Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Po przemianach, jakie nastąpiły po 1989 roku w Polsce, zaczęto realizować plany rozwoju organizacji finansowych na wzór Kas, które działały nad Wisłą w okresie międzywojennym oraz na wzór podobnych instytucji finansowych zwanych Uniami Kredytowymi, które działają od lat 30. ubiegłego wieku na terenie USA.
Od 1990 r. w odbudowę tradycji finansowych w Polsce zaangażowali się działacze NSSZ „Solidarność” oraz pracownicy zakładów pracy przy wsparciu przedstawicieli Światowej Rady Związków Kredytowych (WOCCU). Od 1992 roku zaczęły powstawać w Polsce spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe zrzeszone w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej.
„SKOK im. Unii Lubelskiej w Lublinie istnieje na rynku od 30 lat jako instytucja finansowa z wyłącznie polskim kapitałem, której podstawowymi wartościami są: uczciwość, budowanie wzajemnego zaufania, kształtowanie postaw obywatelskich pośród członków, odpowiedzialność za sprawy wspólne, gospodarność” - powiedziała Beata Maj, wiceprezes zarządu SKOK im. Unii Lubelskiej.
Zebranie założycieli odbyło się w dniu 23 listopada 1993 r. w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie z inicjatywy założyciela i wieloletniego prezesa Kasy, Ryszarda Prusa, który pełnił tą funkcję i rozwijał Kasę nieprzerwanie przez 26 lat. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. Unii Lubelskiej w Lublinie działalność swoją rozpoczęła na dobre w 1994 roku, wówczas pod nazwą Lubelska SKOK. Początkowo Kasa posiadała jeden oddział w Lublinie, działając wyłącznie wśród pracowników MPWiK w tym mieście.
W kolejnych latach następował dynamiczny rozwój wszystkich SKOK-ów na terenie Polski. Związany był z dywersyfikacją jednorodnych grup członkowskich. Nastąpiło „wyjście” z zakładów pracy i otwarcie się na inne grupy członkowskie. Pierwszym krokiem na drodze dywersyfikacji w SKOK Unii Lubelskiej było połączenie ze SKOK UMCS, która to kasa powstała w grudniu 1994 roku przy Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. W kolejnych latach Kasa Unii Lubelskiej połączyła się ze SKOK „Profit” w Wieruszowie (2002 rok) oraz ze SKOK „Świdnica” (2012 rok).
Jak wyjaśniła wiceprezes SKOK im. Unii Lubelskiej, Kasa od zawsze „działa wśród ludzi, wspiera osoby finansowo wykluczone poprzez oferowanie im możliwości korzystania z rachunków, obsługuje zarówno ludzi młodych, jak i seniorów”, dla których dedykowane są szczególne rodzaje usług. Kasa Unii Lubelskiej na przestrzeni lat rozszerzała ofertę produktową, by jak najpełniej zaspokajać potrzeby finansowe swoich członków.
„Obecnie oferta Kasy to nie tylko tradycyjne pożyczki, kredyty i depozyty, ale również dostęp do nowoczesnych rozwiązań finansowych - w szczególności rachunków płatniczych - dostępnych w formie tradycyjnej w placówkach Kasy, jak również za pośrednictwem internetu (usługa bankowości elektronicznej eSKOK, aplikacja mobilna mSKOK) oraz możliwość dokonywania płatności kartami zbliżeniowymi” - przekazała wiceprezes Beata Maj.
Aktualnie SKOK Unii Lubelskiej posiada 24 oddziały oraz dwie placówki partnerskie, które działają na terenie pięciu województw: lubelskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, mazowieckiego oraz małopolskiego. Placówki te obsługują ponad 26 tys. członków. Największym oraz najbardziej aktywnym terenem działania jest województwo lubelskie, gdzie w samym Lublinie znajduje się Centrala Kasy oraz pięć oddziałów.
Największą zaletą Kasy Unii Lubelskiej jako instytucji z wyłącznie polskim kapitałem świadczącej usługi finansowe są ludzie, zarówno członkowie, jak i pracownicy Kasy, którzy często dobrze znają swoich klientów.
„Każdy, przychodząc do placówki Kasy, może poczuć się jak w domu, a nie w zimnej, obcej instytucji. Kasa bardzo często wspiera lokalne społeczności podczas różnego rodzaju wydarzeń. Poprzez uczestnictwo w akcjach pomocy Kasa posiada zbudowaną więź członkowską, która jest bardzo istotna i pomaga funkcjonować w lokalnych społecznościach” - przyznała wiceprezes Maj.
Kasa Unii Lubelskiej w 2010 roku zajęła drugie miejsce oraz zdobyła wyróżnienie za najlepszą efektywność w konkursie na najlepszy SKOK organizowanym przez Gazetę Bankową. Ważnym wydarzeniem dla Kasy było przyjęcie w 2018 roku idei NEO, która niosła za sobą wartości takie jak: nowoczesność, etyka, odpowiedzialność. Oznacza to w praktyce jeszcze większą przejrzystość transakcji oraz dbanie o bezpieczeństwo kredytowe członków Kasy.
„Dla klienta ważny jest czas, dlatego do minimum skrócone zostały procedury świadczonych usług wraz z ograniczeniem formalności. Etyka to gwarancja sprawiedliwych cen, bez ukrytych kosztów, a dodatkowo dzielenie się wiedzą z klientami, by wybierali produkty świadomie i unikali spirali zadłużenia” - stwierdziła Beata Maj.
W 2018 roku podczas uroczystej Gali Spółdzielców, która odbyła się w Lublinie, Kasa Unii Lubelskiej została odznaczona prestiżowym medalem „Zasłużony dla Ruchu Spółdzielców” w kategorii „Spółdzielnie”, a ówczesny prezes i założyciel Kasy, Ryszard Prus, otrzymał Dyplom Uznania Wojewody Lubelskiego „za rzetelne, sumienne i odpowiedzialne działanie na rzecz rozwoju i umocnienia gospodarki w Polsce, wyrażone poprzez zaangażowanie w rozwój i propagowanie tradycji polskiej spółdzielczości”.
Od 2012 roku działalność SKOK-ów jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), a od listopada 2013 roku środki pieniężne zgromadzone na rachunkach w Kasach są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), analogicznie jak ma to miejsce w sektorze bankowym.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.01.2024, 08:00 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE