Newsletter

Dane są dziś jednym z najważniejszych zasobów biznesowych

25.09.2023, 10:43aktualizacja: 25.09.2023, 11:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ M. Moryl
PAP/ M. Moryl
Dane umożliwiają rozwój, są kapitałem, źródłem pozyskiwania klientów, ale jednocześnie zagrożeniem, gdy w sposób niekontrolowany wypływają. Dlatego staramy się, by klienci nam ufali w zakresie wykorzystania danych - mówił Paweł Tymczyszyn, wiceprezes zarządu Alior Banku podczas panelu „Dane - nowe złoto? Jakim kapitałem są dane we współczesnym biznesie?”.

Blisko 90 proc. działających w Unii Europejskiej firm gromadzi dane, 79 proc. je analizuje, a 25 proc. wskazuje, że ich działalność opiera się głównie na analizie danych. Uczestnicy debaty zgodzili się, że dane są dziś jednym z najważniejszych zasobów biznesowych.

„Dane stają się danymi, gdy są uporządkowane. Inaczej są to tylko bity. Dane to nie złoto, nie ropa naftowa. Dla mnie dane są jak powietrze, bo bez danych nie ma życia” - mówił Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Podkreślił, że około 70 proc. danych jest generowane w Stanach Zjednoczonych (przez wiodące firmy technologiczne), około 20 proc. przypada na Azję i tylko 7 proc. pochodzi z Europy. To, zdaniem Andrzeja Dulki, pokazuje, że Europa - jedna z najnowocześniejszych i najzamożniejszych gospodarek świata - opiera się na danych, których w pełni nie wykorzystuje.

„Unia się zorientowała, że dane mają gigantyczną wartość. Kiedy zaczęła wprowadzać RODO, ludzie protestowali, ale dziś już większość akceptuje, że potrzebujemy bezpieczeństwa. Unia chce określić zasady użytkowania tych informacji, żeby nas chronić, żeby ich użytkowanie było etyczne” - tłumaczył Andrzej Dulka.

Tomasz Jaworski, niezależny międzynarodowy ekspert transformacji cyfrowej sektora publicznego, wykładowca akademicki, podkreśla, że Polska zbyt rygorystycznie podchodzi do problemu danych.

„W Polsce z danymi przesadzamy. RODO i inne przepisy idą trochę za daleko. Dlatego uważam, że musimy na nowo wymyślić ramy pracy z danymi w Polsce. Możemy to zrobić, bo mamy mądrych ludzi” - mówi Tomasz Jaworski.

Jego zdaniem w Polsce jest zbyt duża biurokracja, jeśli chodzi o nadzór nad danymi.

„Wszystko trzeba załatwiać w urzędzie, najchętniej na papierze z pieczątką. Urzędnicy interpretują rozszerzająco zakazy i zawężająco wszystkie możliwości” - przekonywał Tomasz Jaworski.

Paweł Tymczyszyn, wiceprezes zarządu Alior Banku, zapowiedział, że jego bank planuje w pierwszym kwartale przyszłego roku wprowadzenie danych do zewnętrznej chmury (hurtowni danych).

„Jako pierwszy bank w Polsce, Alior przechodzi do chmury publicznej. To zarządzanie danymi w zewnętrznej serwerowni. Są one tam bezpieczne, szyfrowane, ale zarządzane nie z naszej siedziby” - tłumaczył Paweł Tymczyszyn.

Korzystanie z publicznej chmury pozwoli bankowi płynnie zarządzać danymi, np. w dniach większego zapotrzebowania na usługi (wypłaty, płatności podatku VAT). Bank nie musi wtedy kupować dodatkowych serwerów - wystarczy, że zwiększy zakres mocy obliczeniowej korzystania z danych u operatora. Alior podpisał w tej sprawie umowę z firmami Microsoft i Teradata.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że istotnym uczestnikiem zarządzania danymi jest sztuczna inteligencja, a jej rola w przyszłości będzie rosła. Aleksandra Jiménez, certyfikowany audytor wewnętrzny systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji, wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University, podkreślała, że funkcjonowanie AI jest uregulowane przepisami.

„W czerwcu Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawię sztucznej inteligencji. Zgodnie z przyjętymi założeniami, sztuczna inteligencja powinna opierać się na trzech czynnikach: zgodności z prawem, solidności i etyczności” - tłumaczyła Aleksandra Jiménez.

Krynica Forum 2023, wydarzenie łączące biznes, politykę i środowisko akademickie, odbywa się w dniach 13-15 września w Krynicy-Zdroju, jednym z najpiękniejszych polskich uzdrowisk.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.09.2023, 10:43
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii