Newsletter

Zdrowie i styl życia

Statuetki Kryształowych Piór przyznane. Znamy laureatów 17. edycji ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy

22.06.2023, 14:30aktualizacja: 22.06.2023, 14:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Servier Polska
Servier Polska
Tegoroczna edycja konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra została rozstrzygnięta. Pierwszą nagrodę oraz statuetkę otrzymało sześcioro dziennikarzy, jury przyznało także 17 wyróżnień. W tym roku do konkursu zgłoszono aż 334 materiały w czterech kategoriach, wśród nich znalazły się artykuły prasowe i internetowe, audycje radiowe, a także materiały telewizyjne i podcasty.

Celem konkursu jest nagrodzenie dziennikarzy, którzy swoją pracą przyczynili się do budowania społecznej świadomości na temat zagrożeń związanych z coraz częstszymi chorobami jakimi są choroby cywilizacyjne, m.in. choroby układu krążenia, depresja, nowotwór oraz cukrzyca, a także promowania postaw prozdrowotnych i ograniczania, a nawet eliminacji, czynników ryzyka.

W kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” najwyższe uznanie jury oraz I miejsce zdobyły Anna Wilczyńska-Ciupa z telewizji TVN24 za materiał pt. „Jak rozpoznać zawał serca. Kampania >>Nie zawal<<” oraz Natalia Miller z tytułu prasy dziennej Rzeczpospolita za artykuł pt. „Problem wielkiej wagi”.

Wyróżnienie otrzymali:

  • Sławomir Zagórski z redakcji OKO.press za artykuł „Do serca przytul psa. Dlaczego setki tysięcy Polaków umierają na własne życzenie i jak to zmienić?”
  • Katarzyna Pinkosz z portalu wprost.pl za artykuł „Nastolatek z nadciśnieniem ma 6 lat więcej. Prof. Litwin: Serce się przebudowuje”
  • Anna Jarosz z redakcji Służba Zdrowia za artykuł „Udar mózgu u dzieci i młodzieży”
  • Małgorzata Wiśniewska z telewizji STUDIOMED TV za audycję „Dwa Serca”.

W kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki – kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, redaktorzy: Artur Wolski z Programu 1 Polskiego Radia i Dorota Romanowska z redakcji Newsweek – laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

Laureatką I nagrody w kategorii „Depresja – przełamać tabu” została Magda Roszkowska uhonorowana za artykuł „W poniedziałek o 8.20 rano dostałam SMS: >>Błagam, zabierz mnie stąd<<”

z portalu weekend.gazeta.pl.

Wyróżnienie otrzymali:

  • Beata Igielska z serwisu Zdrowie PAP za artykuł „Czy łatwo rozpoznać, że dziecko chce się zabić?”
  • Natalia Miller z redakcji gazety Rzeczpospolita za artykuł „Epidemia samotności”
  • Monika Szubrycht z redakcji portalu hellozdrowie.pl za artykuł „Depresja to gniew skierowany do środka. Agresja wobec innych może być jednym z objawów”
  • Jolanta Fischer z Polskiego Radia PiK za audycję „Bywaj zdrów”
  • Anna Grabowska z redakcji gazety Rzeczpospolita za artykuł „Silni na pozór”

W kategorii „Depresja – przełamać tabu” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Janusz Heitzman – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pełnomocnik ministra zdrowia ds. psychiatrii sądowej, redaktor Ewelina Lis z redakcji AnnZdrowie – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

W kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” najwyższe uznanie jury oraz I nagrodę otrzymała Dominika Stanisławska z Poradnika Zdrowie za materiał „Artur ma cukrzycę: >>Sam prosiłem lekarzy, żeby amputowali mi nogę<<” oraz Ela Kowalska z portalu hellozdrowie.pl za artykuł „Agnieszka Matan: >>Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę<<”.

Jury wyróżniło także:

  • Monikę Wysocką z Serwisu Zdrowie PAP za materiał „Sport i cukrzyca? To się nie wyklucza”
  • Krzysztofa Jakubiaka z redakcji mZdrowie.pl za podcast „O cukrzycy bez słodzenia”
  • Luizę Jakubiak z redakcji rynekzdrowia.pl za artykuł „Cukrzyca od kuchni. Jak mądrze walczyć
  • z nieuleczalną chorobą?”.

W kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak – kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w Warszawie, redaktor Joanna Derda z redakcji magazynu Zwierciadło – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

Laureatką I nagrody w kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie” została Monika Kamińska z telewizji TVP3 Bydgoszcz za audycję „Wspólna Sprawa – O sobie... nie zapominaj”.

Wyróżnienie otrzymali:

  • Eliza Dolecka z redakcji zdrowie.gazeta.pl za artykuł „Od lat mam nowotwór i ciągle żyję. Dlaczego? To może się wam nie spodobać”
  • Katarzyna Chmielewska-Wojciechowska z redakcji weekend.gazeta.pl za artykuł „Z chorobą nie trzeba walczyć. Lepiej zapytaj lekarza, co możesz dla siebie zrobić”
  • Renata Reda z radia Polskie Radio Białystok za audycję „Nowotwory ginekologiczne – profilaktyka”
  • Dagmara Pakuła z redakcji onet.pl za artykuł „Przeżyli raka jądra. >>Inni faceci dopytują, jak jest potem w łóżku<<”
  • Adrianna Otręba z telewizji TVN24 za audycję „Profilaktyka raka piersi”.

W kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski – konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, redaktor Anna Kaczmarek z redakcji NaTemat.pl, Patrycja Pupiec z redakcji Poradnik Zdrowie – laureatki ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

"Sięgająca 17 lat historia konkursu dowodzi, że artykuły prasowe, audycje radiowe, internetowe i telewizyjne są tworzone nie tylko ze względu na chęć zdobycia nagrody. Stanowią one element rosnącego zainteresowania tematyką chorób sercowo-naczyniowych. Konkurs przyciąga nie tylko uznaną grupę mediów, ale także młodych pasjonatów, którzy piszą, mówią lub nagrywają filmy na temat zagrożeń, z jakimi codziennie się spotykamy. W tym roku otrzymaliśmy wiele naprawdę wyjątkowych prac. Staliśmy przed trudnym zadaniem ich oceny. Pod uwagę braliśmy nie tylko wartości merytoryczne, ale także oryginalność przekazu i jego skuteczność. Zwycięskie prace w wyróżniający się sposób upowszechniają wiedzę o zdrowiu" – podkreśla profesor Tomasz Grodzicki, juror konkursu Kryształowe Pióra.

„Każda minuta dnia ma ogromny wpływ na stan pacjenta diabetologicznego, a my, lekarze i pielęgniarki, nie zawsze dysponujemy wystarczającą ilością czasu, by pacjenta odpowiednio edukować. Dziennikarze medyczni, którzy regularnie tworzą dla różnych mediów – audiowizualnych, internetowych i tradycyjnych, prasowych – mają możliwość dotarcia do pacjentów z najważniejszymi praktycznymi informacjami. W tym aspekcie rola dziennikarzy jest ogromna i bardzo przez nas doceniana. W konkursie >>Kryształowe Pióra<< jesteśmy zaszczyceni obecnością wielu naprawdę znakomitych autorów, którzy swoją rzetelną pracą pomagają nam w budowaniu >>patient empowerment<<” – tłumaczy profesor Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, juror konkursu Kryształowe Pióra.

"17 lat temu zaczynaliśmy bardzo… nieśmiało. Mieliśmy w konkursie tylko jedną kategorię (kategorię kardiologiczną) i jednego jurora: Pana Profesora Tomasza Grodzickiego. Zgłoszonych wtedy zostało zaledwie kilkanaście prac. W tym roku do walki o zwycięstwo stanęło ponad 330 materiałów w czterech kategoriach. Jestem dumna z tego, że z roku na rok konkurs Kryształowe Pióra zdobywa coraz większe uznanie i dzięki konsekwencji także – zaufanie dziennikarzy " – mówi Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

„Konkurs Kryształowe Pióra jest unikalną inicjatywą również ze względu na różnorodny skład jury, który każdego roku ocenia zgłoszone prace. Od początku istnienia konkursu stawialiśmy na jakość merytoryczną i praktyczną wartość, którą pacjent czerpie z doniesień medialnych. Jesteśmy dumni, że jurorami w tym konkursie są m.in. znakomici eksperci – autorytety w swoich dziedzinach, a także dziennikarze, którzy na co dzień piszą o zdrowiu i doceniają kunszt pracy kolegów po fachu” – podsumowuje Natalia Stasiakowska-Jabłońska, z firmy Servier, organizatora konkursu.

Konkurs „Kryształowe Pióra” jest organizowany przez firmę Servier Polska przy współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, Polskim Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego, Polskim Towarzystwem Onkologicznym, Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej, Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym, Polskim Towarzystwem Diabetologicznym oraz Dziennikarskim Klubem Promocji Zdrowia.

KONTAKT:

Biuro Konkursu

Biuro Konkursu Kryształowe Pióra

e-mail: biuro@krysztalowepiora.pl

tel. 696 078 980

Źródło informacji: Servier Polska

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.06.2023, 14:30
Źródło informacji Servier Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ