Newsletter

Zdrowie i styl życia

Polscy seniorzy tracą więcej niż tylko słuch. Rusza akcja bezpłatnych badań

06.03.2024, 16:09aktualizacja: 06.03.2024, 16:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Biuro prasowe Amplifon
Biuro prasowe Amplifon
Odsetek seniorów cierpiących na problemy ze słuchem jest alarmujący. Boryka się z nimi aż 51% Polaków po 60. roku życia, a większość z nich pierwszy raz udaje się na wizytę do specjalisty dopiero po 65. roku życia. To efekt braku świadomości, że im wcześniej zaczniemy się badać, tym większa szansa na uniknięcie problemów w przyszłości, a także przekonania, że na wizytę u specjalisty trzeba bardzo długo czekać. Tymczasem badanie słuchu możemy wykonać właściwie bez kolejki, a szybsze wykrycie problemów przełoży się na poprawę ogólnego stanu naszego zdrowia. W ramach zachęcania seniorów do diagnostyki w salonach Amplifon w całej Polsce ruszył „Miesiąc Dobrego Słuchu” - w marcu będą mogli oni skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Badania profilaktyczne nie są w zwyczaju Polaków - z opublikowanego STADA Health Report 2023 wynika, że 62% z nas nie wykonuje żadnych z nich. Skoro mamy problem z profilaktyką, nie powinno dziwić, że badanie słuchu nie wydaje się dla wielu z nas priorytetowe. Aż 60% seniorów zapytanych w ramach badań przeprowadzonych przez IQS na zlecenie marki Amplifon, przyznało, że nie badało słuchu od 3 lat albo dłużej.

„Jedną z przyczyn problemów ze słuchem jest brak świadomości, jakie zagrożenia płyną z zaniedbania słuchu i związany z tym niski poziom diagnostyki. Oczywiście z wiekiem funkcjonowanie naszego organizmu się zmienia, jednak nie oznacza to, że mamy odpuszczać badania profilaktyczne - zaznacza Katarzyna Kowalczyk, dyplomowany protetyk słuchu i kierownik oddziału w Amplifon. „Ubytek słuchu narasta stopniowo, nie jest objawem, który widzimy z dnia na dzień. Skoro nic się nie dzieje, to po co się badać - takie podejście to także jedna z przyczyn niskiej częstotliwości badań profilaktycznych” - dodaje.

W badaniu IQS cierpiący na problemy ze słuchem przyznają, że skutki swoich dolegliwości odczuwają w codziennym życiu. Najczęściej wskazują na trudności podczas oglądania telewizji lub słuchania muzyki (56%), problemy w ogólnej komunikacji z otoczeniem (55%), podczas załatwiania spraw urzędowych i kontaktów z najbliższymi (po 46%) czy problemy z funkcjonowaniem w życiu codziennym np. zrobieniem zakupów (44%).

Polak mądry po szkodzie

Ubytek słuchu może powodować dolegliwości wpływające na ogólny stan zdrowia, samopoczucie i komfort życia. Aż 30% z osób niedosłyszących, przebadanych w ramach Eurotrak Poland 2023, wskazało, że ubytek słuchu może się w ich przypadku łączyć z depresją, 26% deklarowało zaburzenia snu, 17% wysokie ciśnienie krwi, a 14% problemy z widzeniem. Ciekawiej sytuacja wygląda wśród osób noszących aparaty słuchowe. Aż 61% z nich przyznało, że cieszyłoby się lepszą kondycją psychiczną, a 55% aktywniejszym życiem towarzyskim, gdyby wcześniej zadbało o zdrowie swoich uszu. Warto jednak zaznaczyć, że kłopoty ze słuchem to nie tylko domena polskich seniorów, a problem globalny. Szacuje się, że do 2050 roku dolegliwości słuchu mogą dotknąć niemal 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, z czego ponad 700 mln będzie wymagało stałego leczenia.

„Problemy ze słuchem będą dotyczyły coraz większej części populacji - jesteśmy po prostu społeczeństwem, które z roku na rok starzeje się coraz bardziej. To ważne, żeby utrzymać ludzi w jak najlepszej kondycji psychofizycznej. Odpowiednia dbałość o narząd słuchu wyraża się w badaniach profilaktycznych i diagnostyce. Teraz wszyscy seniorzy będą mieli szansę na bezpłatne badania w ramach akcji >>Miesiąc Dobrego Słuchu<<” - wskazuje Dominika Dziewa - dyplomowany protetyk słuchu z firmy Amplifon.

W marcu we wszystkich gabinetach Amplifon w całej Polsce seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnych badań słuchu w ramach akcji „Miesiąc Dobrego Słuchu”.

O badaniu:

Dane zamieszczone w materiale pochodzą z badania opinii przeprowadzonego przez instytut IQS metodą CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków (n-800) w lutym 2023 roku.

Źródło informacji: Biuro prasowe Amplifon

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 06.03.2024, 16:09
Źródło informacji Biuro prasowe Amplifon
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ