy ten potencjał wykorzystać, to musimy mieć aptekę, która jest silna ekonomicznie. Musimy mieć ludzi, dodatkowych ludzi, bo w momencie, kiedy ktoś pełni opiekę farmaceutyczną, druga osoba obsługuje pacjentów. Musimy mieć też kapitał, żeby tę aptekę dostosować do opieki farmaceutycznej a niejednokrotnie to są duże koszty” – wyjaśnił. 

We wtorek w Karpaczu rozpoczęło się XXXI Forum Ekonomiczne. W trakcie dorocznego sympozjum odbędzie się ponad 300 wydarzeń – przede wszystkim debat z udziałem polityków, przedstawicieli biznesu oraz kultury i nauki. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego jest „Europa w obliczu nowych wyzwań”.

Źródło informacji: PAP MediaRoom  

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 07.09.2022, 21:46
Źródło informacji PAP MediaRoom  
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.