Newsletter

BANK BPH SA zmiana oceny ratingowej

04.11.2014, 20:44aktualizacja: 04.11.2014, 20:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 23/2014

Bank BPH S.A. ("Bank") informuje, że 4 listopada 2014 roku agencja ratingowa Moody's Investors Service ("Moody's") poinformowała o obniżeniu długo- i krótko- terminowego ratingu depozytowego Banku do poziomu Baa3/Prime-3 z poziomu Baa2/Prime-2 i umieszczeniu ich na liście obserwacyjnej z możliwością dalszej obniżki. Decyzja Moody's jest konsekwencją niedawnego zawiadomienia General Electric Company dotyczącego analizowania strategicznej możliwości sprzedaży akcji Banku należących do ostatecznego podmiotu dominującego -- General Electric Capital Corporation ("GECC"; rating A1, stabilny).

Agencja ratingowa umieściła także na liście obserwacyjnej z możliwością obniżki rating siły finansowej (Bank Financial Strength Rating, BFSR) Banku na poziomie D, odpowiednik oceny ryzyka kredytowego (Baseline Credit Assessment, BCA) na poziomie ba2.

Uzasadnienie dla ratingu

- Obniżenie ratingu depozytowego i umieszczenie na liście obserwacyjnej z możliwością dalszej obniżki

Według Moody's intencja GECC dotycząca sprzedaży Banku sygnalizuje, że Bank BPH nie należy do strategicznych inwestycji Grupy GE w horyzoncie długoterminowym. W rezultacie Moody's poddał ponownej ocenie swoje założenia odnośnie nadzwyczajnego wsparcia ze strony podmiotu dominującego i ocenił je jako "wysokie" wobec "bardzo wysokie" wcześniej. Doprowadziło to do redukcji w poziomie wsparcia Banku (BCA) do dwóch poziomów z trzech poziomów.

Ponadto, dokładne plany dotyczące ewentualnej transakcji sprzedaży i/lub ewentualnego nabywcy nie zostały jeszcze ujawnione, stwarzając niepewność dotyczącą poziomu nadzwyczajnego wsparcia, które Bank BPH mógłby otrzymać w przyszłości.

Obserwacja w zakresie dalszej obniżki jest wynikiem obserwacji pod tym kątem ratingu siły finansowej Banku.

- Rating siły finansowej na liście obserwacyjnej pod kątem obniżki

Moody's umieścił na liście obserwacyjnej rating BFSR Banku BPH na poziomie D, co obrazuje prawie całkowitą zależność Banku BPH od finansowania w walucie obcej ze strony GECC, co jest związane z dużym portfelem walutowych kredytów hipotecznych Banku. Wiązało się to także z oceną fundamentów biznesowych i finansowych Banku w kontekście ich dopasowania do obecnego ratingu BCA na poziomie ba2. Podczas gdy, zmiana zobowiązania GECC dotycząca zapewnienia finansowania Banku w walutach obcych jest mało prawdopodobna w najbliższym czasie, to zdaniem Moody's wysoka zależność Banku od tego finansowania może narazić jego profil finansowania na ryzyko w trakcie okresu przejściowego przy zmianie podmiotu dominującego, stwarzając niepewność dotyczącą przyszłego profilu finansowania Banku oraz jego pozycji konkurencyjnej na polskim rynku. W nawiązaniu do tego, Moody's zauważa, że w 1 połowie 2014 roku udziały rynkowe Banku BPH podlegały dalszemu zmniejszeniu do około 2.5% w przypadku kredytów i 1.6% w przypadku depozytów. Dodatkowo, portfel kredytowy Banku uległ obniżeniu o 3.6% w porównaniu do końca 2013 roku, a jego wynik netto zmniejszył się o 28.8% r/r. Środowisko niższych stóp procentowych w Polsce również obniżyło zyskowność Banku.

W 1 połowie 2014 roku wysoki poziom zależności finansowania przejawiał się poprzez pożyczki bilansowe i dług podporządkowany od GECC sięgające 48% całkowitych zobowiązań Banku oraz poprzez dodatkową pozabilansową linię kredytową w wysokości 2,6 miliardów CHF.

Moody's dodał, że na przegląd ratingu mogą mieć wpływ także wszelkie ustalenia dotyczące nabywcy Banku i możliwy wpływ tych ustaleń na profil kredytowy Banku.

Główne założenia metodologii użyte do tego ratingu pochodzą z Metodologii Ratingowej Moody's "Global Banks" opublikowanej w lipcu 2014 roku. Kopia tej metodologii znajduje się na stronie internetowej www.moodys.com, w sekcji "Credit Policy".

Podstawa prawna:

§5 ust. 1 pkt 26 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim.

Więcej na: biznes.pap.pl

kom espi mra

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.11.2014, 20:44
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ