Newsletter

Zdrowie i styl życia

Padaczka a ciąża. W razie epilepsji lepiej dokładnie zaplanować, kiedy mieć dzieci

15.02.2022, 08:45aktualizacja: 15.02.2022, 12:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot.PAP/P.Werewka/Zdjęcie ilustracyjne
Fot.PAP/P.Werewka/Zdjęcie ilustracyjne
Padaczka nie przekreśla możliwości stworzenia rodziny. Ze względu na wciąż dużą stygmatyzację tej choroby, lęk przed atakami i skutkami ubocznymi leków wiele kobiet z tym schorzeniem obawia się zajścia w ciążę. Warto jednak pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków kobiety chore na padaczkę rodzą zdrowe dzieci, a ciąża przebiega prawidłowo. Bezpiecznie jednak dokładnie ciążę zaplanować, by ustrzec się powikłań. O tworzeniu rodziny w kontekście padaczki przypominamy 14 lutego - to nie tylko święto zakochanych, ale i Dzień Chorego na Padaczkę.

Nie ma wątpliwości, że ciąża kobiety chorej na padaczkę będzie ściślej monitorowana niż ta u zupełnie zdrowej kobiety. Padaczka dotyczy ośrodkowego układu nerwowego; w uproszczeniu, wskutek nieprawidłowych wyładowań w neuronach kory mózgowej dochodzi do drgawek oraz utraty przytomności. Bywają też lżejsze napady (tzw. ogniskowe), objawiające się stanami „zawieszenia”, utrudnionego kontaktu, upuszczania trzymanych przedmiotów, drżeniem jednej kończyny itp.

Pacjenci z rozpoznaną padaczką powinni być pod stałą opieką neurologa i – w razie konieczności – innych specjalistów.

"Padaczkę można z sukcesem leczyć, tak aby epileptyk mógł prowadzić dalej satysfakcjonujące i szczęśliwe życie bardzo często kompletnie bez żadnych ataków" – mówi dr n. med. Piotr Zwoliński z Centrum Terapii Padaczki Neurosphera.

W leczeniu chodzi zatem o to, by nie było ataków. W tym celu konieczne jest konsekwentne przyjmowanie zleconych leków, monitorowanie stanu zdrowia oraz przestrzeganie zdrowego trybu życia. To o tyle istotne, że na przykład brak snu może doprowadzić do ataku padaczkowego.

Fakty o ciąży z padaczką

Dane naukowe wskazują, że większość kobiet z padaczką rodzi zdrowe dzieci. Nawet przyjmowanie części leków przeciwpadaczkowych w czasie ciąży, o których wiadomo, że mogą uszkodzić rozwijający się płód, w zdecydowanej większości przypadków nie oznacza, że do uszkodzenia dojdzie. Lekarze wskazują, że jeśli istnieje taka potrzeba, należy także w czasie ciąży kontynować przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych, a o swoich wątpliwościach wyczerpująco rozmawiać z lekarzem.

Wytyczne Royal Collage of Obstetricians and Gynecologists (naukowe towarzystwo brytyjskich specjalistów ginekologii i położnictwa), które zostały opracowane w 2016 roku na podstawie dostępnych prac naukowych wskazują, że w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju wad wrodzonych u płodu wszystkim chorym na padaczkę kobietom należy zalecać przyjmowanie 5 mg kwasu foliowego na dobę przed zajściem w ciążę i przynajmniej do końca pierwszego jej trymestru. Warto przy tym pamiętać, że wszystkim kobietom planującym ciążę zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego przed zajściem w nią, ale w mniejszych dawkach (0,4 mg) oraz kontynuację tej suplementacji do końca pierwszego trymestru.

Aż u dwóch trzecich kobiet z padaczką w czasie ciąży nie dochodzi do zaostrzenia choroby. Ponieważ zaobserwowano, że u 74 do 92 proc. kobiet, które w okresie od dziewięciu miesięcy do roku przed zajściem w ciążę nie doświadczyły napadów, w czasie ciąży także do nich nie dochodzi, optymalnie jest, o ile jest to możliwe, doprowadzić leczeniem do ustąpienia napadów padaczkowych przed planowaną ciążą. Padaczka nie jest sama w sobie wskazaniem do cesarskiego cięcia. Jednocześnie wskazane jest skuteczne łagodzenie bólu w trakcie porodu.

Wszystkie kobiety w ciąży dla dobra własnego oraz rozwijającego się dziecka powinny dbać o własny komfort, odpowiednią ilość snu i spokojny tryb życia, ale dla kobiet z padaczką ma to jeszcze większe znaczenie, z uwagi na to, że stres, niewyspanie i odwodnienie to główne czynniki ryzyka napadu epileptycznego.

Źródła: Wytyczne Royal College of Obstetricians and Gynecologists z 2016 roku, wersja polska za tłumaczeniem dr Moniki Klimkowskiej, opublikowana na portalu Medycyna Praktyczna
Strona internetowa Neurosphera https://neurosphera.pl/ciaza-u-kobiety-chorujacej-na-padaczke 

Źródło informacji: Serwis Zdrowie
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.02.2022, 08:45
Źródło informacji Serwis Zdrowie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ