Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Centrum Informacyjne Senatu informuje:
„Dziesięć wieków temu Chrobry stworzył coś niezwykle trwałego – państwowość polską. Państwowość zakorzenioną w świecie europejskim” – mówiła marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podczas Uroczystego Zgromadzenia Posłów i Senatorów z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, które odbyło się w Gnieźnie 25 kwietnia 2025 r. Jak podkreśliła, aż do czasu rozbiorów nikt nie podważył tego, że Polska jest częścią Europy. Nawet 123 lata niewoli nie wytarły idei niepodległego państwa polskiego z europejskiej świadomości. „Kotwica Chrobrego okazała się zadziwiająco trwała” – oceniła marszałek Senatu. Przypomniała też postać Eminildy, matki króla Mieszka II. Nie tylko zadbała o to, by syn Chrobrego był jednym z najlepiej wykształconych władców ówczesnej Europy, ale była też aktywną uczestniczką życia politycznego.
Wskazując na sukces ówczesnej Polski, marszałek przypomniała, że wkrótce po śmierci Chrobrego wielka część jego dorobku została roztrwoniona. „Wyciągnijmy lekcję z tego, jaką cenę płaciliśmy za wewnętrzne podziały, za uleganie demagogii i populizmowi” – apelowała marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak mówiła, siła państwa, dobrobyt i rozwój nie są dane raz na zawsze, dlatego warto skorzystać z doświadczenia sprzed 1000 lat, budując przyszłość Rzeczypospolitej. Według marszałek Senatu korona Chrobrego ma szczególne znaczenie dziś, gdy Polska i Europa mierzą się z idącym ze wschodu zagrożeniem dla suwerenności i demokracji. „Przede wszystkim warto pokazywać, że jest symbolem niepodzielnym. Że oznacza równocześnie: Polskę niepodległą, europejską i zjednoczoną” – podkreśliła marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska.
Odwołując się do najnowszej historii Polski, marszałek Senatu zwróciła uwagę, że w 1966 r., kiedy świętowaliśmy Tysiąclecie Chrztu Polski, Polska była biednym państwem, pozbawionym suwerenności i zależnym od Moskwy. „Dziś, po 60 latach, kiedy świętujemy Tysiąclecie Koronacji Chrobrego, Polska jest znów jednym z filarów zjednoczonej Europy. Jesteśmy kluczowym członkiem NATO, największego sojuszu obronnego na świecie. Polacy, choć ciągle na dorobku, dołączyli do klubu najzamożniejszych społeczeństw świata. Tak, jak nasi przodkowie w królestwie Chrobrego, możemy dziś czuć dumę z polskiego państwa” – mówiła marszałek Senatu.
O zasługach Chrobrego i konsekwencjach jego koronacji mówili w swoich wystąpieniach prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Szymon Hołownia i premier Donald Tusk. Wskazywali na odwagę, ambicję, dalekowzroczność i wytrwałość pierwszego króla Polski. „Upamiętniamy dzisiaj symboliczne i formalno-prawne potwierdzenie faktu, że nasz kraj stał się państwem suwerennym” – powiedział prezydent RP. Jak dodał, manifestujemy w ten sposób przywiązanie do wielkich tradycji polskiej państwowości oraz jednoczący nas Polaków szacunek dla dokonań minionych pokoleń rodaków.
„Koronacja władcy to był symbol i zarazem dopełnienie polskiej państwowości (…) Tym aktem stworzono mieszkańcom naszego kraju poczucie własnej wartości i odrębności” – powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jak podkreślił, w koronacji Bolesława Chrobrego widać wolę i determinację, by w zamkniętej wcześniej rodzinie państw Zachodu wyszarpać swoje miejsce.
„Trzeba ogłosić nową, narodową doktrynę – doktrynę piastowską opartą na sile, a nie tylko na marzeniach i aspiracjach” – przekonywał premier Donald Tusk. Jak dodał, ta siła to silna polska armia, silna gospodarka i silna pozycja w regionie i Europie. „My, naród polski XXI wieku, w 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, mamy prawo dziś powiedzieć pełnym głosem, z pełnym przekonaniem – twoja korona świeci jasno, twoje królestwo trzyma się mocno” – zakończył swoje wystąpienie premier Donald Tusk.
Marszałek Senatu odczytała przyjętą przez Sejm i Senat uchwałę w sprawie upamiętnienia 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski. Podkreślono w niej, że koronacja Chrobrego i Mieszka II miały fundamentalne znaczenie dla przetrwania naszej ojczyzny, która mierzyła się w kolejnych latach zarówno z konfliktami wewnętrznymi, jak i wrogością niektórych sąsiadów. Posłowie i senatorowie wyrażają w niej przekonanie, że odwaga i mądrość naszych przodków, dzięki którym dziesięć wieków temu Polska stała się trwałym bytem na mapie Europy, są niewyczerpanym źródłem poczucia wspólnoty narodowej i inspiracją do dalszych starań o siłę i pomyślność naszej ojczyzny.
W Zgromadzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele rządu i korpusu dyplomatycznego, byli premierzy, przedstawiciele instytucji państwowych, europosłowie, prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak oraz przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych, dowódcy Sił Zbrojnych RP, prezydent i mieszkańcy Gniezna.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kk/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.04.2025, 17:20 |
Źródło informacji | CIS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |