Newsletter

Astronauci Ax-3 bezpiecznie opuścili Międzynarodową Stację Kosmiczną (MSK), kończąc pierwszą w pełni europejską, komercyjną misję astronautów na MSK

12.02.2024, 12:22aktualizacja: 12.02.2024, 12:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PR Newswire/ Axiom Space
PR Newswire/ Axiom Space

HOUSTON, 12 lutego 2024 /PRNewswire/ -- Po odłączeniu się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK) w środę, 7 lutego 2024 roku, dwa dni później, tj. 9 lutego 2024 roku, o godzinie 8:30 czasu wschodniego załoga Axiom Mission 3 (Ax-3) bezpiecznie wylądowała u wybrzeży Florydy na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Dragon. Powrót załogi Ax-3 oficjalnie zakończył pierwszą w pełni europejską, komercyjną misję astronautów i trzecią załogową misję Axiom Space na MSK.

W skład załogi Ax-3 weszli: dowódca Michael López-Alegría z USA i Hiszpanii, pilot Walter Villadei z Włoskich Sił Powietrznych oraz specjaliści misji Alper Gezeravcı z Turcji i Marcus Wandt ze Szwecji i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

„Pomyślny powrót naszych astronautów z misji Ax-3 to coś więcej niż tylko zakończenie misji lotu kosmicznego. To kluczowy moment w komercyjnej eksploracji kosmosu i znaczący kamień milowy dla europejskich działań realizowanych na niskiej orbicie okołoziemskiej - powiedział dyrektor generalny Axiom Space, Michael Suffredini. - Pierwsze trzy komercyjne misje Axiom Space na MSK są świadectwem międzynarodowego postępu w działaniach w kosmosie, z udziałem różnorodnych załóg reprezentujących osiem krajów, a także - po raz pierwszy w przypadku Ax-3 - Europejską Agencję Kosmiczną. Sukces tych misji jest ważnym krokiem w procesie budowania stacji kosmicznej Axiom Station, podkreślając nasze nieustanne wysiłki na rzecz rozszerzenia dostępu do niskiej orbity okołoziemskiej”.

Podczas 18-dniowej misji na MSK załoga Ax-3 mieszkała i pracowała na pokładzie orbitującego laboratorium, przeprowadzając ponad 30 różnych eksperymentów i realizując ponad 50 spotkań o szerokim zasięgu. Dane badawcze zebrane na ziemi przed rozpoczęciem i po zakończeniu misji, a także podczas lotu, pozwolą lepiej zrozumieć fizjologię człowieka na Ziemi i w warunkach mikrograwitacji.

Ax-3 udowadnia, że europejska społeczność kosmiczna jest pionierem w rozwijającym się, komercyjnym przemyśle kosmicznym. Załoga i reprezentowane przez nią rządy podejmują śmiałe kroki w kierunku nowej ery przywództwa na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Ax-3 to pierwsza komercyjna misja kosmiczna złożona z astronautów rządowych i krajowych sponsorowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną. Specjalista ds. misji Alper Gezeravcı został pierwszym w historii tureckim astronautą, a specjalista ds. misji Marcus Wandt był pierwszym astronautą projektu ESA, który poleciał na komercyjną misję kosmiczną.

Ax-3 to trzecia z serii proponowanych przez Axiom Space misji załogowych lotów kosmicznych, stanowiąca kamień milowy w procesie budowania Axiom Station ‒ pierwszej na świecie komercyjnej stacji kosmicznej.

Axiom Space odgrywa ważną rolę w oferowaniu możliwości lotów kosmicznych większej społeczności międzynarodowej. Misje te umożliwiają rządom, osobom prywatnym, badaczom, instytucjom akademickim i organizacjom na całym świecie prowadzenie kompleksowych badań naukowych, demonstracji technologii i działań informacyjnych w unikalnym środowisku mikrograwitacji.

Pierwsze trzy misje Axiom Space na MSK obejmowały członków załogi z USA, Hiszpanii, Izraela, Kanady, Arabii Saudyjskiej, Włoch, Turcji i Szwecji, przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ponadto, w ubiegłym roku twórcy Axiom Space podpisali protokół ustaleń z ESA i Brytyjską Agencją Kosmiczną w celu zbadania możliwości realizacji lotów kosmicznych w przyszłości.

Axiom Space w ramach czwartej misji na MSK planuje wystrzelić Axiom Mission 4 (Ax-4) nie wcześniej niż w październiku 2024 roku, z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego na Florydzie.

Nagranie z lądowania można odtworzyć na stronie: www.axiomspace.com

Axiom Space

Axiom Space tworzy znacznie więcej, kierując się wizją doskonale prosperującego domu w kosmosie, z korzyścią dla ludzi na całym świecie. Axiom Space, wiodący dostawca usług w zakresie lotów kosmicznych i twórca infrastruktury kosmicznej dla ludzi, obsługuje obecnie kompleksowe misje na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a jednocześnie tworzy Axiom Station - pierwszą na świecie komercyjną stację kosmiczną na niskiej orbicie okołoziemskiej, która podtrzyma rozwój ludzkości poza planetą, a także przyniesie niezliczone korzyści samej Ziemi. https://www.axiomspace.com.

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2337907/Ax3_CrewISS_Axiom_Space.jpg 

Źródło: Axiom Space

KONTAKT:

e-mail: media@axiomspace.com 

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.02.2024, 12:22
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ