Newsletter

CAPTOR THERAPEUTICS SA (31/2024) Złożenie wniosku o pozwolenie na badanie kliniczne fazy 1 u pacjentów z rakiem wątrobowokomórkowym

22.08.2024, 19:22aktualizacja: 22.08.2024, 19:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 31/2024

Zarząd spółki Captor Therapeutics S.A. z siedzibą we Wrocławiu ("Spółka"), informuje, że w dniu 22 sierpnia 2024 r. złożyła do Europejskiej Agencji ds. Leków (European Medical Agency, EMA) wniosek o pozwolenie na przeprowadzenie badania klinicznego fazy 1, pierwszego podania człowiekowi (First in Human) związku CT-01.

Planowane jest przeprowadzenie wieloośrodkowego, otwartego badania fazy pierwszej, z fazą eskalacji dawki oraz ekspansji dawki, w celu oceny bezpieczeństwa, tolerancji, farmakokinetyki i farmakodynamiki po zastosowaniu CT-01 jako monoterapii oraz w leczeniu kombinowanym z ewerolimusem u pacjentów ze średnio lub wysoce zaawansowanym nowotworem wątrobowokomórkowym (stopień B lub C według klasyfikacji BCLC) z zachowanymi funkcjami wątroby (klasa A w skali Child-Pugh).

Wieloośrodkowe badanie kliniczne będzie prowadzone we wiodących europejskich ośrodkach leczenia nowotworów wątroby w Hiszpanii, Niemczech i Francji. Pacjenci będą otrzymywać doustnie wzrastające dawki CT-01. Pierwszorzędnym celem badania jest ocena bezpieczeństwa i tolerancji po zastosowaniu eksperymentalnego leczenia przy pomocy kandydata na lek u pacjentów z rozpoznanym rakiem pierwotnym wątroby oraz ustalenie maksymalnej dawki tolerowanej i / lub rekomendowanej dawki do dalszych faz badań klinicznych, w monoterapii oraz w leczeniu kombinowanym. Dodatkowo oceniane będzie działanie przeciwnowotworowe, z wykorzystaniem metod obrazowania radiologicznego oraz markerów nowotworowych w surowicy krwi, a także profil farmakokinetyczny i farmakodynamiczny kandydata na lek po zastosowaniu leczenia monoterapeutycznego oraz w leczeniu skojarzonym.

CT-01 jest małocząsteczkowym degraderem białek GSPT1, NEK7 i SALL4, który w badaniach przedklinicznych wykazał skuteczność przeciwnowotworową w kilku modelach nowotworu wątroby. CT-01 wraz z ewerolimusem (inhibitorem ścieżki mTOR, która jest bardzo często zaburzona w komórkach zmienionych nowotworowo) wykazał zwiększoną skuteczność przeciwnowotworową w porównaniu do zastosowania CT-01 lub ewerolimusu w monterapiach.

Pomimo istotnych postępów w leczeniu zaawansowanego raka wątroby w ostatnich latach, możliwości leczenia tego nowotworu pozostają nadal ograniczone. Dostępne metody leczenia systemowego charakteryzują się umiarkowanym stopniem odpowiedzi na leczenie i wpływem na długość przeżycia, a u większości pacjentów pomimo zastosowania dostępnych metod leczenia obserwuje się postęp choroby. Średni czas przeżycia pacjentów z chorobą rozsianą szacuje się na około 20 miesięcy. Z tego względu, leczenie pacjentów z zaawansowanym rakiem wątrobowokomórkowym pozostaje niezaspokojoną potrzebą medyczną.

Potencjalna skuteczność przeciwnowotworowa po zastosowaniu CT-01 jest oparta na nowym mechanizmie działania, polegającym na usuwaniu czynników wpływających na żywotność komórek nowotworowych (GSPT1) oraz potencjalnie stabilizujących mikrośrodowisko nowotworu (NEK7). W odróżnieniu od obecnie stosowanych terapii, polegających na hamowaniu angiogenezy lub aktywacji układu odpornościowego, CT-01 działa bezpośrednio uniemożliwiając wydajną syntezę białek przez komórki nowotworowe, co jest istotne również w mechanizmie niezależnym od występowania źle rokującej mutacji białka TP53.

Wniosek do EMA został złożony w procedurze centralnej. Organizację badania, pod nadzorem Sponsora (Captor), przeprowadzi ICON Clinical Research Limited (Spółka informowała o zawarciu umowy z tym podmiotem w raporcie bieżącym nr 46/2023 z dnia 13 października 2023 r.).

Spółka będzie informowała do dalszym przebiegu postępowania zgodnie z wymogami przepisów prawa.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.08.2024, 19:22
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii