Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Centrum Informacyjne Senatu informuje:
„Od pierwszego dnia nasza społeczność apeluje i żąda od władz białoruskich natychmiastowego uwolnienia Andrzeja Poczobuta. Nie może być tak, że łamane są prawa człowieka, że człowiek, który ma odwagę mówić o wolności, godności, swoim pochodzeniu jest wsadzany do więzienia. Apelujemy o jak najszybsze uwolnienie Andrzeja Poczobuta, a jednocześnie wspieramy wszystkich Polaków na Białorusi. Apelujemy także do społeczności międzynarodowej, aby solidarnie upominała się o uwolnienie Andrzeja Poczobuta. Tylko solidarnie możemy wpłynąć na reżim Łukaszenki” – powiedziała marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska na briefingu prasowym po przyjęciu przez Senat uchwały ws. uwolnienia Andrzeja Poczobuta, jednego z liderów mniejszości polskiej na Białorusi.
„Chcielibyśmy podziękować za przyjęcie dzisiejszej uchwały w sytuacji, kiedy nasz kolega, jeden z liderów naszej organizacji Andrzej Poczobut, od 3 lat znajduje się w więzieniu w nieludzkich warunkach. W sytuacji, kiedy od 4 lat na Białorusi panują totalne represje i nie ma żadnej wolności, nie można normalnie funkcjonować i działać, staramy się wszelkimi sposobami szukać możliwości uwolnienia naszego kolegi. Dlatego przyjęcie takich uchwał jest szczególnie ważne i mamy wielką nadzieję, że to wszystko przyspieszy dzień, kiedy Andrzej Poczobut będzie na wolności - zapewnił wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski.
Senat jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta. Za głosowało 82 senatorów, nikt nie głosował przeciw, ani się nie wstrzymał od głosu.
Senatorowie przypomnieli w uchwale, że 25 marca 2024 r. miną 3 lata od uwięzienia Andrzeja Poczobuta, jednego z liderów mniejszości polskiej na Białorusi. Za działania w obronie polskości i wolnego słowa reżim Aleksandra Łukaszenki skazał go na 8 lat pobytu w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. „Senat RP z całą mocą potępia ten haniebny akt pogwałcenia praw człowieka oraz elementarnych praw mniejszości narodowych i żąda od władz białoruskich niezwłocznego uwolnienia Andrzeja Poczobuta. Senat RP wyraża najwyższe uznanie dla niezłomnej walki Andrzeja Poczobuta o prawo do polskości i wolności na Białorusi. Wyrażamy pełną solidarność z jego rodziną i wszystkimi, którzy walczą o jego uwolnienie” – podkreślili senatorowie.
Senatorowie potępili także likwidację szkół polskich, szykanowanie działaczy Związku Polaków na Białorusi, profanację i niszczenie polskich miejsc pamięci. Uznali te działania za nieprzyjazne wobec Polski, łamiące reguły prawa międzynarodowego oraz umowy dwustronne między Polską a Białorusią. Zwrócili się do polskiego rządu, Parlamentu Europejskiego, parlamentów i rządów państw demokratycznego świata oraz międzynarodowych instytucji obrony praw człowieka o wzmocnienie działań na rzecz uwolnienia Andrzeja Poczobuta oraz wszystkich bezprawnie uwięzionych na Białorusi, a także wskazali na potrzebę zaostrzenia sankcji wobec funkcjonariuszy reżimu Aleksandra Łukaszenki.
Video z briefingu: https://www.youtube.com/live/QVpkJ3zMNEc?si=DO6lBfRg0x8XgudH
Video z posiedzenia Senatu: https://www.youtube.com/live/FcJ4YNSXlFc?si=mTGwoXd-Xwe005ap
Foto: https://flic.kr/s/aHBqjBi4jF
Uchwała: https://www.senat.gov.pl/prace/druki/record,13165.html
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kblu/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.03.2024, 14:20 |
Źródło informacji | CIS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |