Newsletter

Częstochowa: Nawet do pół miliona złotych dla przedsiębiorczych

13.06.2024, 07:55aktualizacja: 13.06.2024, 07:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Częstochowa
Fot. UM Częstochowa
Firmy z branży gastronomicznej, hotelarskiej, turystycznej i kulturalnej mogą uzyskać wysokie dotacje bezzwrotne – wystarczy mieć pomysł i złożyć wniosek. Projekt pilotuje Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie.

- Częstochowa pomaga przedsiębiorcom. Teraz zachęcamy ich do skorzystania z dofinansowania do 540 tys. zł na uruchomienie nowego produktu lub usługi. Na trzy województwa jest do rozdania ponad 223 miliony z środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. To okazja na poważne wzmocnienie naszych firm – mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk na dzisiejszej konferencji prasowej. - Ale to nie wszystko, bo drugi z projektów realizowanych przez częstochowski ARR to z kolei szansa dla tych, którzy zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą lub mieli przerwę w prowadzeniu firmy, a chcą zacząć ponownie. W tym przypadku mowa o pożyczce z możliwością jej częściowego umorzenia. Tu maksymalną kwotą będzie ponad 150 tys. zł – dodawał.

Na konferencji był obecny Marcin Kozak, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie, który przybliżył szczegóły i warunki, jakie muszą spełnić zainteresowani.
Decyzją Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ARR został wybrany do realizacji projektu wspierającego branżę hotelową, gastronomiczną, turystyczną i kulturalną, który ma na celu niwelowanie negatywnych skutków pandemii COVID-19 (tzw. HoReCa). Dotacje z KPO obejmują komponent inwestycyjny, szkoleniowy i doradczy.  Warunkiem jest udowodnienie, że w okresie pandemii rok do roku obroty firmy spadły o 30%. Obecny nabór wniosków jest prowadzony do 18 czerwca. Poziom wsparcia to aż 90% kosztów kwalifikowanych.

ARR wkrótce rozpocznie też nabór wniosków o pożyczki na samozatrudnienie w ramach Programu Banku Gospodarstwa Krajowego „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie”. To szansa dla tych, którzy zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą lub mieli przerwę w prowadzeniu firmy, a zamierzają wrócić. Pożyczkę można zaciągnąć do sumy ponad 150 tys. zł. Okres spłaty do 7 lat,  w tym karencja w spłacie kapitału do jednego roku. Pożyczka na samozatrudnienie podlega jednorazowo umorzeniu w części równej 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, przyjmowanego w wysokości obowiązującej w dniu zawarcia umowy pożyczki, jednak nie wyższej niż 50% wartości pożyczki, po spełnieniu wymagań wynikających z zapisów umowy.

- W ramach tej pożyczki można dokonać zakupu urządzeń, maszyn, materiałów, towarów i usług, infrastruktury, środków transportu. Można też pokryć koszty stałe związane z prowadzeniem działalności do 6 miesięcy od jej podjęcia (np. czynsz, opłaty za wynajem lokalu). O pożyczkę może starać się także niepracujący opiekun osoby z niepełnosprawnościami – wyliczał prezes ARR Marcin Kozak.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.06.2024, 07:55
Źródło informacji UM Częstochowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ