Newsletter

Aktywizacja zawodowa wymaga zaangażowania różnych podmiotów

09.09.2015, 13:29aktualizacja: 09.09.2015, 13:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Potrzebę zacieśniania współpracy wszystkich aktorów rynku pracy podkreślali uczestnicy panelu o zatrudnieniu w ramach XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Dyskusja pod hasłem "Co biznes powinien wiedzieć o rynku pracy?", pod patronatem firmy doradczej KPMG, odbyła się w pierwszym dniu forum.

Zdaniem sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Jacka Męciny, który uczestniczył w spotkaniu, gospodarka m.in. na skutek procesów globalizacyjnych i cyfryzacyjnych rozwija się tak szybko, że systemy regulacyjne nie nadążają za zmianami.

Wiceminister zwrócił uwagę na wyzwania demograficzne, jakie stoją przed naszym państwem. - Polska (...) zaczyna być krajem, który odczuwa istotne zmiany demograficzne. W kolejnych dekadach na rynku pracy zaczną dominować osoby będące w wieku "dojrzałości zawodowej", 30-, 40-, 50-latkowie - zauważył.

Według Męciny biznes musi się przygotować na tych pięćdziesięciolatków, ponieważ potrzebują oni więcej inwestycji w szeroko pojęty kapitał ludzki, nie tylko w podnoszenie kompetencji, lecz także w prewencję zdrowotną.

Wiceminister przekonywał, że nawet boom demograficzny nie zmieniłby sytuacji na rynku pracy w perspektywie najbliższych 15 - 20 lat.

"W trosce o gospodarkę musimy myśleć w kategoriach bilansu migracyjnego" – powiedział. Dodał, że powinniśmy się oswoić ze zjawiskiem rodaków, którzy wyjeżdżają za granicę, rzecz jest bowiem w tym, żeby wracali, najlepiej z doświadczeniem międzynarodowym.

Zdaniem Męciny potrzebujemy mądrej polityki pozyskiwania zasobów ludzkich. "To nie jest tak, że Polska nie jest otwarta na obcokrajowców (...) Bez pracowników sezonowych z Ukrainy już obecnie niektóre dziedziny gospodarki (...) nie radziłyby sobie" - stwierdził.

Przedstawiciel resortu pracy przypominał o zmianach wynikających z nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która wprowadziła m.in. mechanizmy wparcia dla młodych, tzw. bon na zatrudnienie, pozwoliła także na partnerstwo publiczno-prywatne w obszarze pośrednictwa pracy.

"Państwo, czy nawet samorządy, nie są na tyle sprawne, aby szybko reagować na nowe zjawiska (...) Już dzisiaj dzięki tym zmianom funkcjonuje w Polsce ok. 80 prywatnych urzędów pracy, w ciągu dwóch lat cały kraj także będzie posiadał takie miejsca aktywizacji alternatywnej" - podkreślił Męcina.

Mirosław Proppé z KPMG zauważył, że w znowelizowaną ustawę o proporcji zatrudniania jest wpisana współpraca instytucji.

W jego ocenie aktywizacja zawodowa wymaga zaangażowania nie tylko urzędów pracy i ośrodków pomocy społecznej, lecz także m.in. samorządów, placówek edukacyjnych czy organizacji pozarządowych.

"Rynek pracy tak szybko się zmienia, a wyzwania są tak skomplikowane, że nie poradzi sobie z nimi jedna instytucja. Trzeba na to patrzeć szeroko, dlatego współpraca jest tutaj taka ważna" - zaznaczył.

"Przykładem takiej współpracy jest projekt Ekspres do zatrudnienia – pilotażowe wdrożenie kontraktacji usług aktywizacji zawodowej, który był prowadzony w Małopolsce. Wszyscy uczestnicy pilotażu podkreślali, że dążąc do rozwiązania problemu bezrobocia, kluczowa jest kooperacja wielu instytucji i podmiotów" – dodał Mirosław Proppé.

Jakub Karnowski, prezes Zarządu PKP S.A., dowodził, że w zmianie modelu działania spółki, która się obecnie odbywa, przeszkadzają związki zawodowe "tkwiące w systemie dawnych, komunistycznych struktur". Jego zdaniem kolejnym problemem jest upolitycznienie związków.

Tymczasem sekretarz generalny portugalskiego Powszechnego Związku Pracowników (UGT) Carlos Silva podkreślał potrzebę współpracy obu stron. Przypominał trudną sytuację ekonomiczną, w której znalazł się jego kraj. Jak podkreślił, aby uniknąć redukcji zatrudnienia, zdecydowano się zmniejszyć wynagrodzenia, obcięto również emerytury.

Silva zaznaczył, że pensja minimalna wynosząca w Portugalii ok. 600 euro jest dla pracowników niewystarczająca. "Przed nami trudny okres, pomimo tego wszystkiego jesteśmy w pełni zaangażowani. Ruch związkowy powinien być postrzegany jako partner a nie wróg" – oświadczył.

Męcina zwrócił uwagę, że w krajach, takich jak Portugalia czy Niemcy, gdzie nie było Kodeksu pracy, współpraca między związkami zawodowymi, pracodawcami i rządem kształtowała się w formie porozumień przez około sto lat. Jak powiedział, zmiany w przepisach o związkach zawodowych, które przedstawił resort pracy, próbują uporać się z problemem "związkokracji" oraz obowiązku płacenia przez pracodawcę składek związkowych.

Do problemu demografii nawiązał doradca zarządu mBank S.A. Zbigniew Derdziuk. "Pracodawcy muszą sobie zdawać sprawę z demografii. Na rynku pracy dokonuje się zmiana pokoleniowa, która się łączy z (...) rewolucją technologiczną" - zauważył.

Jak powiedział, gospodarka oparta na wiedzy staje się realnością: banki w coraz większym stopniu są wielkimi fabrykami przerabiania informacji . "Rynek pracy wymaga nowych kompetencji od pracowników" - ocenił.

Jednocześnie stwierdził, że bardzo ważna jest atmosfera pracy, gdyż w Polsce rośnie liczba osób, które doświadczają wypalenia zawodowego czy chorób psychosomatycznych.

Z kolei Wolfgang Mueller z Federalnej Agencji Pracy w Niemczech podkreślał wagę odpowiedniego dopasowania pracowników do poszczególnych zawodów. Przekonywał, że pracownik powinien wiedzieć, jakie są perspektywy dla danej profesji. Wolfgang zwrócił uwagę, że w Niemczech funkcjonuje program przekwalifikowywania pracowników potencjalnie zagrożonych utratą pracy.

Odpowiadając na pytanie o wyzwania w związku z masową migracją, jaka ma miejsce w ostatnim czasie w Europie, przyznał, że w Niemczech "sytuacja jest dość dramatyczna". W ciągu jednego dnia do kraju dotarło 20 tys. uchodźców, do końca roku ta liczba może wzrosnąć nawet do miliona.

"Nawet dla tak dużej organizacji jak nasza to duże wyzwanie" - uznał. Dodał jednak, że dostrzega w migracji możliwości rozwiązania problemu demograficznego Niemiec. Pozostali członkowie panelu zgodzili się, że w kontekście starzejącego się społeczeństwa może to być również ratunek dla Polski.

XXV Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju potrwa do czwartku.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.09.2015, 13:29
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii