Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Na podstawie analizy kilkudziesięciu zmiennych, takich jak: dostępność transportowa, koszty pracy, wielkość i jakość zasobów pracy czy też chłonność rynku zbytu, raport odpowiada na pytanie, w których województwach i podregionach Polski istnieją najlepsze warunki do lokowania działalności przemysłowej, usługowej oraz zaawansowanej technologicznie. Wyniki ogólnej atrakcyjności inwestycyjnej województw przedstawione są na załączonej mapie.
Liderem atrakcyjności inwestycyjnej na poziomie regionów pozostaje województwo śląskie, którego atutami są bardzo obszerne zasoby pracy, drugi największy w Polsce rynek zbytu, bardzo wysoka aktywność regionu wobec inwestorów, a także bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura gospodarcza oraz społeczna. Jedną z najbardziej istotnych zmian w porównaniu z ubiegłoroczną edycją jest awans województwa dolnośląskiego na drugie miejsce kosztem województwa mazowieckiego. O poprawieniu pozycji regionu zadecydowały trzy kwestie - prężne funkcjonowanie czterech SSE, najwyższa wśród regionów aktywność wobec inwestorów, a także wyraźny wzrost zamożności gospodarstw domowych, generujący wzrost lokalnego popytu.
W klasie województw o najniższej atrakcyjności znalazły się: świętokrzyskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie i podlaskie. Ich pozycja jest przede wszystkim konsekwencją długofalowych procesów społeczno-gospodarczych. Mimo postępów w rozbudowie i modernizacji infrastruktury o znaczeniu krajowym obszary te nadal cechują się niską dostępnością transportową. Niska atrakcyjność inwestycyjna województw nie oznacza jednak, że nie mają one szans na przyciągnięcie dużych inwestorów.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.12.2016, 10:12 |
Źródło informacji | Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Group of leading Polish retailers intends to join EMD, Europe’s leading buying and marketing group
• EMD-Membership brings new sourcing opportunities for Grupa Eurocash, Grupa Chorten and Netto.
• Strong presence in Poland strengthens EMD’s international market position.- 18.07.2025, 14:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Andersen Consulting pogłębia wiedzę fachową w zakresie dostępu do rynku, nawiązując współpracę z brazylijską firmą Prime Action
- 18.07.2025, 09:38
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
Znamy zwycięzców nagród Stevie® 2025 dla najlepszych pracodawców
Gala dla laureatów odbędzie się w Nowym Jorku 16 września.- 18.07.2025, 09:05
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ