Newsletter

„Czyste Powietrze” w kryzysie. Przedsiębiorcy biją na alarm: milionowe straty, zablokowane inwestycje, realne zagrożenie upadłością

24.07.2025, 14:34aktualizacja: 24.07.2025, 14:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Związek Pracodawców Czystego Powietrza (1)
Związek Pracodawców Czystego Powietrza (1)
Program „Czyste Powietrze”, zamiast wspierać walkę ze smogiem, pogrąża setki firm w chaosie finansowym. Związek Pracodawców Czystego Powietrza apeluje o okrągły stół i ratowanie niedziałającego programu.

W czwartek, 24 lipca, w Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Związek Pracodawców Czystego Powietrza (PCP). Wydarzenie miało na celu zwrócenie uwagi na narastający kryzys w realizacji rządowego programu „Czyste Powietrze”, który - według przedstawicieli branży - doprowadził do poważnych problemów finansowych setek firm z sektora instalacyjno-grzewczego i staje się dramatem tysięcy gospodarstw domowych.

Biurokracja zamiast wsparcia

Zamiast być impulsem dla ekologicznej modernizacji polskich domów, program coraz częściej staje się źródłem frustracji i strat. Przedsiębiorcy wskazują na wielomiesięczne opóźnienia w wypłatach środków, brak przejrzystości zasad i chaos komunikacyjny między instytucjami a wykonawcami.

„Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba wykonawców, którzy - mimo poprawnie zrealizowanych inwestycji - nie otrzymują zapłaty. Program miał być motorem modernizacji, a zamiast tego staje się kotwicą ciągnącą nas w dół” - powiedział Paweł Cygan, członek zarządu Związku Pracodawców Czystego Powietrza.

Milionowe zaległości i zamrożone wypłaty

Najbardziej poszkodowane są małe i średnie przedsiębiorstwa oraz firmy rodzinne, które wykonały prace zgodnie z umowami, ale nie otrzymały należnych środków.

„Mamy dziesiątki realizacji, z których środki nie wpłynęły do dziś. Łączna wartość zaległych płatności przekracza milion złotych. Ponosimy koszty, zatrudniamy ludzi, inwestujemy w towar - a zapłaty brak. W takich warunkach nie da się prowadzić firmy. W całym procesie mamy też beneficjentów, którzy zostają pozostawieni sami sobie” - mówił Dariusz Zieliński, właściciel firmy Termostars.

Problem dotyka również pracowników wykonawców, którzy w wielu przypadkach nie otrzymują wynagrodzeń.

„Przez zatory płatnicze musieliśmy zawiesić wypłaty wynagrodzeń dla części załogi. Zostaliśmy pozostawieni sami sobie, bez informacji, bez wsparcia, bez perspektywy poprawy” - dodał Tomasz Pilarski, przedstawiciel firmy Ekotechnika OZE.

Branża przedstawia konkretne postulaty

Związek Pracodawców Czystego Powietrza apeluje o natychmiastową interwencję i przedstawia sześć kluczowych postulatów:

  1. Ochrona już zawartych umów i realizowanych inwestycji;
  2. Systemowe wsparcie dla wykonawców - w tym zaliczki i skrócenie terminów płatności;
  3. Przestrzeganie przyjętych regulaminów i zasad;
  4. Ujednolicenie procedur i wymogów w skali całego kraju;
  5. Wydłużenie terminów realizacji inwestycji w związku z opóźnieniami;
  6.  Wprowadzenie „Bonu Energetycznego”.

„Jeśli nie nastąpi szybka reforma, grozi nam fala upadłości. To nie tylko koniec dla wielu firm, ale też ryzyko utraty miejsc pracy, spadek zaufania do programów publicznych i zahamowanie zielonej transformacji” - ostrzegał Hubert Dziubeła, prezes firmy Defro Energy, komandytor firmy Defro.

Zaproszenie do okrągłego stołu

Uczestnicy konferencji podkreślają, że ich celem nie jest konfrontacja z administracją, ale konstruktywny dialog i wspólne szukanie rozwiązań.

„Nie chcemy wojny z administracją. Chcemy rozmowy, wspólnego stołu i szybkich decyzji. Jesteśmy gotowi do współpracy - ale musimy wiedzieć, że po drugiej stronie ktoś nas słyszy. Jesteśmy gotowi usiąść do rozmów z przedstawicielami wszystkich stron. Chcemy rozmawiać z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także może przede wszystkim z wszystkimi Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które dziś w dużej mierze odpowiadają za realizację programu. Tylko wspólnie uda nam się znaleźć rozwiązanie” - podsumował Paweł Cygan.

Źródło informacji: Związek Pracodawców Czystego Powietrza

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.07.2025, 14:34
Źródło informacji Związek Pracodawców Czystego Powietrza
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ