Newsletter

Circular economy. Transformacja już się dzieje

09.10.2019, 18:04aktualizacja: 07.02.2022, 10:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dziś (9.10.2019 r.) w ramach Polish Circular Week w Warszawie prezentowane są praktyki firm pokazujące, że gospodarka o obiegu zamkniętym to nie abstrakcyjny koncept, ale realny element współczesnego życia gospodarczego.

„Prezentowane dzisiaj rozwiązania mają pokazać, że transformacja w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym już się dzieje. Chcemy, aby dzisiejsze prezentacje zainspirowały polski biznes - mówi Piotr Hajdecki z Business Finland i dodaje: - Finowie przyjechali z bardzo konkretną ofertą. Prezentowane produkty i rozwiązania mogą być od zaraz stosowane, i to, co ciekawe, nie tylko w FMCG i handlu, ale również w przemyśle”.

Jedną z prezentowanych dzisiaj firm jest Kotkamills Oy, fiński producent tektur barierowych pokrytych unikalną barierą dyspersyjną na bazie wody. „Ponieważ nie zawierają one tworzyw sztucznych, ich recykling nie wymaga oddzielania plastiku, dzięki czemu jest łatwy i opłacalny” - mówi Jacek Materkowski z Paperboard sp. z o.o., polskiej firmy będącej przedstawicielem Kotkamills w Polsce.

Kolejną z zaprezentowanych firm jest Paptic Oy: „Wypracowaliśmy rozwiązanie opakowaniowe, które zastępuje plastik i inne mniej ekologiczne materiały opakowaniem odnawialnym, poddającym się recyklingowi i nadającym się do powtórnego użytku. Nasz pierwszy product Paptic® Tringa jest już na rynku od blisko roku i jest adresowany do sieci handlowych, firm wysyłkowych e-commerce oraz właścicieli produktów markowych (jako opakowanie)” - opowiada Esa Torniainen, założyciel firmy.

Mika Surakka z Sulapac Oy opowiedział o cyrkularnych opakowaniach i produktach firmy, które stanowią alternatywę dla plastiku, na przykład w zakresie opakowań dla produktów kosmetycznych lub jednorazowych produktów z plastiku.

O tym, że transformacja w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym i redukcja plastiku dotyczą nie tylko FMCG i firm handlowych, ale również na przykład przemysłu samochodowego, dobrze rozwiniętego w Polsce, przekonywał Esko Lammervo, doradca zarządu firmy Aqvacomp Oy: „Dziś w Polsce jest dobry moment na zastąpienie plastików naszymi materiałami. Pozwalają one zastąpić dzisiaj używane materiały naszymi biokompozytami. Szukamy partnerów w Polsce: firm zajmujących się produkcją elementów z tworzyw sztucznych i formowaniem wtryskowym”.

Business Finland informuje o bardzo dużym zainteresowaniu polskich firm dzisiejszym wydarzeniem: „Nowe realia gospodarcze wyznaczone przez pakiet odpadowy i dyrektywę single use plastics mogą powodować zagrożenia dla polskich firm. Ale jeśli firmy mądrze przeprowadzą transformację, mogą zyskać przewagę konkurencyjną, stać się liderem. Zainteresowanie polskich firm jest ogromne - musieliśmy zamknąć rejestrację przed dniem wydarzenia. Moim zdaniem świadczy to o dojrzałości strategicznej polskich firm. Zainteresowanych, którym nie udało się zarejestrować, zapraszamy do biura Business Finland” - podsumowuje Piotr Hajdecki, senior advisor w Business Finland.

KONTAKT:

Piotr Hajdecki

Senior Advisor

mob: +48 508 983 253

e-mail: piotr.hajdecki@businessfinland.fi

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.10.2019, 18:04
Źródło informacji Ambasada Finlandii
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii