Newsletter

Zdrowie i styl życia

Warszawa najszczęśliwszym miastem w Polsce już 23 maja

04.05.2018, 13:30aktualizacja: 04.05.2018, 13:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Mistrz kominiarski Mirosław Antos
Mistrz kominiarski Mirosław Antos
Świąteczny korowód kominiarzy wyruszy 23 maja 2018 o godzinie 11:00 z Placu Zamkowego do Katedry świętego Floriana na Warszawskiej Pradze. Do stolicy przyjadą delegacje kominiarzy z całego kraju. Przemarsz przy akompaniamencie orkiestry dętej będzie atrakcją dla warszawiaków i turystów. Patronem kominiarzy jest święty Florian. Jako święty chroniący od ognia patronuje też strażakom i hutnikom.

Święto jest okazją do przypomnienia roli kominiarzy w służbie społeczeństwu.

Początki kominiarstwa sięgają trzynastego wieku. Kominiarze czyścili kominy z sadzy i sprawdzali, czy kominy są bezpieczne. Tym samym zapobiegali pożarom i zaczadzeniom, przynosząc szczęście mieszkańcom. Kiedy nie czyścimy komina sadza jest emitowana do atmosfery, a przy pożarze sadzy w ogromnych ilościach trafia w powietrze. Stąd kolejne zadania kominiarzy - ograniczanie smogu.

Święto kominiarzy jest okazją do przypomnienia właścicielom budynków lub ich zarządcom o obowiązkowych okresowych kontrolach i czyszczeniach przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych).

W 2017 roku w Polsce zanotowano około szesnaście tysięcy pożarów od kominów i urządzeń grzewczych na paliwa stałe, płynne i gazowe (źródło: www.straż.gov.pl). Giną ludzie, a materialne straty idą w miliony. Nawet jeżeli nie dojdzie do pożaru komina, to brak odpowiedniej konserwacji przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) czy lekceważenie usług kominiarskich może spowodować zatrucie tlenkiem węgla zwanym potocznie czadem.

Niepokojący jest fakt zwiększenia się liczby pożarów i zaczadzeń w domach jednorodzinnych.

W ramach akcji społecznej „Zaproś kominiarza”, której patronuje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, został ogłoszony konkurs plastyczny „Kominiarz Strażnikiem Bezpieczeństwa Twojego Domu”. Celem konkursu jest poznawanie historii i dziedzictwa kulturowego zawodu kominiarza oraz budowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci. Konkurs skierowany jest do uczniów klas I-III warszawskich szkół. Konkurs został objęty honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. W trakcie święta nastąpi wręczenie nagród laureatom konkursu.

Szczegółowy program święta kominiarzy jest dostępny na: www.izbakominiarzy.pl

Relacja z ubiegłorocznego święta w Tarnowie jest na: https://izbakominiarzy.pl/2017/05/22/krajowe-swieto-kominiarzy-w-tarnowie-2017/

KONTAKT:

Krajowa Izba Kominiarzy

ul. Grzybowska 87

00-844 Warszawa

www.izbakominiarzy.pl

Mirosław Antos

wiceprezes, rzecznik prasowy

tel. kom. +48 602 704 566

e-mail: miroslaw.antos@izbakominiarzy.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.05.2018, 13:30
Źródło informacji Krajowa Izba Kominiarzy
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.