Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Hala Centrum Utrzymania Taboru Polregio, która powstała na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” w Skarżysku-Kamiennej, ma za zadanie przede wszystkim naprawiać tabor kolejowy. Nowoczesny kompleks o długości 110 metrów mieści dwa kanały rewizyjne, dodatkowy tor naprawczy oraz zaplecze warsztatowe i socjalno-biurowe. Obiekt spełnia wyśrubowane wymogi pod względem ekologii i oszczędności energii. W budynku funkcjonuje m.in. instalacja fotowoltaiczna wraz z magazynem energii, a wentylacja jest wyposażona w urządzenia do odzysku ciepła.
„Stawiamy na kolej w Polsce. Jej renesans to nie tylko modernizacja infrastruktury i zakup nowych pojazdów, ale również inwestycje w nowoczesne centra utrzymania taboru. Projekt zrealizowany w imponującym tempie na zamówienie spółki Polregio, oznacza dla miasta Skarżysko-Kamienna i największego przewoźnika regionalnego nowy impuls do rozwoju” – stwierdził podczas uroczystego otwarcia inwestycji Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Dodał, że ta inwestycja to dobry przykład współpracy spółki Polregio i władz samorządowych woj. świętokrzyskiego.
Artur Martyniuk, prezes zarządu Polregio podkreślił, że otwarcie Centrum „to historyczny moment dla Polregio i kolei w Polsce”. Szef największego polskiego przewoźnika kolejowego przypomniał, że „blisko 140 lat temu w Skarżysku-Kamiennej na trasę wyruszył pierwszy parowóz, a 40 lat później pierwszy nowy parowóz w historii niepodległej Polski”.
„Dzisiaj zapisujemy kolejną kartę w historii polskiej kolei. Do nowej hali na przeglądy trafi część z nawet 200 nowych EZT-ów, które otrzymamy w latach 2025-26. Konsekwentnie inwestujemy miliardy złotych w nowoczesną kolej regionalną” – oświadczył podczas otwarcia Centrum Artur Martyniuk. Uzupełnił, że w nowym obiekcie będą serwisowane pociągi Polregio z województw świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego oraz tabor innych operatorów.
„Bardzo się cieszę, że w ostatnim czasie w moim rodzinnym mieście udało się zrealizować tak wiele cennych inwestycji kolejowych. Zarówno w infrastrukturze bezpośrednio służącej pasażerom jak nowy dworzec kolejowy i jego najbliższe otoczenie: przejścia pieszo-rowerowe oraz zmodernizowane perony, ale także tam, gdzie pasażer pociągu ich nie dostrzega. Takimi właśnie są stacje techniczno-postojowe czy punkty utrzymaniowe” - przyznał Andrzej Bętkowski, marszałek woj. świętokrzyskiego.
Hala Centrum Utrzymania Taboru Polregio jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Jak przekazał Robert Zaborski, dyrektor Świętokrzyskiego Zakładu Polregio, w hali - oprócz standardowo wykonywanych przeglądów składów kolejowych na poziomie P1 oraz P2 - planowane jest wykonanie ok. 150 przeglądów na 3. poziomie utrzymania, a także minimum 37 napraw rewizyjnych P4 do 2030 roku.
„Dodać należy, że na ukończeniu już również budowa przejazdowej myjni dla pojazdów kolejowych. Ze stanowiskami mycia podwozia i wodowania taboru; z instalacją wtórnego wykorzystania wód przemysłowych, jak również wód opadowych” – powiedział Robert Zaborski.
Centra utrzymania taboru stanowią istotną część wieloletniego planu rozwoju spółki. Inwestycja w Skarżysku-Kamiennej to krok milowy w realizacji strategii Polregio, jaką jest zwiększenie efektywności w zakresie utrzymania i napraw nowoczesnych pojazdów kolejowych. „Dzięki nowej hali spółka zwiększy potencjał do rozwoju zarówno w realizacji umów z województwami, jak i działalności komercyjnej” – powiedział Artur Martyniuk.
Pod koniec stycznia br. spółka podpisała umowy ramowe z czterema producentami taboru (Pesa, Newag, FPS Cegielski, Stadler) na zakup do 200 nowych pociągów za kwotę ponad 7 mld zł. Pierwsze dostawy pojazdów są planowane w 2025 r.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.03.2023, 19:40 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu