Newsletter

Budowa Bałtyckiej Elektrowni Atomowej - trwają przygotowania do zamontowania chwytacza stopionego rdzenia

06.12.2012, 14:49aktualizacja: 06.12.2012, 14:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

29.11.2012 r. - Podstawowe części chwytacza stopionego rdzenia do pierwszego bloku energetycznego elektrowni atomowej dotarły do Kaliningradu. Zmieniono barkę i skierowano ją wewnętrznymi szlakami wodnymi do Sowietska, znajdującego się 40 km od placu budowy elektrowni. Przeładunek odbył się w Kaliningradzkim Morskim Porcie Handlowym. Wcześniej, prawie 600-tonowy ładunek pokonał drogę od cumowiska Energomasz Sp. z o.o. do Atommasz w Wołgodońsku, płynąc początkowo po rzekach Don, Wołga i Newa, a potem przez Zatokę Fińską do Morza Bałtyckiego i do Kaliningradu.

"Ładunek przywieziono statkiem motorowym 'Sormowski 2057', a potem przeładowano go przy użyciu 500-tonowego dźwigu pływającego na barkę 'Izmajłowo', która przetransportuje ładunek przez nasze rzeki. Trasa tej barki prowadzi rzekami Pregola i Dejma, przez Kanał Matrosówka i Zalew Kuroński. Po raz pierwszy przeładowujemy taki ładunek. Ogromna praca została wykonana w porcie, gdzie przeanalizowano zagrożenia, aby móc im zapobiec" - powiedział Nikołaj Miszyn, główny technolog Kaliningradzkiego Morskiego Portu Handlowego. Na barce do Kaliningradu przypłynęło 12 części chwytacza. Wodnym torem do Sowietska wysłano trzy ponadwymiarowe części. Pozostałe części zostaną przewiezione na plac budowy elektrowni atomowej z Kaliningradu transportem samochodowym. W taki sam sposób z Wołgodońska do elektrowni zostało wysłanych 78 gabarytowych części chwytacza o wadze 145 ton.

Chwytacz stopionego rdzenia, know-how rosyjskich naukowców atomowych, po raz pierwszy został zainstalowany w Elektrowni Atomowej Tianwan w Chinach. Znajdującą się na dnie szybu reaktora konstrukcję metalową o dużym gabarycie wypełnia się specjalnym materiałem, który w razie wypadku zabezpiecza betonowe podłoże osłony reaktora przed roztopionym paliwem oraz zapobiega przedostaniu się promieniowania poza granice osłony do środowiska naturalnego.

Budowę Bałtyckiej Elektrowni Atomowej rozpoczęto 25 lutego 2010 roku w rejonie niemeńskim. Elektrownia budowana jest według projektu AES-2006 i będzie składała się z dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy 2300 MW. Ma zaopatrywać obwód kaliningradzki w energię elektryczną i dostarczać energię na eksport. Po raz pierwszy w historii krajowej energetyki atomowej udział w projekcie zaproponowano prywatnym - w tym zagranicznym - inwestorom.

Źródło informacji: RB MediaConsulting

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.12.2012, 14:49
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ