Newsletter

CBA: przedsiębiorcza fryzjerka, hotelarka, urzędnicy z inowrocławskiego ratusza i fikcyjne faktury (komunikat)

10.05.2018, 13:46aktualizacja: 10.05.2018, 13:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CBA informuje:

Fryzjerka miała organizować imprezy kulturalne i społeczne a hotel dostarczać catering. Wszystko tylko na fakturach. Nowi podejrzani w Inowrocławiu.

Wydział Zamiejscowy CBA w Bydgoszczy prowadzi śledztwo dotyczące wyłudzania, na podstawie fikcyjnych faktur, pieniędzy z Urzędu Miasta Inowrocław. W proceder trwający w latach 2015-2017 byli zaangażowani pracownicy Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej urzędu i prywatni przedsiębiorcy. Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz Południe. Postępowanie zostało wszczęte w związku z zawiadomieniem CBA.

Jak wskazują ustalenia bydgoskich agentów CBA, w celu ukrycia wyłudzenia posługiwano się fałszywymi fakturami, którymi tuszowano zabór mienia. Poświadczające nieprawdę faktury opisywano jako prawdziwe, potwierdzając wykonanie prac celem wypłaty pieniędzy za rzekomo wykonane usługi lub celem przedłożenia w kasie urzędu, aby rozliczyć wcześniej pobraną i wyłudzoną zaliczkę gotówkową.

Ustalono także, że w proceder było zaangażowanych kilku przedsiębiorców z terenu Inowrocławia i okolic. Na prośbę urzędników wystawiali poświadczające nieprawdę faktury. Pieniędzmi przedsiębiorcy dzielili się z urzędnikami. Pojedyncze faktury opiewały na kwoty do kilkunastu tysięcy złotych. Kwota wyłudzenia, wstępnie szacowana na 50 tys. zł, w miarę postępów śledztwa CBA, stale rośnie - dziś już przekracza sumę 150 tys. zł.

W maju br., do prokuratury stawiła się kobieta z okolic Janikowa, prowadząca działalność hotelarsko – gastronomiczną. Hotelarce ogłoszono 7 zarzutów dot. popełnienia wspólnie i w porozumieniu z pracownikami Urzędu Miasta Inowrocławia przestępstw oszustwa na szkodę Urzędu Miasta Inowrocławia. Zaprzyjaźnione z kobietą urzędniczki potwierdzały na fakturach fakt wykonania usług – najczęściej nigdy nie zamawianego i nie dostarczonego cateringu, przypisywanego fałszywie do wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych organizowanych np. przez Bibliotekę Miejską lub Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu.

Fryzjerka z Inowrocławia w śledztwie prowadzonym przez bydgoskie CBA usłyszała 19 zarzutów analogicznych do tych dla innych przedsiębiorców - przestępstw oszustwa oraz poświadczania nieprawdy w fakturach wystawionych na rzecz Urzędu Miasta Inowrocławia i Kujawskiego Centrum Kultury w Inowrocławiu. Wg urzędników miejskich opisujących faktury, miała zajmować się roznoszeniem gazetki miejskiej i ulotek reklamowych, organizacją imprez kulturalnych i społecznych na terenie Inowrocławia, a nawet dostarczać zestawy świąteczne. Za to wszystko urząd zapłacił ok. 50 tys. złotych. Zaprzyjaźnione z przedsiębiorczą fryzjerką urzędniczki potwierdzały na fakturach fakt wykonania usług.

W kwietniu i marcu br. 57 zarzutów usłyszało 5 osób – troje urzędników z inowrocławskiego ratusza i dwoje przedsiębiorców. Zarzuty dotyczyły między innymi działania wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami i dokonywania oszustw na szkodę Urzędu Miasta Inowrocławia, podżegania do wystawienia poświadczających nieprawdę faktur i wystawiania takich faktur przez przedsiębiorców.

Śledztwo jest w toku, niewykluczone poszerzenie listy zarzutów. Kolejne osoby mogą uzyskać status podejrzanego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.05.2018, 13:46
Źródło informacji CBA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii