Newsletter

Chcesz zostać maszynistą? Przeczytaj ten poradnik

21.12.2023, 16:19aktualizacja: 21.12.2023, 16:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Urząd Transportu Kolejowego (1)
Urząd Transportu Kolejowego (1)
„Jak zostać maszynistą? Poradnik dla kandydatów do zawodu” to obowiązkowa pozycja dla tych, którzy marzą o prowadzeniu pociągów. Urząd Transportu Kolejowego wydał informator, w którym zdradza tajniki wejścia do zawodu maszynisty.

Jeśli ktoś wie, kim był Leon Miastowski, od dziecka sklejał modele lokomotyw, a historię Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej zna na wyrywki – praca w zawodzie maszynisty prawdopodobnie jest mu pisana. Ale jeśli nazwisko pierwszego polskiego maszynisty usłyszał właśnie po raz pierwszy, lubi samochody, a godzinami może opowiadać o piłce nożnej lub kuchni kaukaskiej – możliwe, że także zostanie świetnym maszynistą. Urząd Transportu Kolejowego (UTK) przygotował coś dla wszystkich, którzy wiążą swoją przyszłość z koleją.

Prezent od UTK dla przyszłych kolejarzy

Kandydat na maszynistę nie musi mieć tradycji kolejarskich w rodzinie. Zainteresowanie światem kolei może być jednak pomocne. Łatwiej będzie zrozumieć branżowe słownictwo, uzupełnić wiedzę, którą już pewnie posiada. Ale nie jest to warunek konieczny. Przekonuje o tym UTK w publikacji „Jak zostać maszynistą? Poradnik dla kandydatów do zawodu”.

Poradnik można znaleźć w wersji elektronicznej na stronie urzędu. Wersja drukowana, w bardzo kolejarskim klimacie, będzie dostępna w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów w Warszawie (CEMM) oraz siedzibie centrali oraz oddziałów UTK. Informator trafi do szkół i ośrodków szkolenia kandydatów na maszynistów.

„Zależy nam na doskonałym przygotowaniu maszynistów do pracy w zawodzie. Odpowiednie przeszkolenie, a potem zweryfikowanie zdobytej wiedzy i umiejętności to gwarancja bezpiecznej pracy. A bezpieczeństwo na kolei jest dla nas priorytetem – mówi dr inż. Ignacy Góra, prezes UTK. – To dlatego wnioskowaliśmy o zmiany systemowe i wprowadzenie egzaminów państwowych, które są gwarancją standaryzacji i bezstronności. Ta już się wydarzyło. Od tego roku egzaminy na licencję i pierwsze świadectwo maszynisty są państwowe, przeprowadzamy je w CEMM” – dodaje Ignacy Góra.

Kolejowe prawo jazdy

„Jak zostać maszynistą?” to gotowy przepis na zdobycie uprawnień do prowadzenia pociągu. Kandydat na maszynistę znajdzie tu informacje o koniecznych do spełnienia wymaganiach i niezbędnych formalnościach. Publikacja zawiera także kilka przydatnych dokumentów, które warto znać.

Przyszły maszynista musi mieć przede wszystkim odpowiednie cechy psychofizyczne, nie może mieć problemów zdrowotnych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zawód maszynisty jest wymagający i odpowiedzialny. Na pewno też stresujący. Wymaga bardzo dobrej umiejętności koncentracji. Maszynista może prowadzić różnorodne pojazdy kolejowe, a każdy ma swoją specyfikę obsługi i prowadzenia. „Jeśli lubisz pracę, która jest wyzwaniem – nie zawiedziesz się” – można przeczytać w poradniku.

Kolejowe prawo jazdy to licencja i świadectwo maszynisty. Aby je zdobyć, trzeba najpierw zdać egzamin na licencję maszynisty. Egzamin – państwowy, przeprowadzany przez CEMM – powinien poprzedzić szkolenie na licencję. To prawie 300 godzin zajęć teoretycznych, na których przyszły maszynista poznaje najważniejsze zagadnienia związane z pracą w tym zawodzie (przepisy, sygnalizację kolejową itp.). W niektórych przypadkach szkolenie można pominąć – te sytuacje również opisuje poradnik UTK. Egzamin na licencję maszynisty ma formę testu – każdy uczestnik musi zmierzyć się z setką pytań jednokrotnego wyboru.

Po zdanym egzaminie i otrzymaniu licencji maszynisty, pora na etap drugi – szkolenie i egzamin na świadectwo maszynisty. Szkolenie na świadectwo maszynisty jest znacznie dłuższe od tego na licencję – może trwać nawet kilkanaście miesięcy. W przeciwieństwie do szkolenia na licencję jest w znacznym stopniu praktyczne i dostosowane do rodzaju pojazdu kolejowego, który kandydat na maszynistę będzie w przyszłości obsługiwać.

Zakończone szkolenie pozwala na podjęcie ostatniego kroku – zapisu na egzamin. Egzamin na świadectwo maszynisty składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Jednym z elementów części teoretycznej jest wykonanie kilku zadań na symulatorze pojazdu kolejowego.

CEMM – ewenement na skalę europejską

Poradnik UTK przybliża też samo miejsce, gdzie odbywają się egzaminy na licencję, a już niebawem także na świadectwo maszynisty. Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów to najnowocześniejszy ośrodek w Europie.

„Budowa Systemu Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów trwała ponad 4 lata. W kwietniu przeprowadziliśmy pierwszy państwowy egzamin dla kandydatów na maszynistów. Rok 2023 jest pod tym względem historyczny, bo całkowicie zmienił dotychczasowy system wchodzenia do tego zawodu. A zawód ten istnieje w Polsce od niemal 180 lat” – mówi dr inż. Ignacy Góra, prezes UTK.

Symulatory, które UTK wykorzystuje do sprawdzenia umiejętności przyszłych maszynistów, to urządzenia, których nie ma w żadnym innym tego typu ośrodku. Są to trzy jednostki, które odzwierciedlają warunki, z jakimi przyszli maszyniści będą musieli się zderzyć w rzeczywistości – wnętrze kabiny lokomotywy elektrycznej, lokomotywy manewrowej z polem widzenia 360 stopni oraz elektrycznego zespołu trakcyjnego.

Budowa CEMM została dofinansowana z Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. UTK otrzymał na realizację Projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa kolejowego poprzez budowę Systemu Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów” prawie 49 mln zł. Również publikacja „Jak zostać maszynistą? Poradnik dla kandydatów do zawodu” została dofinansowana z Unii Europejskiej w ramach Projektu.

Źródło informacji: Urząd Transportu Kolejowego

Urząd Transportu Kolejowego (2)

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.12.2023, 16:19
Źródło informacji Urząd Transportu Kolejowego
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ