Newsletter

Zdrowie i styl życia

The Ocean Race. Polski jacht WindWhisper pewnie wygrywa wyścig portowy w Aarhus

05.06.2023, 11:57aktualizacja: 05.06.2023, 16:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

WindWhisper Racing Team (1)
WindWhisper Racing Team (1)
W drugim wyścigu portowym tegorocznego The Ocean Race załoga polskiego jachtu WindWhisper ponownie nie dała szans rywalom i z dużą przewagą prowadzi w klasie VO65. To doskonały prognostyk przed zbliżającym się pełnomorskim etapem z Aarhus do Hagi.

Bezchmurne niebo, pełne słońce i delikatna bryza - takie warunki towarzyszyły flocie klasy VO65 w trakcie wyścigu portowego w duńskim Aarhus. Jego trasę wyznaczono na planie prostokąta, który trzeba było opłynąć dwukrotnie. Z wiatru o prędkości 5 węzłów na starcie najlepiej skorzystał Team Jajo, który zaliczył świetny początek. Płynąca tuż za Holendrami ekipa WindWhisper Racing Team jeszcze przed pierwszą boją zdołała jednak wyjść na prowadzenie. Jak się okazało, nie oddała go już do samej mety. „To był bezbłędny występ i wielkie zwycięstwo dla polskiego zespołu” - na gorąco ocenili komentatorzy.

„Wspaniale było wrócić do ścigania - mówił szczęśliwy Pablo Arrarte, skipper polskiej załogi. - Wyścig był trudny. Wiedzieliśmy, że start będzie niezwykle istotny, ale poradziliśmy sobie i szybko zbudowaliśmy przewagę, którą udało nam się utrzymać. Chociaż w składzie naszej załogi nastąpiło kilka zmian, byłem pewien, że sobie poradzimy” - stwierdził Arrarte.

Wyścig miał szczególną wagę dla żeglarzy debiutujących w ekipie WindWhisper Racing Team. Jednym z nich była gdańszczanka Kinga Łoboda:

„Pełen emocji i wrażeń wyścig za nami. Chociaż prowadziliśmy od pierwszej boi, to cały czas czuliśmy na plecach oddech rywala - Teamu Jajo, który przez moment się do nas zbliżył. Dobre manewry pozwoliły nam jednak zachować bezpieczny dystans i zwyciężyć. Swój debiut oceniam bardzo pozytywnie, chociaż jest to zupełnie inne żeglarstwo niż to, do którego jestem przyzwyczajona. Zwycięstwo w In-Port Race to super doświadczenie, szczególnie, gdy przeżywasz je z takim teamem, jak nasz - który świetnie mnie przyjął i bardzo wspiera. Mam nadzieję, że wszystkie kolejne wyścigi będziemy kończyć w ten sam sposób” - mówi Kinga Łoboda.

Za zwycięstwo w Aarhus WindWhisper Racing Team zainkasował 6 punktów i tym samym podwoił swoją zdobycz w ogólnej klasyfikacji wyścigów portowych. Ich wyniki co prawda nie liczą się do klasyfikacji generalnej The Ocean Race VO65 Sprint Cup, jednak przy równej liczbie punktów między załogami mogą zdecydować o ostatecznej kolejności.

W wyścigu portowym na pokładzie polskiego jachtu żeglowali: Pablo Arrarte (skipper), Daryl Wislang, Gemma Jones, Aksel Magdahl (nawigator), Mateusz Gwóźdź, Kacper Gwóźdź, Kinga Łoboda, Szymon Cierzan, Arianne van de Loosdrecht, Marcin Sutkowski oraz Tomasz Piotrowski (reporter pokładowy).

Ostatecznie wyniki wyścigu portowego VO65 Sprint w Aarhus:

1. WindWhisper Racing Team (Polska) - 6 punktów

2. Team JAJO (Niderlandy) - 5 punktów

3. Viva México (Meksyk) - 4 punkty

4. Trifork - Mirpuri Foundation Racing Team - (Dania) - 3 punkty

5. Austrian Ocean Racing powered by Team Genova (Austria) - 2 punkty

6. Ambersail 2 (Litwa) - nie startował

Po dwóch z trzech wyścigów portowych tabela wygląda następująco:

1. WindWhisper Racing Team (Polska) - 12 punktów

2. Team JAJO (Niderlandy) - 5 punktów

3. Viva México (Meksyk) - 4 punkty

4. Trifork - Mirpuri Foundation Racing Team - (Dania) - 3 punkty

5. Austrian Ocean Racing powered by Team Genova (Austria) - 2 punkty

6. Ambersail 2 (Litwa) - 0 punktów

Najbliższe dni załoga WindWhisper poświęci na intensywne treningi przed startem do kolejnego pełnomorskiego etapu The Ocean Race. Po zdecydowanym styczniowym zwycięstwie w pierwszym etapie z Alicante w Hiszpanii do Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka, jacht pływający pod polską banderą prowadzi także w klasyfikacji generalnej całego wyścigu. Etap na trasie Aarhus - Haga rozpocznie się 8 czerwca. Zmagania można śledzić na stronie: theoceanrace.com oraz na antenie kanału Eurosport.

Klasyfikacja generalna The Ocean Race VO65 Sprint Cup po pierwszym z trzech etapów:

1. WindWhisper Racing Team (Polska) - 6 punktów

2. Team JAJO (Niderlandy) - 5 punktów

3. Austrian Ocean Racing powered by Team Genova (Austria) - 4 punkty

5. Viva México (Meksyk) - 2 punkty

6. Trifork - Mirpuri Foundation Racing Team - (Dania) - 0 punktów

7. Ambersail 2 (Litwa) - wycofał się z regat

Podczas startu w The Ocean Race WindWhisper Racing Team wspierają: Bumech SA, WindWhisper, CISE, KHG Invest, Helly Hansen oraz AWL Grip. Polski jacht pływa pod banderą Yacht Klubu Polski Gdynia.

Facebook: www.facebook.com/WindWhisperRacingTeam

Instagram: www.instagram.com/TeamWindWhisper

Strona internetowa: www.teamwindwhisper.com

KONTAKT:

Krzysztof Romański

Tel.+48 502 295 624

e-mail: media@teamwindwhisper.com 

Źródło informacji: WindWhisper Racing Team

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.06.2023, 11:57
Źródło informacji WindWhisper Racing Team
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii