Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Centrum Informacyjne Senatu informuje:
23 kwietnia br. Senat podjął przez aklamację uchwałę w sprawie upamiętnienia 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski. Uchwała przypomina, że tysiąc lat temu Bolesław I Chrobry został koronowany na pierwszego króla Polski, co zwieńczyło proces powstawania państwa polskiego, zapoczątkowany przez księcia Mieszka I. "Polska urosła do rangi królestwa i stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje. W ciągu zaledwie 2 pokoleń stała się liczącym w Europie graczem politycznym: silnym i niezależnym" – podkreślają senatorowie i posłowie. Przypominają też, że w 1025 r. koronowano również Mieszka II, syna Bolesława I Chrobrego. W ich ocenie kolejna koronacja potwierdziła trwałość i niepodległość państwa polskiego. "Oba wydarzenia miały fundamentalne znaczenie dla przetrwania naszej Ojczyzny, która mierzyła się w kolejnych latach zarówno z konfliktami wewnętrznymi, jak i wrogością niektórych sąsiadów. Choć przez wieki los wielokrotnie doświadczał nasz kraj, idea jedności terytorium i wspólnoty jego mieszkańców jako królestwa, Korony czy Rzeczpospolitej dawała nam siłę do przezwyciężania trudności" – stwierdzają.
Uchwałą w sprawie upamiętnienia 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski Sejm i Senat upamiętniają wydarzenia, które miały miejsce w Gnieźnie tysiąc lat temu. Wyrażają też przekonanie, że odwaga i mądrość naszych przodków, dzięki którym 10 wieków temu Polska stała się trwałym bytem na mapie Europy, są niewyczerpanym źródłem poczucia wspólnoty narodowej i inspiracją do dalszych starań o siłę i pomyślność naszej Ojczyzny.
Uchwałę o tej samej treści podjął Sejm na swoim 33. posiedzeniu, 23 kwietnia br. Uchwała w sprawie upamiętnienia 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski zostanie odczytana podczas Uroczystego Zgromadzenia Posłów i Senatorów z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, które odbędzie się 25 kwietnia 2025 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ zs/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.04.2025, 12:40 |
Źródło informacji | CIS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |