Newsletter

Zdrowie i styl życia

Kazachstan udziela pomocy humanitarnej sąsiadom

20.04.2020, 11:27aktualizacja: 20.04.2020, 11:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ambasada Kazachstanu/transport humanitarny
Ambasada Kazachstanu/transport humanitarny
Pomoc humanitarna jest ogólnie przyjętą międzynarodową praktyką udzielania wzajemnego wsparcia członkom społeczności światowej. Dzisiaj, w kontekście globalnej pandemii COVID-19, wiele krajów zapewnia różnego rodzaju wsparcia innym krajom w celu zwiększenia zdolności radzenia sobie z tym wyzwaniem naszych czasów. Kazachstan również bierze w tym czynny udział.

Starając się zapewnić wsparcie ekonomiczne swoim sąsiadom podczas walki z pandemią, kazachstański prezydent Kassym-Żomart Tokajew postanowił udzielić pomocy humanitarnej Kirgistanowi i Tadżykistanowi w postaci dostaw kazachstańskiej mąki w ilości 5 tysięcy ton do każdego kraju o łącznej wartości ponad 3 milionów dolarów.

Decyzja została podjęta w związku z oficjalnymi zapytaniami Kirgistanu i Tadżykistanu mającymi na celu zapewnienie nieprzerwanego zaopatrzenia ludności w żywność.

Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Kazachstanu Kassym-Żomartem Tokajewym, prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon podziękował za udzielenie pomocy humanitarnej i wsparcie narodu tadżyckiego w trudnym momencie. Wyraził również uznanie za pomoc w ewakuacji obywateli Tadżykistanu do ich ojczyzny oraz w tranzycie towarów przez terytorium Kazachstanu.

Również podczas rozmowy telefonicznej między ministrami spraw zagranicznych Kazachstanu, Muchtarem Tleuberdi a Kirgistanu, Czingizem Ajdarbekowym strona kirgiska wyraziła szczerą wdzięczność dla władz Kazachstanu za decyzję o udzieleniu pomocy humanitarnej.

W najbliższej przyszłości pomoc ta dotrze do miejsc przeznaczenia w Kirgistanie i Tadżykistanie.

Kazachstan, jako odpowiedzialny członek społeczności międzynarodowej, w kontekście globalnej pandemii koronawirusa nie ustępuje i nadal zapewnia niezbędną pomoc humanitarną krajom partnerskim. W lutym tego roku Kazachstan był jednym z pierwszych państw, które udzieliły Chinom wsparcia partnerskiego w trakcie epidemii COVID-19 w postaci kilku dostaw sprzętu ochrony medycznej.

Zasadniczo świadczenie pomocy humanitarnej jest jednym z ważnych obszarów polityki zagranicznej Kazachstanu. W minionych latach Kazachstan wysyłał różne rodzaje pomocy do Antigui i Barbudy, Afganistanu, Bangladeszu, Kirgistanu, Mołdawii, Mongolii, Birmy, Pakistanu, Serbii, Syrii, Turcji, Japonii itp.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 20.04.2020, 11:27
Źródło informacji Ambasada Kazachstanu w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ