Newsletter

CIS: Komisja Nadzwyczajna wysłuchała prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego (komunikat)

06.03.2023, 18:58aktualizacja: 06.03.2023, 18:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przekazujemy komunikat Centrum Informacyjnego Senatu:

Szanowni Państwo,

Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że Komisja Nadzwyczajna do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych wysłuchała 6 marca 2023 r. prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego w związku z doniesieniami prasowymi, jakoby był on inwigilowany przy użyciu programu Pegasus przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi.

„Gazeta Wyborcza” napisała 3 marca br., że Jacek Karnowski był inwigilowany Pegasusem w latach 2018-19, gdy przygotowywał kampanię opozycji do Senatu.

Prezydent Sopotu wyjaśnił, że o tym, iż atakowano Pegasusem jego telefon, dowiedział się niedawno od dziennikarzy „Gazety Wyborczej”. „Tego telefonu już nie ma, więc dokładne sprawdzenie nie jest możliwe” – powiedział. Przypomniał, że w owym czasie zajmował się przygotowaniem paktu senackiego na wybory parlamentarne, w związku z tym współpracował i spotykał się z politykami opozycji, m.in. Wadimem Tyszkiewiczem, Zygmuntem Frankiewiczem i Krzysztofem Brejzą. Wysłał też maila do ówczesnego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, o którym jak mówił bardzo szybko dowiedziały się media bliskie obozowi rządzącemu.

Jacek Karnowski wyraził oburzenie jego nielegalną inwigilacją i żal, że Sejm nie powołał komisji śledczej w sprawie używania Pegasusa przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Dodał, że wtedy i do tej pory nie postawiono mu żadnych zarzutów, nie był też przedmiotem żadnego śledztwa. Powiedział, iż „tak naprawdę nie przetrawił jeszcze tej sprawy i musi sobie wszystko przemyśleć”. Wtórował mu senator Sławomir Rybicki, który ubolewał, że we współczesnej Polsce używa się przeciwko opozycji metod podobnych do tych, które stosowała Służba Bezpieczeństwa w PRL.

Przewodniczący komisji senator Marcin Bosacki podkreślił, że Jacek Karnowski jako prezydent Sopotu brał udział w przygotowaniach do wyborów parlamentarnych i kontaktował się z liderami opozycji. Poinformował, że z prac komisji wynika, iż jesienią 2017 r. pozyskany został Pegasus, użyto go po raz pierwszy pod koniec tego roku, natomiast intensyfikacja ataków miała miejsce na przełomie 2018 i 19 r. W czasie, kiedy atakowano Jacka Karnowskiego, atakowano również Romana Giertycha, w owym czasie adwokata rodziny Tusków. Senator Marcin Bosacki zapowiedział, że na podstawie dotychczas zebranych informacji komisja ma zamiar ustalić związki czasowe i przyczynowo-skutkowe powiązane z operacjami z wykorzystaniem Pegasusa.

Pozdrawiamy

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ann/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.03.2023, 18:58
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ