Newsletter

BRIJU SA Oświadczenie Zarządu Spółki

13.08.2015, 12:44aktualizacja: 13.08.2015, 12:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 36/2015

W odpowiedzi na zapytania ze strony inwestorów Spółka BRIJU prezentuje informacje na temat prowadzonej działalności w segmencie surowcowym na hurtowym rynku handlu metalami szlachetnymi.

BRIJU od ponad 10 lat zajmuje się hurtowym handlem kruszcami złota i srebra oraz pozostałych metali szlachetnych. Handel surowcem nie jest narażony na wahania związane z sezonowością sprzedaży, dlatego stanowi działalność komplementarną dla handlu wyrobami jubilerskimi, który w obecnej strategii Spółki jest bardzo istotnym elementem.

Spółka nieprzerwanie prowadzi handel złotem osiągając wysokie wolumeny sprzedaży, które się utrzymują. W handlu złotem nie nastąpiły żadne zmiany i Spółka nie przewiduje takich zmian. Dodatkowo w ostatnich kwartałach Spółka zintensyfikowała działalność w zakresie handlu i przeróbki srebra, znacząco zwiększając przychody osiągane w segmencie surowcowym.

Źródła pozyskiwania surowca

Surowiec Spółka pozyskuje od partnerów handlowych, którzy realizują zamówienia hurtowe i detaliczne. Ich zadaniem jest skup biżuterii, złomu złota i srebra i innych metali szlachetnych z rynku wtórnego. Przed rozpoczęciem współpracy partnerzy podlegają dokładnej weryfikacji. Składa się ona z kilku etapów, w tym weryfikacji w Urzędzie Skarbowym z punktu widzenia rzetelności rozliczeń podatkowych. Weryfikacja ta jest systematycznie powtarzana w trakcie współpracy, w tym również poprzez kontrole krzyżowe organów skarbowych. Źródłami pozyskiwania surowca jest wtórny rynek biżuterii oraz recykling odpadów produkcyjnych z różnych sektorów przemysłu.

Na bazie dotychczasowych wieloletnich doświadczeń Spółka współpracuje z wieloma podmiotami z branży jubilerskiej, z którymi zostały zawarte pisemne, ramowe umowy o współpracy.

Rynek handlu kruszcami jest bardzo konkurencyjny i działa na nim wiele podmiotów zajmujących się skupem oraz przetwarzaniem kruszców, przykładowo w półprodukty dla różnych gałęzi przemysłu. Z tego powodu szczegółowe informacje na temat dostawców uderzałyby w interes spółki.

Recykling surowców

Po zawarciu umowy zakupiony surowiec dostarczany jest do centrali firmy. Recykling realizowany jest w dwóch etapach - w pierwszym etapie surowiec jest przerabiany bezpośrednio w Spółce, a końcowy proces rafinacji w większości zlecany jest firmie zewnętrznej.

Po procesie złomowania, przetopu i rafinacji kruszce metali stanowią przedmiot wymiany handlowej z największymi podmiotami na rynku surowcowym. Marża uzyskiwana w segmencie surowcowym jest wynagrodzeniem za obróbkę oraz dostarczenie hurtowej ilości metali, w odpowiedniej formie.

Sprzedaż surowców

Na bazie dotychczasowych doświadczeń Spółka współpracuje z uznanymi zagranicznymi odbiorcami, do których sprzedaje przetworzone kruszce. Odbiorcami kruszców są czołowi światowi przetwórcy metali, a całość sprzedaży realizowana jest zagranicę. Ponieważ na rynku funkcjonuje wiele podmiotów zajmujących się skupem oraz przetwarzaniem kruszców, Spółka nie jest uzależniona od współpracy z żadnym odbiorcą.

Współpraca BRIJU z odbiorcami oparta jest na jednorazowych dostawach, strony nie zawarły umowy o współpracy przewidującej minimalne lub maksymalne ilości surowca, które Spółka zobowiązana jest dostarczyć, ani czasu trwania umowy. Współpraca z odbiorcami odbywa się na zasadzie zgłoszeń Spółki co do gotowości dostawy określonej ilości surowca. Wysokość zapłaty za dostarczony surowiec ustalana jest na podstawie cen obowiązujących w notowaniach giełdowych i uwzględnia marżę Spółki wynikającą z przerobu materiału.

Spółka eliminuje ryzyko zmian cen surowców oraz wahania kursów walut poprzez szybką rotację zapasów oraz zawieranie terminowych transakcji walutowych.

Kontrole skarbowe

Ze względu na sprzedaż eksportową, w rozliczeniach podatku VAT Spółka ma nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, która podlega zwrocie na rachunek bankowy Spółki. Spółka korzysta z przyśpieszonego trybu zwrotu podatku VAT (w terminie 25 dni od dnia złożenia deklaracji) i spełnia wszystkie wymagania przepisów uprawniające do tej procedury. Z uwagi na dużą skalę obrotów, również comiesięczna kwota zwrotu podatku jest znaczna i Spółka podlega systematycznej kontroli ze strony Urzędu Skarbowego pod kątem zasadności zwrotu podatku VAT. Ostatnia kontrola miała miejsce w maju 2015 r. i w terminie określonym w przepisach nadwyżka podatku VAT została przelana na rachunek bankowy Spółki, jak również zostały zrealizowane zwroty podatku za kolejne miesiące (ostatni zwrot nadwyżki podatku VAT miał miejsce w połowie lipca). Wszystkie kontrole potwierdziły prawidłowość rozliczeń podatkowych Spółki.

Podstawa prawna: Art. 56 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o ofercie publicznej i warunków wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

Więcej na: biznes.pap.pl

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.08.2015, 12:44
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ