Newsletter

Debata ORLEN: polskiej prezydencji udało się wprowadzić do agendy UE wiele ważnych inicjatyw

09.07.2025, 12:49aktualizacja: 09.07.2025, 13:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/M. Kmieciński (1)
Fot. PAP/M. Kmieciński (1)
Mapa drogowa całkowitego odejścia od surowców z Rosji, wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw i magazynowania gazu, opracowanie szeregu pakietów deregulacyjnych - to, zdaniem uczestników debaty Grupy ORLEN, kluczowe osiągnięcia prezydencji Polski w Radzie UE w obszarze energetyki. Co najważniejsze, wszystkie te inicjatywy cieszą się poparciem europejskich rządów oraz instytucji i mają być kontynuowane.

Zapis transmisji: https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/konferencja-prasowa-pt-polska-prezydencja-transformacja-energetyczna-przelom-czy

Druga już prezydencja Polski w Radzie UE, zakończona 30 czerwca, przypadła na wyjątkowy okres dla naszego kraju i całej Wspólnoty. Rosnące zagrożenie rosyjską agresją, niepewność geopolityczna, konieczność ułożenia relacji z nową administracją amerykańską: to wszystko skłoniło Unię do podjęcia bezprecedensowych kroków wzmacniających jej odporność i bezpieczeństwo.

Osiągniętym sukcesom i zainicjowanym projektom, które będą kontynuować kolejne prezydencje (wpierw duńska, następnie cypryjska), poświęcona była konferencja prasowa pt. „Polska prezydencja a transformacja energetyczna: przełom czy kontynuacja?”, zorganizowana przez Grupę ORLEN w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.

„Szeroko pojęte bezpieczeństwo stało się priorytetem dla UE, a to właśnie Polska odegrała kluczową rolę w mobilizowaniu naszych partnerów do działania. Obecnie Unia Europejska realizuje plan całkowitego uniezależnienia się od importu energii z Rosji do 2027 roku, co zostało uzgodnione właśnie podczas naszej prezydencji. Co więcej: żaden z krajów Wspólnoty już dziś nie podpisuje żadnych długoterminowych umów z Rosją” - zauważył Dariusz Joński, poseł do Parlamentu Europejskiego, łączący się z pozostałymi uczestnikami konferencji online z siedziby PE w Strasbourgu. 

Europoseł przypomniał, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy udało się również m.in. ostatecznie przyłączyć wszystkie kraje bałtyckie do systemu elektroenergetycznego UE, nałożyć dodatkowe cła na nawozy importowane ze Wschodu, a także otworzyć dyskusję nad obniżeniem podatków od energii i deregulacją przepisów, które tylko w tym roku pozwolą oszczędzić Europejczykom ok. 45 milionów euro.

„Priorytety polskiej prezydencji w obszarze bezpieczeństwa i energii, które doczekały się szczęśliwie realizacji, były zbieżne z celami i rekomendacjami opracowanymi przez Grupę ORLEN oraz zawartymi w naszej nowej, długoterminowej strategii. Po pierwsze, wzmocnieniu uległ system bezpieczeństwa dostaw paliw, energii oraz nawozów. Po drugie, udało się włączyć ochronę europejskiego przemysłu oraz finansowanie w ramy dyskusji dotyczącej dekarbonizacji. Po trzecie, uruchomiono cykl pakietów uproszczeniowych, tzw. Omnibusów Regulacyjnych - pierwszy dotyczący ESG jest finalizowany, w kolejce czekają następne dedykowane dla konkretnych obszarów, jak chemia, środowisko, energia” - mówił Damian Fogel, dyrektor Biura Regulacji Międzynarodowych, Obszar Regulacji i Zgodności, Grupa ORLEN.

Ekspert dodał, że chodzi przede wszystkim o pogodzenie celów klimatycznych z utrzymaniem przez nią konkurencyjności oraz zapewnienie gospodarstwom domowym, firmom i przemysłowi stabilnych dostaw czystej energii po przystępnej cenie.

Damian Fogel przypomniał o stanowisku przygotowanym przez Grupę ORLEN jeszcze przed rozpoczęciem prezydencji Polski w Radzie UE. Manifest oparty był na czterech podstawowych filarach: bezpieczeństwie dostaw, konkurencyjności unijnego rynku, wsparciu finansowania dekarbonizacji, a także uproszczeniu regulacji. Zauważano w nim m.in., że osiągnięcie celów zrównoważonej transformacji wymaga uwzględniania specyfiki ekonomicznej poszczególnych krajów UE, kontekstu geopolitycznego i kosztów społecznych.

„Strategia Grupy ORLEN do 2035 roku przewiduje realizację gigantycznych, gdyż sięgających od 350 do 380 mld zł, inwestycji m.in. w budowę czterech morskich farm wiatrowych, wielkoskalowych magazynów energii i co najmniej dwóch małych elektrowni jądrowych, czyli SMR-ów. Nie zapominamy jednak o konieczności ewolucyjnego przeprowadzenia transformacji energetycznej, stąd równolegle stawiamy na zapewnianie ciągłych dostaw gazu ziemnego dla przemysłu oraz traktowanego w kontekście energetyki jako paliwo przejściowe: pozyskiwanego czy to ze złóż krajowych, czy też np. z Norwegii” - dodał Damian Fogel.

Dekarbonizacja i transformacja energetyczna - to europejskie cele, które jednak muszą korespondować z innymi, równie ważnymi politykami wspólnotowymi: reindustrializacją kontynentu, wzmacnianiem konkurencyjności unijnej gospodarki, inwestycjami w obronność.

„Niezależnie od tego, jaki kraj sprawuje aktualnie prezydencję w Radzie UE, przed Wspólnotą stoją naprawdę olbrzymie wyzwania. Nie chodzi tylko o wojnę w Ukrainie, ale również rosnącą konkurencję i presję ekonomiczną ze strony tak Chin, jak i Stanów Zjednoczonych, postępującą fragmentaryzację gospodarczą świata. Europa potrzebuje naprawdę śmiałych, ambitnych projektów i celów, aby utrzymać się w gronie globalnych liderów” - zauważył Jakub Wiech, redaktor naczelny serwisu Energetyka24.

Prelegenci podkreślali, że zaledwie 6-miesięczna prezydencja to zbyt krótki okres, aby dokonały się w jego trakcie przełomowe, historyczne zmiany. Traktat z Lizbony zresztą poważnie ograniczył kompetencje kraju kierującego pracami Rady UE: jego główną rolą jest raczej inicjowanie rozmów, negocjowanie kompromisów, wyznaczanie generalnych kierunków dla unijnych polityk.

„Tym bardziej cieszy fakt, że tematy i inicjatywy wprowadzone przez Polskę do unijnej agendy zostały uwzględnione w planach Danii, która przejęła właśnie prezydencję w Radzie UE. Konkurencyjność unijnej gospodarki, wsparcie dla czystych technologii, deregulacja: wszystkie nasze postulaty doczekają się więc kontynuacji” - powiedział Witold Strzelecki, dyrektor zarządzający Business&Science Poland w Brukseli, największej organizacji reprezentującej polskie firmy w dyskusjach z instytucjami unijnymi.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.07.2025, 12:49
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ