Newsletter

Budownictwo stawia na materiały przyjazne środowisku

11.04.2024, 08:00aktualizacja: 11.04.2024, 10:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

IOŚ-PIB
IOŚ-PIB
Jeśli zobowiązanie do neutralności klimatycznej do 2050 r. traktować poważnie, trzeba gruntownie zmienić branżę budowlaną – dziś jest ona bowiem jednym z najbardziej odpowiedzialnych za zmiany klimatu sektorów gospodarki. Jak dokonać tej zmiany – tego można się dowiedzieć dzięki projektowi „Dekarbonizacja procesów budowlanych”, który na Targach LUBDOM w Lublinie w dniach 13-14 kwietnia zaprezentuje praktyczne zastosowania naturalnych materiałów i technologii.

Sektor budowlany odpowiada aż za 37 proc. światowych emisji dwutlenku węgla i konsumuje 38 proc. dostaw energii, przyczyniając się do zmiany klimatu i przyspieszając jej katastrofalne skutki. Żeby to zmienić, trzeba upowszechnić stosowanie w budownictwie naturalnych materiałów oraz ponowne wykorzystanie materiałów konwencjonalnych z rozbiórek. Realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych” pokazuje, jak można to robić już dziś – w budownictwie o różnej skali i różnym przeznaczeniu.

Nie ważne, czy chodzi o remont nieruchomości wybudowanej w technologiach tradycyjnych, czy budowę od podstaw domu jednorodzinnego, lub nawet projektowanie i realizację wielkoskalowych inwestycji komercyjnych czy publicznych – projekt udostępni każdemu zainteresowanemu metody i sposoby odpowiednie do jego sytuacji.

W projekcie wcale nie chodzi wyłącznie o zastosowanie drewna, ale również całego wachlarza materiałów i technologii, np. betonu konopnego (mieszanki paździerzy konopnych z wapnem hydratyzowanym), bloczków drewniano-słomianych, olejów, wosków, farb i tynków naturalnych. 

Projekt promuje także zmianę modelu gospodarczego w branży budowlanej. Obecnie króluje gospodarka linearna – zasoby surowców i energii są zużywane na wyprodukowanie materiałów i elementów, z których powstają budynki. Gdy przestają one odpowiadać potrzebom i zużywają się – są one wyburzane, lecz tylko niewielka część tychże materiałów i elementów jest odzyskiwana, reszta jest traktowana jak „jednorazówka”.
 
Przyjazną dla klimatu i środowiska alternatywą jest Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ), w której zasoby i produkty krążą wciąż w cyklu – montaż, użycie, demontaż, ponowny montaż, a ilość odpadów jest zredukowana do minimum. W tym modelu budynki są pieczołowicie rozbierane – jak najmniej elementów jest niszczonych. 

Całą tę wiedzę zbiera w syntetyczną i przystępną formę powstający w ramach projektu „Poradnik Inwestora” – ogólnodostępne, darmowe, praktyczne kompendium wiedzy o naturalnych materiałach i technologiach budowlanych oraz zastosowaniu zasad Gospodarki Obiegu Zamkniętego w budownictwie. Publikacja jest przeznaczona zarówno dla inwestorów indywidualnych i samorządowych, projektantów, jak i dla deweloperów. Z jej twórcami, ekspertami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego będącego partnerem projektu, będzie można się spotkać właśnie na targach LUBDOM na stoisku IOŚ-PIB. 

Innym efektem projektu będą także rekomendacje dotyczące wsparcia rozwoju rynku budownictwa naturalnego, opracowane na podstawie wybranych rezultatów projektu oraz konsultacji z projektantami, producentami materiałów budowlanych i wykonawcami budynków. Będą one stanowić pakiet propozycji zmian w prawodawstwie i systemie certyfikacji dla budownictwa, zawierający odniesienia do Miejskich Planów Adaptacji oraz termomodernizacji i stosowania zasad GOZ w praktyce.

Projekt zwraca też uwagę na to, aby przeszkodą w rozwoju naturalnego budownictwa nie okazał się brak odpowiednio wykwalifikowanych kadr. Dlatego jego efektem będą nowe programy Dodatkowych Umiejętności Zawodowych dla szkół zawodowych i program nauczania dla szkół wyższych oraz tłumaczenie na język polski programu STEP (Straw Bale Building Training for European Professionals – Trening Budowania Słomianego dla Europejskich Profesjonalistów). Niezwykle istotną częścią projektu jest także m. in. cykl warsztatów i webinarów z praktykami projektowania i wykonawstwa z wykorzystaniem naturalnych materiałów i technologii budowlanych.

W dniach 13-14 kwietnia projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych” będzie obecny na Targach LUBDOM w Lublinie. Stanowisko projektu obejmie: 

 

  • warsztaty naturalnych technik budowania, prowadzone przez ekspertów Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego – partnera projektu; 
  • wystawa prezentująca naturalne materiały i technologie budowlane oraz zastosowanie zasad GOZ w budownictwie. Składa się na nią osiem tematycznych elementów ekspozycyjnych, zawierających informacje o materiałach – w tym wideo – oraz ich namacalne przykłady;
  • stoisko IOŚ-PIB, na którym będzie można pobrać „Poradnik Inwestora”. 

Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna, do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie” jest realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego. Korzysta z dofinansowania o wartości 744 951 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Celem projektu jest umożliwienie rozwoju sektora budownictwa naturalnego i drewnianego oraz implementacja Gospodarki Obiegu Zamkniętego w sektorze budownictwa w Polsce. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.04.2024, 08:00
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ