Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska w skierowanym do uczestników forum nagraniu wideo zaznaczyła, że Europa potrzebuje innowacyjności, innowacyjnych technologii i przedsiębiorców, potrzebuje dyskusji i spotkań na ten temat. Jak podkreśliła, regiony mają w tym przypadku do odegrania kluczową rolę, ponieważ to właśnie one tworzą warunki dla rozwoju innowacyjności i przedsiębiorczości.
"Komisja Europejska może proponować uproszczenia przepisów, ułatwiać dostęp do finansowania, czy przedstawiać nowe strategie, nie zastąpimy jednak regionów w ich codziennej roli wspierania lokalnej przedsiębiorczości" - powiedziała.
Jak dodała, KE chce polepszyć środowisko dla rozwoju europejskich startupów. "Wiele nowych propozycji znajdzie się w nowej inicjatywie dla startupów, która będzie przyjęta jesienią" - zapowiedziała.
W ramach forum odbyła się konferencja dotycząca innowacji, jako kluczowego aspektu konkurencyjności regionalnej i przedsiębiorczości w Europie, zorganizowana przez Komisję Polityki Gospodarczej (ECON) Europejskiego Komitetu Regionów (KR). Jak powiedział podczas otwarcia forum przewodniczący komisji Christian Buchmann, innowacyjność polega na rozwiązywaniu problemów za pomocą nowych pomysłów.
"Jesteśmy tu po to, by omówić problemy i wyzwania, jakie napotykają innowacyjne przedsiębiorstwa i przedsiębiorcy. Po to, by znaleźć nowe pomysły. Tak, abyśmy jako przywódcy lokalni i regionalni potrafili jak najlepiej pomagać utalentowanym ludziom, potrafili wspierać ich na drodze do sukcesu (…)" - zaznaczył.
W trakcie poniedziałkowych wystąpień kilkukrotnie nawiązywano do zdobycia przez Małopolskę tytułu "Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016”. Dotychczas w gronie laureatów prestiżowego konkursu znalazły się m.in. region Brandenburgia w Niemczech i hrabstwo Kerry w Irlandii. W zeszłym roku wyróżnienie trafiło do Małopolski. O tytuł "Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości" mogą ubiegać się regiony i miasta, które przedstawią "najbardziej wiarygodną, przyszłościową i obiecującą" strategię przedsiębiorczości.
"Dotychczas to my czerpaliśmy z zachodnich wzorców, teraz Małopolska staje się przykładem dla innych europejskich regionów, jak wspierać przedsiębiorczość. Możemy się poszczycić olbrzymim potencjałem naukowym, świetnie wykształconymi pracownikami, coraz bardziej nowoczesnym zapleczem technicznym, a także szybko rosnącą liczbą startupów” - powiedział marszałek Małopolski Jacek Krupa.
Dodał, że region przywiązuje dużą wagę do inwestowania w badania i rozwój technologiczny, innowacje oraz przedsiębiorczość. W efekcie wparcia funduszami unijnymi wartość projektów z tego obszaru, które udało się zrealizować w regionie, przekroczyła już 10 mld zł.
Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zauważył, że jesteśmy świadkami czwartej rewolucji przemysłowej. „Świat trochę nieoczekiwanie dla nas samych stał się cyfrowy, co zmienia perspektywę wszystkiego, co nas dotyczy (…) Powinniśmy stale uczyć się zarządzania zmianą i być gotowi na nowe wyzwania” - podkreślił.
W ocenie prezydenta Tarnowa, należy wprowadzić narzędzia zwiększające absorbcję innowacji, gdyż samo istnienie wolnego rynku nie jest wystraczające dla implementacji nowych rozwiązań. W sferze publicznej należy, jego zdaniem, zwiększyć rolę rozwiązań innowacyjnych w zamówieniach publicznych. Jak powiedział, rynek publiczny jest przeregulowany i nie widać znamion odchodzenia od sztywnych reguł.
"Konieczność zmian jest oczywista, może nastąpić m.in. w wyniku zmiany świadomości decydentów, a ta z kolei zwiększy się, jeśli będzie odpowiednio duża wiedza na temat możliwości i - co chyba ważniejsze - efektów wdrożeń innowacyjnych. Potrzebne są więc spotkania i fora takie jak obecne" - przekonywał.
Organizatorem Forum Inwestycyjnego w Tarnowie, które potrwa do wtorku, jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich - organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, a głównym partnerem województwo małopolskie.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 20.06.2016, 18:27 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Andersen rozszerza globalną ofertę usług wyceny w 10 krajach Azji i Pacyfiku
- 22.11.2024, 09:30
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
BingX otwiera Strefę Innowacyjnych Rozwiązań na rynku spot, aby maksymalnie wykorzystać potencjał rynku byka
- 22.11.2024, 09:27
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Orsted: za dwa lata ruszamy z produkcją energii z morskiej farmy wiatrowej PAP
„Orsted wspólnie z PGE realizuje projekt Baltica 2. Jest to największy kiedykolwiek zrealizowany w Polsce projekt energetyki odnawialnej o mocy 1,5 GW” – mówiła Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Orsted Offshore Polska, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024.- 22.11.2024, 09:19
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom