Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Blisko 90 proc. działających w Unii Europejskiej firm gromadzi dane, 79 proc. je analizuje, a 25 proc. wskazuje, że ich działalność opiera się głównie na analizie danych. Uczestnicy debaty zgodzili się, że dane są dziś jednym z najważniejszych zasobów biznesowych.
„Dane stają się danymi, gdy są uporządkowane. Inaczej są to tylko bity. Dane to nie złoto, nie ropa naftowa. Dla mnie dane są jak powietrze, bo bez danych nie ma życia” - mówił Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Podkreślił, że około 70 proc. danych jest generowane w Stanach Zjednoczonych (przez wiodące firmy technologiczne), około 20 proc. przypada na Azję i tylko 7 proc. pochodzi z Europy. To, zdaniem Andrzeja Dulki, pokazuje, że Europa - jedna z najnowocześniejszych i najzamożniejszych gospodarek świata - opiera się na danych, których w pełni nie wykorzystuje.
„Unia się zorientowała, że dane mają gigantyczną wartość. Kiedy zaczęła wprowadzać RODO, ludzie protestowali, ale dziś już większość akceptuje, że potrzebujemy bezpieczeństwa. Unia chce określić zasady użytkowania tych informacji, żeby nas chronić, żeby ich użytkowanie było etyczne” - tłumaczył Andrzej Dulka.
Tomasz Jaworski, niezależny międzynarodowy ekspert transformacji cyfrowej sektora publicznego, wykładowca akademicki, podkreśla, że Polska zbyt rygorystycznie podchodzi do problemu danych.
„W Polsce z danymi przesadzamy. RODO i inne przepisy idą trochę za daleko. Dlatego uważam, że musimy na nowo wymyślić ramy pracy z danymi w Polsce. Możemy to zrobić, bo mamy mądrych ludzi” - mówi Tomasz Jaworski.
Jego zdaniem w Polsce jest zbyt duża biurokracja, jeśli chodzi o nadzór nad danymi.
„Wszystko trzeba załatwiać w urzędzie, najchętniej na papierze z pieczątką. Urzędnicy interpretują rozszerzająco zakazy i zawężająco wszystkie możliwości” - przekonywał Tomasz Jaworski.
Paweł Tymczyszyn, wiceprezes zarządu Alior Banku, zapowiedział, że jego bank planuje w pierwszym kwartale przyszłego roku wprowadzenie danych do zewnętrznej chmury (hurtowni danych).
„Jako pierwszy bank w Polsce, Alior przechodzi do chmury publicznej. To zarządzanie danymi w zewnętrznej serwerowni. Są one tam bezpieczne, szyfrowane, ale zarządzane nie z naszej siedziby” - tłumaczył Paweł Tymczyszyn.
Korzystanie z publicznej chmury pozwoli bankowi płynnie zarządzać danymi, np. w dniach większego zapotrzebowania na usługi (wypłaty, płatności podatku VAT). Bank nie musi wtedy kupować dodatkowych serwerów - wystarczy, że zwiększy zakres mocy obliczeniowej korzystania z danych u operatora. Alior podpisał w tej sprawie umowę z firmami Microsoft i Teradata.
Uczestnicy spotkania zgodzili się, że istotnym uczestnikiem zarządzania danymi jest sztuczna inteligencja, a jej rola w przyszłości będzie rosła. Aleksandra Jiménez, certyfikowany audytor wewnętrzny systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji, wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University, podkreślała, że funkcjonowanie AI jest uregulowane przepisami.
„W czerwcu Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawię sztucznej inteligencji. Zgodnie z przyjętymi założeniami, sztuczna inteligencja powinna opierać się na trzech czynnikach: zgodności z prawem, solidności i etyczności” - tłumaczyła Aleksandra Jiménez.
Krynica Forum 2023, wydarzenie łączące biznes, politykę i środowisko akademickie, odbywa się w dniach 13-15 września w Krynicy-Zdroju, jednym z najpiękniejszych polskich uzdrowisk.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.09.2023, 10:43 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu