Newsletter

CIS: Senat podjął uchwały ustanawiające patronów roku 2026 (komunikat)

14.05.2025, 13:20aktualizacja: 14.05.2025, 13:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Senatu informuje:

14 maja br. Senat podjął uchwały ustanawiające patronów roku 2026. Wśród nich znaleźli się:

- Andrzej Wajda – w 100. rocznicę urodzin oraz 10. rocznicę śmierci reżysera,

https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/13603/druk/295.pdf

- Jerzy Giedroyć – jeden z najwybitniejszych myślicieli politycznych XX w.,

https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/13557/druk/278.pdf

- bł. Matka Elżbieta Róża Czacka – założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża;

https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/13478/druk/231.pdf

- Miasto Gdynia – w 100. Rocznicę nadania praw miejskich;

https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/13570/druk/280.pdf

- Robotnicze Protesty Czerwca 1976 – w 50. Rocznicę zwycięskiego ogólnopolskiego zrywu robotniczego.

https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/13479/druk/232.pdf

Senatorowie, ustanawiając rok 2026 Rokiem Andrzeja Wajdy, chcą upamiętnić jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, współtwórcę polskiej szkoły filmowej oraz kina moralnego niepokoju, które zdefiniowały polską pamięć historyczną i współczesną tożsamość kulturową. W uchwale przypomniano dokonania Andrzeja Wajdy. "Jako senator I kadencji w działaniach społecznych, politycznych i obywatelskich przekuwał w praktykę to, co postulował swoją sztuką – odpowiedzialność za Polskę, za miejsce i czas, w których żył" – podkreślono w uchwale.

W uchwale o ustanowieniu roku 2026 Rokiem Jerzego Giedroycia Senat podkreśla, że jako założyciel i redaktor naczelny paryskiej "Kultury" oraz wieloletni współpracownik wielu polskich i międzynarodowych instytucji Giedroyć przyczynił się do kształtowania polskiej myśli politycznej oraz promowania idei wolnościowych i demokratycznych w kraju i na świecie. W ocenie senatorów Rok Jerzego Giedroycia będzie okazją do przypomnienia tego, że całe swoje życie poświęcił on sprawie niepodległości Polski. Polski tolerancyjnej i nowoczesnej, ale też szanującej własne tradycje narodowe.

Uchwała w sprawie ustanowienia roku 2026 Rokiem Błogosławionej Matki Elżbiety Róży Czackiej – prekursorki polskiej tyflologii, przypomina dokonania "niewidomej Matki niewidomych". W 1910 r. z własnych funduszy założyła schronisko dla niewidomych w Warszawie, przekształcone następnie w Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła opracowywanie i wprowadzanie zakrojonej na szeroką skalę systemowej opieki nad niewidomymi. Założyła szkołę powszechną, ochronkę, bibliotekę i dom opieki dla starszych ociemniałych kobiet. Prowadziła też warsztaty umożliwiające osobom ociemniałym zdobywanie praktycznych umiejętności, w tym warsztaty zawodowe dla ociemniałych mężczyzn. W podwarszawskich Laskach stworzyła ośrodek pomocy ociemniałym. Jest błogosławioną Kościoła katolickiego, beatyfikowaną 12 września 2021 r.

W uchwale w sprawie ustanowienia roku 2026 Rokiem Miasta Gdyni przypomniano historię miasta od czasu jego budowy i uzyskania praw miejskich w 1926 r. aż po współczesność. "Niech rok 2026 będzie czasem przypomnienia wyjątkowej historii Gdyni, która powstała w wyniku urzeczywistnienia wizjonerskich planów budowniczych II Rzeczypospolitej wybudowania nowego miasta nad morzem, czasem przybliżenia losów Kaszubów, którym przyszło współdzielić ziemie ojców z rodakami napływającymi z różnych zakątków kraju, oraz czasem tworzenia impulsu do dalszego kreatywnego rozwoju, z poszanowaniem dotychczasowych osiągnięć i tradycji" – czytamy w uchwale.

Senat w uchwale w sprawie ustanowienia roku 2026 Rokiem Robotniczych Protestów Czerwca 1976 składa hołd wszystkim ofiarom represji, ich rodzinom oraz każdemu kto z odwagą i wiarą w niepodległą Polskę brał udział w manifestacjach w całym kraju. "Wyrażamy wdzięczność wszystkim, którzy nieśli pomoc ludziom skrzywdzonym. Nauka płynąca z ofiary poniesionej przez polskich robotników protestujących w czerwcu 1976 r. nakazuje nam zachowanie szczególnej troski o sprawiedliwość społeczną, naukę patriotyzmu i umiłowanie wolności" – napisali senatorowie. Jak dodali, naszym obowiązkiem jest przekazanie kolejnym pokoleniom prawdy historycznej o tamtych wydarzeniach, bowiem totalitarna władza przez lata czyniła wszystko, aby umniejszyć ich znaczenie, a bohaterów przedstawić jako bandytów i chuliganów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zs/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.05.2025, 13:20
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ