Pobierz materiał i Publikuj za darmo
6. edycja Kongresu 590 w Warszawie w dniach 5-6 października br.
Kluczowym punktem wydarzenia był udział prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz prezydenta Austrii Alexandra Van der Bellen w organizowanym w ramach Kongresu Polsko-Austriackim Forum Ekonomicznym „Green Future.”
Obaj prezydenci podkreślili konieczność dalszej bliskiej współpracy, szczególnie w sferze transformacji energetycznej oraz odbudowy gospodarek po pandemii Covid-19.
„Austria pozostaje jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Zależy mi, aby polsko-austriacka współpraca w zakresie nowych technologii, oprócz wymiaru dwustronnego, wykorzystywała również potencjał drzemiący w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej” – dodał.
Prezydent Austrii podkreślał jak ważne jest podjęcie decyzji na rzecz zrównoważonego rozwoju w obrębie UE, gdyż europejska gospodarka i przemysł potrzebują konkretnych przepisów, aby zachować konkurencyjność.
Otwierający drugi dzień premier Mateusz Morawiecki nazwał Kongres 590 „jednym z najważniejszych punktów na mapie gospodarczej kraju”, przede wszystkim dlatego, że nie tylko stawia pytania o przyszłość, ale stara się na nie odpowiedzieć.
Wielokrotnie podkreślano dobrą kondycję polskiej gospodarki. Jacek Sasin, wiceprezes Rady Ministrów i minister aktywów państwowych, stwierdził, że podczas pandemii bezpośrednio do polskich firm trafiły ogromne, wielomiliardowe kwoty; nie wstrzymano też inwestycji.
„Była pokusa, żeby oszczędzać. Ale uznaliśmy, że to jest najkrótsza droga do katastrofy, do zduszenia wzrostu gospodarczego w przyszłości. A jeżeli ma być wzrost, to muszą być inwestycje i rzeczywiście inwestycje były rekordowe” – powiedział wicepremier Sasin. Podtrzymał również prognozę wzrostu PKB na ten rok, który powinien przekroczyć 5 procent.
Prezes Narodowego Banku Polskiego, profesor Adam Glapiński, podkreślił rolę kierowanej przez niego instytucji w przezwyciężeniu pandemicznego kryzysu i obronie polskiej gospodarki.
„NBP dobrze przygotował się do ewentualnego kryzysu i choć nie podejrzewaliśmy, że będzie to pandemia, to lekcję odrobiono znakomicie - powiedział Adam Glapiński. – Nasze działania pozwoliły ochronić przed bankructwem wiele polskich przedsiębiorstw. Ochroniliśmy wiele polskich rodzin”.
Tematem przewodnim 6. edycji Kongresu 590 były nowe możliwości jakie stoją przed polską gospodarką, w tym transformacja energetyczna i związane z nią wyzwania. Dużo miejsca poświęcono również zdrowiu i profilaktyce, co jest szczególnie istotne teraz, kiedy cały świat wychodzi walczy ze skutkami pandemii Covid-19. Eksperci poruszali również tematy związane z cyberbezpieczeństwem, szczególnie istotne w kontekście tego, że cyberprzestępczość kosztuje świat biliony dolarów.
6. edycja Kongresu 590 na Podkarpaciu w dniach 4-5 listopada br.
Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to wyróżnienie przyznawane raz do roku. Inicjatywa ta towarzyszy Kongresowi 590 od jego pierwszej edycji. 4 listopada br. podczas pierwszego dnia wydarzenia prezydent RP Andrzej Duda uhonorował laureatów XIX edycji Nagrody Gospodarczej w siedmiu kategoriach. Przyznał również Nagrodę Indywidualną oraz Nagrodę Specjalną.
Zwycięzcami XIX edycji Nagrody Gospodarczej zostali:
- w kategorii Lider małych i średnich przedsiębiorstw Firma Meblowa Nawrocki
- w kategorii Narodowy Sukces Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol”
- w kategorii Międzynarodowy Sukces KGHM Polska Miedź S.A.
- w kategorii Odpowiedzialny Biznes PKN ORLEN S.A.
- w kategorii Firma Rodzinna AMZ-Kutno S.A.
- w kategorii Badania + Rozwój Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN
- w kategorii STARTUP_PL SunRoof Technology sp. z o.o.
Prezydent RP Andrzej Duda przyznał Nagrodę Indywidualną Sergiuszowi Martyniukowi, prezesowi Rady Właścicieli Pronaru za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości. To twórca jednej z największych polskich firm produkującej maszyny rolnicze, komunalne i recyklingowe, a także globalna marka na rynku komponentów.
Ponadto prezydent zdecydował się po raz pierwszy na przyznanie Nagrody Specjalnej. Został nią uhonorowany prezes Narodowego Banku Polskiego, profesor Adam Glapiński za utrzymanie stabilności systemu bankowego w kryzysie spowodowanym pandemią wirusa SARS-CoV2.
Gratulując zwycięzcom prezydent Andrzej Duda podkreślił, że wszystkie firmy wspaniale działają na polskim rynku i rynkach zagranicznych. Prezydent dodał, że sytuacja gospodarcza nie jest łatwa.
Kolejny dzień wydarzenia był zdominowany przez tematy związane z innowacjami. Prezydent RP spotkał się z przedstawicielami start-upów, którzy prezentowali nowoczesne rozwiązania w G2A Arena w Jasionce.
W tym samym dniu dwadzieścia czołowych polskich przedsiębiorstw i podmiotów eksperckich podpisało porozumienie powołujące do życia Klaster Technologii Kosmicznych (KTK). Celem organizacji jest współpraca w obszarze tworzenia, rozwoju i wdrażania technologii kosmicznych powstających w naszym kraju. Ma ona doprowadzić do wyniesienie na orbitę pierwszej polskiej konstelacji mikro satelitów obserwacyjnych w 2026 r.
„Dzisiaj każdy kraj, który chce mieć dynamicznie rozwijającą się, nowoczesną gospodarkę musi być obecny w przemyśle kosmicznym – powiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. – Dzięki KTK cały sektor może współdziałać, by jeszcze lepiej tworzyć polskie rozwiązania, chronione patentami, na potrzeby Polski, ale także na rynki zagraniczne” – podkreślił Maciej Małecki.
Satelitarny System Obserwacji Ziemi zostanie stworzony przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, które będzie jednym z beneficjentów wypracowanych technologii.
W KTK zrzeszone są podmioty odpowiadające za ponad 85% potencjału sektora kosmicznego w Polsce: Astri Polska, Astronika, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Creotech Instruments, ENERGO-TEL S.A., EXATEL S.A., Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, ITTI, KP Labs, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza, PCO, PIAP Space, Podkarpackie Centrum Innowacji, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza,Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Scanway, Sieć Badawcza Łukasiewicz (Centrum Łukasiewicz), Spacefores, Thorium Space, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego.
Na Kongresie nie mogło zabraknąć panelu dotyczącego start-upów, podczas którego eksperci mówili o tym, że start-upy są ryzykowne, ale nawet te, które nie przetrwały próby czasu, pobudzają gospodarkę. Podkreślali również, że każdy nowy biznes powinien dostać szansę, a także fakt istnienia wielu rodzajów wsparcia, które pomagają rozwijać start-upom skrzydła.
Drugi dzień imprezy to również wyróżnienia dla najlepszych.
Fundacja „Teraz Polska” wręczyła wyróżnienia "Promotor Polski”, przyznawane od 2017 roku Polakom, którzy poprzez swoje dokonania i osiągnięcia na polu naukowym, kulturalnym lub biznesowym przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju. W tym roku nagrodzono: Tadeusza Ferenca, byłego Prezydenta miasta Rzeszów; Jana Nowarę, dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej; Rafała Wilka, mistrza paraolimpijskiego w handbike. Dodatkowo wręczono statuetkę Wybitny Polak w USA edycja Nowy Jork, którą otrzymał Janusz Młynek.
W trakcie wydarzenia uhonorowani zostali po raz pierwszy również Ambasadorowie Kongresu 590: Marek Suski, poseł na Sejm RP; Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego; Krzysztof Przybył, prezes Teraz Polska oraz Robert Mrózek, współzałożyciel Rzeszowskiej Szkoły Kung Fu – Wushu „Nan Bei – Tygrys”.
Na kanale YouTube można obejrzeć relacje z obydwu odsłon 6. edycji Kongresu 590.
Źródło informacji: Biuro prasowe Kongres 590
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.11.2021, 17:23 |
Źródło informacji | Biuro prasowe Kongres 590 |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu