Pobierz materiał i Publikuj za darmo

UE mówi sprawdzam
Wraz z kolejnymi zmianami legislacyjnymi nakierowanymi na osiąganie celów klimatycznych i idącymi w ślad za nimi ograniczeniami i obowiązkami nakładanymi na przedsiębiorców w państwach Unii Europejskiej, pojawia się coraz więcej głosów krytyki wobec polityki UE. Sposobem na wyrównanie szans europejskich producentów ma być mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2, czyli tzw. CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism). Ma on doprowadzić do wyrównania kosztów emisji dwutlenku węgla między producentami unijnymi a zagranicznymi, którzy zobowiązani będą do udowodnienia zgodność z unijnymi normami klimatycznymi lub zakupu certyfikatów odzwierciedlających unijne koszty emisji CO2.
CBAM zmusza eksporterów spoza UE do monitorowania i wykazywania śladu węglowego swoich produktów. Dla firm z Azji, Bliskiego Wschodu czy Ameryki Południowej oznacza to konieczność stworzenia wiarygodnego systemu monitorowania emisji CO2. Kluczową rolę w tym procesie może odegrać Blockchain.
"Blockchain to przede wszystkim nieusuwalny rejestr danych. Dodatkowo każdy etap produkcji i transportu może być rejestrowany w czasie rzeczywistym. Pozwala to na przechowywanie informacji o śladzie węglowym w sposób transparentny, odporny na manipulacje i łatwy do weryfikacji przez europejskich regulatorów" - Vugar Usi Zade COO Bitget, czołowej giełdy kryptowalut i firmy Web3.
Eksport pod polityczną presją
Napięcia gospodarcze i geopolityczne od zawsze definiowały jakość międzynarodowej współpracy handlowej. Jednak po zakończeniu zimnej wojny, przez ponad ćwierć wieku sytuacja zdawała się być dość stabilna, a ewentualne spięcia były raczej lokalne i krótkotrwałe. Trzecia dekada XXI wieku przerwała ten ciąg.
Bez wątpienia eksporterom niełatwo funkcjonować w tak niepewnym ekosystemie. Producenci i handlowcy na bieżąco muszą dostosowywać się do nowych warunków, przepisów i oczekiwań rynków. Blockchain jako narzędzie, które pozwala na trwałe oznaczenie pochodzenia produktu (ang. proof of origin), automatyczne przestrzeganie sankcji poprzez smart kontrakty i budowę alternatywnych, zdecentralizowanych systemów rozliczeń, odpowiada zarówno na potrzeby eksporterów, jak i zabezpiecza interesy państw. Zdecydowanie ułatwia też międzynarodowe rozliczenia finansowe.
„Tradycyjne rozliczenia międzynarodowe coraz częściej stają się zakładnikami polityki, technologia blockchain i rozwiązania DeFi oferują realną alternatywę. Tokenizacja należności handlowych, wykorzystanie stablecoinów czy zdecentralizowane platformy rozrachunkowe pozwalają eksporterom utrzymać płynność i wiarygodność, a firmom z rynków wschodzących konkurować na równych zasadach z graczami z rozwiniętych gospodarek. Eliminacja pośredników, niższe koszty transakcyjne i natychmiastowa finalizacja rozliczeń to nie tylko korzyść finansowa, ale też realna niezależność od systemów bankowych. Bitget aktywnie wspiera innowacje w tym obszarze, od rozwoju stablecoinów po programy partnerskie dla eksporterów i platform handlu międzynarodowego” - mówi Vugar Usi Zade. Transparentność procesów produkcyjnych i rozliczeń podnosi wiarygodność przedsiębiorstwa, bo zamiast jedynie deklaracji, stoją za nim cyfrowe dowody.
Źródło informacji: Bitget
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.05.2025, 08:00 |
Źródło informacji | Bitget |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Co zyskuje przedsiębiorca, który już dziś dba o efektywność energetyczną?
Efektywność energetyczna to dziś fundament zrównoważonego rozwoju. W dobie przyspieszonej transformacji energetycznej Polska, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej, wdraża wspólnotowe regulacje kluczowe na drodze do nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki. Mają one na celu ograniczenie emisji, zmniejszenie zużycia surowców i bardziej świadome gospodarowanie energią.- 27.05.2025, 10:28
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: E.ON
-
Materiał China Matters: tworzenie pomostów między kulturami na China-CEEC Expo - głosy z Europy Środkowo-Wschodniej w Ningbo
- 27.05.2025, 09:22
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PR Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ