Newsletter

Zdrowie i styl życia

Łódzkie: rozbudowa szpitala im. Kopernika polepszy jakość leczenia mieszkańców województwa

07.02.2023, 16:29aktualizacja: 07.02.2023, 17:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
Trwająca modernizacja i rozbudowa Wojewódzkiego Centrum Onkologii im. M. Kopernika polepszy jakość świadczeń dla pacjentów z Łódzkiego. Planowany do końca 2023 roku etap rozbudowy kosztował ok. 60 mln zł, z czego ok. 34 mln zł pochodziło z dotacji UE.

Obecny etap rozbudowy szpitala im. Kopernika w Łodzi jest ostatnim etapem przekształcenia go z Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii w Wojewódzkie Centrum Onkologii.

„Poprzez tę inwestycję chcemy przede wszystkim polepszyć jakość świadczeń, realizowanych dla pacjentów z naszego województwa. Widzimy zwiększająca się liczbę chorych na choroby onkologiczne, więc jako samorząd musimy odpowiedzieć na potrzeby, które zgłaszane są przez mieszkańców” – powiedział Piotr Adamczyk wicemarszałek województwa łódzkiego.

Obecne prace budowlane w łódzkim szpitalu Kopernika rozpoczęły się na początku 2022 roku. Na terenie szpitala powstaje m.in. nowy, dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 3 tys. metrów i odnowiona apteka.

„Ta rozbudowa przede wszystkim poprawi jakość i bezpieczeństwo, jeżeli chodzi o opiekę nad pacjentem, dlatego że da nam nowe gabinety zabiegowe, nowe gabinety konsultacyjne i będzie zbudowana przestrzeń dla Izby Przyjęć. Wnętrza będą bardziej przyjazne i bezpieczne, a atmosfera, w której przebywa pacjent – szczególnie onkologiczny – też będzie inna. Mam nadzieję, że dzięki temu skrócą się też kolejki” – powiedziała Magdalena Janus-Hibner, zastępca dyrektora ds. Projektów, Rozwoju i Organizacji Onkologii Szpital im. M. Kopernika w Łodzi.

Po zakończeniu prac, szpital będzie dysponował nowymi gabinetami poradni specjalistycznych, zostanie też wydzielona przestrzeń dla koordynatorów onkologicznych, czyli osób, które bezpośrednio pracują z pacjentami, umawiają na wizyty i badania. Poza tym powstaną nowoczesne gabinety zabiegowe, m.in. specjalistyczny gabinet ginekologiczny i urologiczny oraz zostanie też rozbudowany i doposażony szpitalny odział ratunkowy, który rocznie przyjmuje ok. 30 tys. mieszkańców województwa.

„Będziemy mieli całkowicie oddzieloną, wygodną izbę przyjęć i nową, dużą przestrzeń dla pacjentów ambulatoryjnych z drobnymi  urazami i zachorowaniami. Poza tym znacznie zmodernizowaną strefę dla pacjentów, którzy nie wymagają intensywnej terapii, ale wymagają dłuższej diagnostyki i leczenia w ramach oddziału ratunkowego – oni będą mieli do dyspozycji wygodne, dające pełnąprywatność boksy, które dodatkowo będą nam także dawały możliwość ich świetnej izolacji w przypadku chorób zakaźnych” – zaznaczył dr Michał Dworzyński, kierownik oddziału ratunkowego szpitala im. M. Kopernika w Łodzi.

Prace budowlane, modernizacyjne i zakup nowego wyposażenia kosztował ok. 60 mln zł, w tym dofinansowanie z funduszy europejskich w wysokości ok. 34 mln zł. Wicemarszałek Adamczyk poinformował, że to nie jedyne środki, które przeznaczono na poprawę warunków leczenia w tej placówce, bo wszystkie zaplanowane w tym ośrodku ochrony zdrowia inwestycje pochłoną ok. 110 mln zł.

„To potężne środki na rozbudowę szpitala, na koncentrację działań z zakresu profilaktyki onkologicznej, onkologii klinicznej. Głównymi środkami, za które realizowana jest ta inwestycja to są środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego – szpital uzyskał na ten cel ponad 68 mln zł, budżet województwa wyasygnował w sumie ok. 38 mln zł, prawie 4 mln zł dało ministerstwo zdrowia i PFRON, a szpital z własnych środków dołożył jeszcze 135 tys. zł” – powiedział wicemarszałek Aadamczyk.

Prace budowlane przy łódzkim szpitalu onkologicznym im. M. Kopernika mają się  zakończyć do końca 2023 roku.

Samorząd województwa łódzkiego jest piątym samorządem, który odwiedziliśmy w ramach projektu „Polityka spójności w regionach”. W ramach cyklu wideoreportaży o funduszach unijnych pokażemy dwadzieścia miejsc, które zmieniły się dzięki polityce spójności i dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Cykl powstaje w ramach projektu, który PAP realizuje we współpracy z Komisją Europejską.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 07.02.2023, 16:29
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii