Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Na dziesięciu spotkaniach wchodzących w skład cyklu poruszano najbardziej aktualne tematy związane z prowadzeniem biznesu. Słuchacze poznali wiele narzędzi i inicjatyw, które mają ułatwić życie przedsiębiorców, zwłaszcza tych z sektora MŚP.
Na jednym z takich spotkań mali i średni przedsiębiorcy dowiedzieli się, że oni też mają szansę mocniej zaistnieć na rynku zamówień publicznych. Umożliwia im to nowa polityka zakupowa państwa, która wprowadza szereg ułatwień w dostępie do przetargów publicznych przez wprowadzenie certyfikacji wykonawców zamówień publicznych.
Według ekspertów PARP certyfikaty uproszczą procedurę starania się o kontrakty poprzez np. zmniejszenie liczby składanych dokumentów i zaświadczeń. Przy tej okazji, w przyszłym roku powstanie pierwszy moduł specjalnej platformy internetowej z przydatnymi informacjami o zamówieniach publicznych.
Przedsiębiorcy pozyskali wiedzę, jak mogą zwiększyć swoje szanse na zdobycie kontraktów na rynku międzynarodowych zamówień publicznych. Okazuje się, że nie wyjeżdżając z Polski, można zostać dostawcą towarów i usług dla instytucji NATO, dlatego warto śledzić strony internetowe MRiT, gdzie są informacje o przetargach i warunkach. Dzięki rejestracji na platformie United Nations Global Marketplace, można uzyskać informacje o tym, jak starać się o kontrakt z instytucjami ONZ. Podobny schemat działania proponuje Bank Światowy.
Eksperci wiedzą, że zagraniczna ekspansja jest dla firm dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla MŚP. Pomocne w tym mogą być bezpłatne narzędzia wsparcia przedsiębiorców, ułatwiające rozpoczęcie działalności gospodarczej poza granicami Polski i Unii Europejskiej. Można je znaleźć na kilku portalach, np. na: Access2Markets, ePing, trade.gov.pl czy Enterprise Europe Network. Access2Markets to baza wiedzy, portal dostępu do informacji w zakresie handlu UE z krajami trzecimi. Z kolei ePing to platforma na poziomie WTO, wskazująca obowiązujące otoczenie regulacyjne na różnych rynkach. Na stronie trade.gov.pl przedsiębiorcy mogą umieścić swoje wizytówki kontaktowe, jest ona pomocna w wyszukiwaniu partnerów handlowych z zagranicy.
Niezależnie gdzie firma chce zaistnieć na rynku z nowym produktem, w procesie jego wprowadzania kluczowe jest rozeznanie danego rynku. Według ekspertów nowy towar spożywczy wymaga spełnienia oczekiwań nabywców i dostosowania oferty do odmiennych preferencji konsumentów. Jak ocenili, bez właściwego rozpoznania tych potrzeb i bez użycia skutecznych narzędzi marketingowych, szanse na sukces obarczone są dużym ryzykiem.
Podczas spotkań w ramach cyklu #IdeaRozwojuBiznesu poruszono również istotny temat bezpieczeństwa cyfrowego oraz cyberzagrożeń dla biznesu. Specjaliści z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) zaprezentowali nowy program edukacji i certyfikacji dla przedsiębiorców - Firma Bezpieczna Cyfrowo, którego zadaniem jest podnoszenie świadomości cyfrowej i cyberbezpieczeństwa w małych i średnich firmach. Ponadto, dzięki programowi Firma Bezpieczna Cyfrowo można zdobyć certyfikaty, które pomogą skutecznie i szybko wdrażać nowelizacje prawa.
Wśród wielu przepisów, które już wkrótce będą musiały wdrożyć polskie firmy, są unijne dyrektywy dotyczące zasady zrównoważonego rozwoju m.in. w zakresie raportowania ESG, czyli działań firmy na rzecz środowiska, ekonomii i społeczeństwa. Od 2027 roku ten obowiązek będzie dotyczył także małych i średnich przedsiębiorstw.
Eksperci podkreślili, że choć wdrożenie tego będzie dla MŚP dużym wyzwaniem, warto zrobić to szybko, bo posłuży jako element przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Poruszyli również temat konceptu ekoprojektu ujęty w rozporządzeniu, które obejmie praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa produkcyjne w UE i ma na celu ujednolicić wymogi związane z mierzeniem środowiskowego wpływu produktów wprowadzanych na rynek UE.
Przedsiębiorcy dowiedzieli się również, że koncepcja ekoprojektu łączy się pojęciem gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) lub inaczej: gospodarki cyrkularnej (Circular Economy). Jest to model biznesowy, którego celem jest minimalizacja eksploatacji surowców oraz powstawania odpadów m.in. poprzez ponowne ich wykorzystanie jako surowców w kolejnych fazach produkcji. Jej celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i poziomu wykorzystania energii.
Według ekspertów, wprowadzenie zmian w zakresie GOZ nie tylko służy środowisku naturalnemu, ale przede wszystkim wyróżnia firmę na rynku, zmniejsza koszty prowadzenia działalności oraz wpływa na jakość świadczonych usług. W ich opinii najlepszą metodą wprowadzania do przedsiębiorstwa gospodarki cyrkularnej jest ewolucja, nie rewolucja.
Na spotkaniach z cyklu #IdeaRozwojuBiznesu nie mogło zabraknąć tematu OZE i efektywnego korzystania z energii odnawialnej, która staje się koniecznością m.in. ze względu na politykę klimatyczną i rosnące ceny energii elektrycznej. Zdaniem ekspertów inwestowanie w OZE, to nie tylko koszt ochrony klimatu, ale również wielka szansa dla naszej gospodarki, zwłaszcza dla małych i średnich firm.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 15.12.2023, 11:39 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Hisense prezentuje nowy telewizor ULED MiniLED serii U8, który sprawia, że możemy poczuć się jak w kinie
- 23.04.2025, 08:45
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Security Operations Center, czyli jak zadbać o ochronę firmy przed cyberzagrożeniami
Aż 83 proc. przedsiębiorstw odnotowało minimum jeden incydent związany z zagrożeniem bezpieczeństwa danych w sieci w 2024 roku - podaje VIII edycja badania „Barometr Cyberbezpieczeństwa” KPMG. Respondenci mieli do czynienia najczęściej z wyciekiem danych wskutek złośliwego oprogramowania. Niestety, firmom trudno zrekrutować i utrzymać wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Rozwiązaniem mogą być subskrypcyjne usługi bezpieczeństwa, np. SOC (Security Operations Center). Dlaczego warto w nie zainwestować?- 22.04.2025, 09:12
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Orange
-
Image
VELUX na szczycie TOGETAIR: aż 70 proc. budynków w Polsce wciąż jest nieefektywna energetycznie PAP
Aleksandra Stępniak, public affairs manager w VELUX Polska, podzieliła się z gośćmi 6. edycji szczytu klimatycznego TOGETAIR w Warszawie niepokojącymi danymi: tak zwany „syndrom chorych budynków” dotyka co czwartego Polaka, a 70 proc. naszych budynków wciąż jest nieefektywna energetycznie. Oznacza to, że pracujący bądź mieszkający w nich ludzie są narażeni na nadmierny hałas, brak światła lub inne czynniki, istotnie wpływające na ich zdrowie oraz jakość życia.- 22.04.2025, 09:02
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MeediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ