Newsletter

Zdrowie i styl życia

Przywróćmy medycynie ludzki wymiar - leczmy z troską

21.05.2024, 10:00aktualizacja: 21.05.2024, 10:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zbyt często zdarza się, że chory otrzymuje leczenie medyczne, ale brakuje mu dbałości o jego samopoczucie, dobrej, życzliwej rozmowy i czułej opieki. To problem, który dotyczy nie tylko realiów polskich. Firma Teva Pharmaceuticals od lat organizuje w wielu krajach konkurs Humanizing Health, postulujący przywrócenie medycynie „ludzkiej twarzy”. „Leczmy z troską!” to pierwsza polska odsłona tego przedsięwzięcia, która rusza właśnie teraz, w maju 2024.

Konkurs oferuje wsparcie za wsparcie - adresowany jest do organizacji propacjenckich od lat wypełniających niestrudzenie lukę w sferze podania ręki choremu i podtrzymania go na duchu. Działalność takich fundacji i stowarzyszeń jest bezcenna. Zarówno ministra zdrowia Izabela Leszczyna, jak i marszałek sejmu Szymon Hołownia, dali temu wyraz już na początku swoich kadencji, prosząc te organizacje o dalszą pomoc. Najczęściej kojarzy się ona ze zbiórkami pieniędzy na leczenie nierefundowane przez NFZ, operacje i terapie prowadzone za granicą czy sprzęt rehabilitacyjny. Pacjenci jednak podkreślają, że bardzo istotny w tej działalności pomocowej jest aspekt psychologiczny, czyli świadomość tego, że ktoś o ciebie walczy, że jesteś ważny, pomimo choroby.

Szpitalna rutyna jest do przyjęcia ewentualnie przy rehabilitacji i wyraźnym dochodzeniu do zdrowia. Tam, gdzie ważą się kwestie diagnozy, rokowań, dostępności leczenia, dolegliwości kuracji lub inwazyjności zabiegów, pacjent jest zwykle przestraszony, oszołomiony i przygnębiony. Często ktoś na co dzień rzutki, sprawczy, decyzyjny w obliczu choroby kurczy się, kuli w sobie. Nierzadko czuje się kolejnym przypadkiem, traktowanym jako jeden z wielu. A tymczasem dla niego właśnie zaczęła się i toczy batalia o sprawy najważniejsze - o jego zdrowie, a czasem i życie. I wtedy okazuje się, że przedstawiciel fundacji czy stowarzyszenia często wie lepiej niż personel medyczny, także z własnego doświadczenia, czego brakuje pacjentom.

Utrata zdrowia zawsze następuje nie w porę, niweczy plany, na jakiś czas wyklucza z codziennego funkcjonowania. Bywa też, że powoduje rewolucję i całkowitą zmianę trybu życia. Często słyszy się takie zdanie: „Mój organizm wystawił mi rachunek za dotychczasowe życie”. A prawda jest taka, że często nie szanujemy zdrowia tak, jak powinniśmy. Stąd kampanie na rzecz badań kontrolnych i wszelkiej profilaktyki. Gdy jednak człowiek już zachoruje, to szczególnie potrzebuje - i to każdy! -troski. Chory potraktowany serdecznie, poinformowany o swoim stanie, o charakterze choroby, planie leczenia i rokowaniach, uspokaja się. Nabiera zaufania do specjalistów, a taki komfort zawsze sprzyja zdrowieniu. Dlatego tak ważny jest ludzki aspekt terapii. Potwierdza to fakt, że w wielu opracowaniach naukowych i dokumentach prawnych relacja pacjent - lekarz traktowana jest jako jeden z czynników terapeutycznych. Tymczasem już Susan Sontag pisała o dehumanizacji medycyny, ale też Teresa Torańska nosiła się z zamiarem napisania książki o tym, jak współcześnie leczy się ludzi - bez otulenia troską.

Bliscy chorego zwykle starają się nim zaopiekować, dożywić, ułatwić organizacyjnie proces leczenia i rehabilitacji, lecz nie każdy ma rodzinę, zwłaszcza rodzinę zaradną. Wtedy zawsze warto pamiętać o możliwości uzyskania pomocy od stowarzyszeń i fundacji propacjenckich. Ich założyciele i przedstawiciele są pełni zrozumienia oraz empatii, przyjaźni i pomocni, również właśnie dlatego, że wielu z nich to byli pacjenci. Wiedzą, jak to jest być chorym, jak wygląda proces leczenia, jakich terapii szukać i co sobie zapewnić na przyszłość. Nie wyważają otwartych drzwi, co skraca czas dochodzenia do istotnych wniosków, a czas niejednokrotnie ma znaczenie fundamentalne. Działacze fundacyjni bywają też niezwykle kreatywni, a wiele ich akcji zyskało taki rozgłos, jak wydarzenia pop kultury. Wystarczy wspomnieć fundację Rak’n’roll i ich akcję „Daj włos” albo ogólnopolski program „Mam marzenie”, w którym spełniane są pragnienia dzieci przewlekle chorych. Bo liczy się to, by żyć życiem, a nie tylko chorobą.

Fundacji czy stowarzyszeń wspierających pacjentów mamy na szczęście sporo w całej Polsce, zwłaszcza w obrębie dużych miast. Zaszczepiają one w chorych optymizm, wiarę w sprawczość i zdolność pokonania przeciwności, przeciwdziałają wykluczaniu przez chorobę. To do nich adresowany jest konkurs „Leczmy z trosk!”. Potrwa on do jesieni, a w tym czasie wybrana zostanie piątka finalistów. W nagrodę otrzymają oni granty na dalszą działalność - zwycięzca odbierze 40 tysięcy zł, a pozostała czwórka po 15 tysięcy zł.

Organizacje non profit niosące wsparcie chorym i/lub ich bliskim mogą przystępować do konkursu na podstawie zgłoszeń zawierających relację ze swojego projektu z ubiegłego roku, którego realizacja przebiegła między 1 stycznia 2023 a 20 maja 2024 r. Następnie w dwóch etapach zgłoszenia zostaną ocenione pod kątem zasięgu, innowacyjności i użyteczności działań dla zainteresowanych. Najpierw zrobi to kapituła konkursowa, złożona z pracowników firmy Teva Pharmaceuticals oraz organizacji patronackich, następnie spośród wyłonionych przez kapitułę półfinalistów zwycięską piątkę wybiorą pracownicy Tevy w trybie głosowania. Zgłoszenia należy przesyłać do 15 września.

Ambasadorami akcji są: Edyta Jungowska - aktorka, prof. Cezary Szczylik - onkolog i Dorota Czekaj, prezeska Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, a prywatnie pacjentka.

Patronami kampanii są PAP, „Rzeczpospolita” oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Więcej informacji: www.teva.pl/leczmy-z-troska

Źródło informacji: Leczymy z troską

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.05.2024, 10:00
Źródło informacji Leczymy z troską
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii