Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Magdalena Zmitrowicz wzięła udział w panelu dyskusyjnym „Małe i średnie przedsiębiorstwa wobec wyzwań XXI wieku”. Według niej najważniejszymi wyzwaniami, z którymi zmagają się najmniejsze firmy, jest brak odpowiednich pracowników oraz źródeł finansowania. Małe i średnie przedsiębiorstwa rywalizują o ludzi z korporacjami, często też nie znają wszystkich ścieżek, które umożliwiłyby im pozyskanie środków na inwestycje.
„Od 10 lat badamy małe i średnie przedsiębiorstwa. Za każdym razem okazuje się, że ci najmniejsi praktycznie w 80 proc. finansują się ze środków własnych. Zatem rynek ten jest perspektywiczny dla banków i innych instytucji, które chciałyby finansować inwestycje MŚP” – mówiła wiceprezes Zmitrowicz.
Podkreśliła jednocześnie, że mimo licznych programów unijnych związanych z finansowaniem tego sektora, wsparcia wciąż może być więcej.
„Dodatkowo pojawiają się nowe możliwości finansowania mikroprzedsiębiorstw - na przykład platformy crowfundingowe” – mówiła przedstawicielka Banku Pekao.
Wiceprezes Zmitrowicz zwróciła jednocześnie uwagę na osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a przede wszystkim rzemieślników. Znalezienie dobrego fachowca jest trudne, nie tylko zresztą w Polsce.
„W gronie unijnym, czy nawet szerszym, należy się wymieniać doświadczeniami w kwestii finansowania firm rzemieślniczych. Szukać rozwiązań, które sprawdziły się już w innych miejscach, by umożliwiać rozwój tym właśnie przedsiębiorcom” – mówiła.
Najmniejsze firmy, które finansują się same, należy zachęcać do poszukiwania dróg rozwoju poprzez inwestycje oraz ich skalowanie. Dzięki temu rynek będzie bardziej zdywersyfikowany.
XXX-te, jubileuszowe Forum Ekonomiczne odbywa się w dniach 7-9 września w Karpaczu.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.09.2021, 14:11 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE