Newsletter

Bitget: CBAM, wojny handlowe i tokenizacja łańcuchów dostaw. Czy i jak blockchain może uratować eksport?

26.05.2025, 08:00aktualizacja: 26.05.2025, 09:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Bitget (1)
Bitget (1)
Od kilku lat obserwujemy rosnącą liczbę barier handlowych. Od pozrywanych przez lockdowny łańcuchów dostaw, przez sankcje i lokalne regulacje prawne, po odbijające się na cłach gry polityczne gospodarczych potęg. Wszystko wskazuje na to, że dotychczasowy status quo odchodzi w zapomnienie, a geopolityczne napięcia między USA, Chinami i Unią Europejską na długo zdestabilizują tradycyjne szlaki handlowe. Co więcej, każdy ze wspomnianych uczestników globalnego rynku, ma wobec niego inne oczekiwania, ale wszystkie sprowadzają się do zwiększenia odporności, transparentności i czytelności wymianyczekam handlowej. Dotychczas stosowane procedury i technologie okazują się być zdecydowanie niewystarczające. Niektórzy eksperci rynku twierdzą, że rozwiązaniem jest Blockchain. Czy właśnie ta technologia stanie się kręgosłupem nowoczesnego eksportu w świecie napięć, regulacji i cyfrowych granic? Wszystko na to wskazuje.

UE mówi sprawdzam

Wraz z kolejnymi zmianami legislacyjnymi nakierowanymi na osiąganie celów klimatycznych i idącymi w ślad za nimi ograniczeniami i obowiązkami nakładanymi na przedsiębiorców w państwach Unii Europejskiej, pojawia się coraz więcej głosów krytyki wobec polityki UE. Sposobem na wyrównanie szans europejskich producentów ma być mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2, czyli tzw. CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism). Ma on doprowadzić do wyrównania kosztów emisji dwutlenku węgla między producentami unijnymi a zagranicznymi, którzy zobowiązani będą do udowodnienia zgodność z unijnymi normami klimatycznymi lub zakupu certyfikatów odzwierciedlających unijne koszty emisji CO2.

CBAM zmusza eksporterów spoza UE do monitorowania i wykazywania śladu węglowego swoich produktów. Dla firm z Azji, Bliskiego Wschodu czy Ameryki Południowej oznacza to konieczność stworzenia wiarygodnego systemu monitorowania emisji CO2. Kluczową rolę w tym procesie może odegrać Blockchain.

"Blockchain to przede wszystkim nieusuwalny rejestr danych. Dodatkowo każdy etap produkcji i transportu może być rejestrowany w czasie rzeczywistym. Pozwala to na przechowywanie informacji o śladzie węglowym w sposób transparentny, odporny na manipulacje i łatwy do weryfikacji przez europejskich regulatorów" - Vugar Usi Zade COO Bitget, czołowej giełdy kryptowalut i firmy Web3.

Eksport pod polityczną presją

Napięcia gospodarcze i geopolityczne od zawsze definiowały jakość międzynarodowej współpracy handlowej. Jednak po zakończeniu zimnej wojny, przez ponad ćwierć wieku sytuacja zdawała się być dość stabilna, a ewentualne spięcia były raczej lokalne i krótkotrwałe. Trzecia dekada XXI wieku przerwała ten ciąg.

Bez wątpienia eksporterom niełatwo funkcjonować w tak niepewnym ekosystemie. Producenci i handlowcy na bieżąco muszą dostosowywać się do nowych warunków, przepisów i oczekiwań rynków. Blockchain jako narzędzie, które pozwala na trwałe oznaczenie pochodzenia produktu (ang. proof of origin), automatyczne przestrzeganie sankcji poprzez smart kontrakty i budowę alternatywnych, zdecentralizowanych systemów rozliczeń, odpowiada zarówno na potrzeby eksporterów, jak i zabezpiecza interesy państw. Zdecydowanie ułatwia też międzynarodowe rozliczenia finansowe.

„Tradycyjne rozliczenia międzynarodowe coraz częściej stają się zakładnikami polityki, technologia blockchain i rozwiązania DeFi oferują realną alternatywę. Tokenizacja należności handlowych, wykorzystanie stablecoinów czy zdecentralizowane platformy rozrachunkowe pozwalają eksporterom utrzymać płynność i wiarygodność, a firmom z rynków wschodzących konkurować na równych zasadach z graczami z rozwiniętych gospodarek. Eliminacja pośredników, niższe koszty transakcyjne i natychmiastowa finalizacja rozliczeń to nie tylko korzyść finansowa, ale też realna niezależność od systemów bankowych. Bitget aktywnie wspiera innowacje w tym obszarze, od rozwoju stablecoinów po programy partnerskie dla eksporterów i platform handlu międzynarodowego” - mówi Vugar Usi Zade. Transparentność procesów produkcyjnych i rozliczeń podnosi wiarygodność przedsiębiorstwa, bo zamiast jedynie deklaracji, stoją za nim cyfrowe dowody.

Źródło informacji: Bitget

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.05.2025, 08:00
Źródło informacji Bitget
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ