Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CIR informuje:
Rada Ministrów pod przewodnictwem wicepremiera Piotra Glińskiego uczciła minutą ciszy pamięć zmarłego Kornela Morawieckiego i złożyła kondolencje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Kornel Morawiecki był założycielem i legendarnym przywódcą „Solidarności Walczącej”, Marszałkiem Seniorem Sejmu VIII kadencji oraz kawalerem Orderu Orła Białego.
Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął:
- uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie przyjęcia programu rozwoju pod nazwą „Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2023”;- uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego; - uchwałę w sprawie przyjęcia projektu zmiany Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020.
Rada Ministrów wysłuchała informacji ministra spraw wewnętrznych i administracji o sytuacji po wichurach, które przeszły nad Polską w poniedziałek. Szef MSWiA poinformował o szacowanych stratach, interwencjach służb ratowniczych oraz udzielaniu skutecznej pomocy poszkodowanym. W całym kraju odnotowano prawie 6,6 tys. interwencji strażaków. Wojewodowie zgłosili, że są gotowi do wypłaty pierwszych zasiłków do 6 tys. zł.
# # #
Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie przyjęcia programu rozwoju pod nazwą „Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2023”, przedłożoną przez ministra przedsiębiorczości i technologii.
Większa liczba polskich firm będzie mogła korzystać z pomocy publicznej w ramach programu, który będzie teraz obowiązywać do 2030 r., z możliwością przyznawania wsparcia do 2025 r.
Dotychczas z pomocy publicznej w ramach programu korzystały głównie duże, zagraniczne przedsiębiorstwa. Polskie firmy w większości nie osiągały progów inwestycyjnych, mieszczących się zazwyczaj poza zasięgiem MŚP. Polskie projekty inwestycji, również innowacyjnych, były odrzucane głównie ze względu na niespełnianie kryterium zatrudnienia.
Najważniejsze rozwiązania:
- Obniżono warunki wstępne dla inwestycji, co pozwoli ubiegać się o środki także innowacyjnym polskim MŚP.- Zmieniono kryteria oceny inwestycji. Obok kryteriów ilościowych wprowadzono szerszy zakres kryteriów jakościowych, związanych z oceną zgodności projektu inwestycyjnego ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Kryteria te będą także związane z lokalizacją inwestycji w miastach średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze oraz powiatach z wysoką stopą bezrobocia. Działania te pozwolą na wyrównywanie międzyregionalnej luki rozwojowej. - Zwiększono wsparcie dla innowacji przez wprowadzenie wymogu współpracy między przedsiębiorcami a instytucjami nauki i szkolnictwa wyższego. - Usprawniono proces przyznawania wsparcia. Całość analiz przeprowadzanych w procesie przyznawania środków będzie koordynowana przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu SA. - Usprawniono proces kontroli inwestycji, którym przyznano środki – podstawową formą kontroli będzie kontrola zdalna. - Zredefiniowano typy wspieranych inwestycji. Zostały one podzielone na: Strategiczne, Innowacyjne, Centra Zaawansowanych Usług Biznesowych, Centra Doskonałości Procesów Biznesowych, Centra Wysokozaawansowanych Usług.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
# # #
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, przedłożoną przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju.Celem projektu jest poprawa dostępu do finansowania dla krajowych przedsiębiorstw, w szczególności małych i średnich firm, które tworzą ok. 3 polskiego PKB. Chodzi o obniżenie przeciętnego kosztu pozyskania kapitału, co przyczyni się do długoterminowego rozwoju polskiej gospodarki. - Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego przewiduje:
do 2020 r. podjęcie działań poprawiających efektywność procedur administracyjnych dotyczących funkcjonowania podmiotów rynku kapitałowego,
do 2023 r. podjęcie działań, takich jak zwiększenie: skali pozyskiwania kapitału przez polskie przedsiębiorstwa; płynności rynku; efektywności instytucji pośredniczących oraz wzrost poziomu oszczędności prywatnych.
W strategii wskazano 20 najważniejszych barier dla rozwoju rynku kapitałowego w Polsce oraz zaproponowano ich kierunkowe przezwyciężenie w postaci 90 działań.
- Chodzi m.in. o działania zmierzające do podwyższenia poziomu oszczędności i inwestycji w Polsce oraz podniesienia poziomu edukacji społeczeństwa, jeśli chodzi o funkcjonowanie rynku finansowego.- Cele szczegółowe strategii to:
zwiększenie skali pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwa na rynku kapitałowym;zwiększenie płynności rynku; zwiększenie efektywności instytucji pośredniczących; zwiększenie udziału oszczędności w gospodarce; bardziej efektywne procedury administracyjne.
Silniejszy, bardziej rozbudowany i efektywny rynek kapitałowy przyciągający zasoby kapitału z kraju i zagranicy powinien być kluczowym elementem długoterminowej polityki gospodarczej państwa.
W 2018 r. polski rynek kapitałowy został zaklasyfikowany przez międzynarodową agencję FTSE Russell do grupy rynków rozwiniętych. Jednak analiza przeprowadzona w związku z pracami nad strategią wykazała, że rynek ten ma znacznie większy potencjał rozwoju niż aktualnie osiągany.Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego powstała we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Komisją Europejską. Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
# # #
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia projektu zmiany Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020, przedłożoną przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju.Zmiany wprowadzone do programu operacyjnego umożliwią dalszą realizację działań zgodnych z rządowym programem „Dostępność Plus” oraz exposé premiera Mateusza Morawieckiego. Kolejne inicjatywy, np. dotyczące zwiększania możliwości i jakości zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby; dostosowywanie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, czy wdrażanie w samorządach rozwiązań poprawiających dostępność do usług publicznych dla osób z niepełnosprawnościami – poza już realizowanymi w ramach programu operacyjnego – będą wspierały realizację zapowiedzianego w exposé programu „Przyjazna Polska”.
Pozostałe zmiany w programie operacyjnym są wynikiem:- przyznania Polsce w 2019 r. dodatkowych 1,7 mln euro na realizację Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych (YEI) w województwie podkarpackim (wykorzystanie kwoty jest uzależnione od wydania – jeszcze w tym roku – decyzji Komisji Europejskiej zatwierdzającej zmianę finansową); - podziału rezerwy wykonania, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej; - dokonania przeglądu śródokresowego programu operacyjnego oraz uwzględnienia dotychczasowych doświadczeń dotyczących jego realizacji.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.10.2019, 15:58 |
Źródło informacji | CIR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |