Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Lubelskie COP jest piątym otwartym od marca 2019 roku – po wrocławskim, katowickim, gdyńskim i poznańskim. „Za dwa tygodnie otworzymy centrum w Białymstoku, dzięki czemu sieć oferowanych przez nas lokalnie usług dla małych i średnich firm obejmie już cały kraj” – zapowiedział Paweł Kolczyński.
Działalność Centrów Obsługi Przedsiębiorców opiera się na trzech komplementarnych względem siebie filarach, które składają się na kompleksową ofertę wspierania polskich firm w zakresie inwestycji, rozwoju, uzupełniania kapitału obrotowego oraz ekspansji międzynarodowej.
Pierwszym filarem jest udzielanie pożyczek: inwestycyjnych, restrukturyzacyjnych, obrotowych na finansowanie realizacji kontraktów oraz zapewniających płynność finansową w przypadku poddania się procedurze split payment. W razie trudności w uzyskaniu odpowiedniego zabezpieczenia, pożyczki te mogą być wsparte poręczeniem ze strony 16 funduszy poręczeniowych, koordynowanych przez Krajową Grupę Poręczeniową oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.
„Nasza oferta cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu pierwszego roku działalności Centrów Obsługi Przedsiębiorców wartość pożyczek już udzielonych firmom oraz będących w trakcie procedowania sięgnęła 541 mln złotych – poinformował wiceprezes ARP. - Tam, gdzie powstają Centra Obsługi Przedsiębiorców, liczba udzielanych przez nas pożyczek rośnie czterokrotnie, zaś ich wolumen aż sześciokrotnie, co jest najlepszym dowodem na to, że nasza oferta wypełnia rynkową lukę” – dodał.
Drugim obszarem wsparcia przedsiębiorców jest oferta skrojonego na miarę leasingu oraz usług faktoringowych. „Duże zainteresowanie tymi usługami wśród przedsiębiorców upewnia nas w tym, że przyjęte przez nas założenia były słuszne, a wypracowane dzięki nim mechanizmy wsparcia firm stanowią niezwykle wartościową alternatywę dla usług oferowanych przez sektor bankowy i finansowy” – ocenił Paweł Kolczyński.
ARP Leasing uzupełnia ofertę rynku leasingowego w obszarach niechętnie obsługiwanych przez tradycyjne instytucje finansowe, takich jak np. rozbudowane ciągi technologiczne do produkcji przemysłowej i wysoko wyspecjalizowane urządzenia o ściśle określonych parametrach.
Trzeci filar działalności COP-ów stanowi kompleksowe wspieranie ekspansji międzynarodowej polskich firm w ramach International Desk. Ta usługa w wygodny dla przedsiębiorców sposób łączy oferty podmiotów wchodzących w skład grupy kapitałowej Polskiego Funduszu Rozwoju, a więc: Agencji Rozwoju Przemysłu, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.
Otwierając w marcu 2019 roku pierwsze Centrum Obsługi Przedsiębiorców we Wrocławiu premier Mateusz Morawiecki tak uzasadniał potrzebę stworzenia sieci regionalnych COP-ów: „Polskie przedsiębiorstwa są jeszcze trochę za małe na cały świat, ale już często za duże na Polskę”. Rok później w trakcie inauguracji piątego COP, w liście odczytanym przez Artura Sobonia, sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, premier stwierdził: „Droga do rozwoju naszego kraju wiedzie dzisiaj przez innowacyjność, realizację śmiałych, nowatorskich wizji, a najmocniejszymi atutami na niej są kreatywność, umiejętność przełamywania schematów i wynalazczość Polaków. Jako rząd wiemy, że żeby tworzyć lepszą przyszłość naszego kraju, musimy aktywnie wspierać polskich przedsiębiorców. Dlatego wsłuchujemy się w ich głos, dążymy do likwidacji barier regulacyjnych oraz aktywnie wspieramy polski biznes finansowo i administracyjnie” – napisał Morawiecki i dodał, że dzięki działalności COP-ów powstaje „środowisko, które stwarza idealne warunki do rozwoju biznesu w Polsce i za granicą”.
Nawiązując do słów premiera Artur Soboń podkreślił strategiczną zmianę w podejściu rządu do wspierania biznesu. „Odchodzimy już od wspieraniu zagranicznych inwestycji w Polsce. Koncentrujemy się na wspieraniu - w ramach całej Polski, jako jednej wielkiej strefy inwestycyjnej - małych i średnich przedsiębiorców, tam, gdzie oni działają” – stwierdził Soboń.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 06.03.2020, 10:37 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE