Newsletter

Biznes i finanse

Bliższa współpraca PAŻP i UkSATSE (komunikat)

22.02.2017, 11:53aktualizacja: 22.02.2017, 11:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PAŻP informuje:

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i UkSATSE (Ukrainian State Air Traffic Services Enterprise) podpisały 21 lutego br. porozumienie w sprawie wymiany danych radarowych między systemami zarządzania ruchem lotniczym sąsiadujących państw.

Z polskiej strony porozumienie podpisał Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Pan Janusz Niedziela, ze strony ukraińskiej dyrektor UkSATSE Pan Dmytro Babeichuk.

W ramach umowy, UkSATSE udostępni PAŻP dane z radarów zlokalizowanych we Lwowie, natomiast PAŻP udostępni UkSATSE dane z radaru w Rzeszowie.

To porozumienie jest ważne nie tylko jako element dobrej i rozwijającej się współpracy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z ukraińską UkSATSE, ale przede wszystkim ze względu na umożliwienie poprawy jakości informacji o sytuacji powietrznej. Kolejne źródło radarowe w południowo-wschodnim rejonie Polski wpłynie znacząco na poprawę bezpieczeństwa i ciągłości zapewnienia usługi dozorowania w tym rejonie. To umowa korzystna zarówno dla polskich jak i ukraińskich służb ruchu lotniczego – powiedział Janusz Niedziela, Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Szefowie obu agencji podkreślili, że sąsiedztwo i strategiczne położenie Polski i Ukrainy dają duże możliwości na wykorzystanie doświadczeń polskiego i europejskich ANSP (dostawców służb żeglugi powietrznej), zapewniając tym samym wzajemny rozwój poprzez zacieśnianie współpracy organizacyjnej i operacyjnej.

Intencją PAŻP jest wspieranie ukraińskiej agencji przy procesach unifikacji opartej na idei Single European Sky (SES).

Umowa definiuje warunki wymiany danych, zasady przepływu informacji pomiędzy obydwoma organizacjami, a także oczekiwane parametry jakościowe danych i metody ich weryfikacji.

Przewidywany termin operacyjnego wykorzystania danych radarowych to maj 2017 roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.02.2017, 11:53
Źródło informacji PAŻP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ