Newsletter

Decentralizacja finansów - ujęcie COO BITmarkets

11.07.2023, 12:55aktualizacja: 11.07.2023, 13:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

BITmarkets
BITmarkets
Peter Sumer, dyrektor operacyjny giełdy kryptowalutowej BITmarkets, jest miłośnikiem blockchaina. Można go było spotkać na rozważaniu potencjału blockchainu na Next Block Expo w Polsce w dniach 24-25 maja 2023 roku - szczególnie w temacie decentralizacji finansów lub DeFi. W rzeczywistych zastosowaniach, technologia blockchain po prostu się sprawdza: przejrzystość i bezpieczeństwo, szybkie i niskie koszty transakcji, a przede wszystkim - niezwykle wysoką dostępność dla użytkowników.

Zastosowania DeFi w świecie rzeczywistym

Blockchain jako szkielet wszystkich zdecentralizowanych operacji „finansowych” opiera się na bezpiecznych rozproszonych księgach rachunkowych, podobnych do tych używanych przez kryptowaluty. Potencjalne zastosowania DeFi w realnym życiu sięgają od ubezpieczeń samochodowych po transakcje zabezpieczające w aktywach cyfrowych, aż po operacje kredytowe i pożyczkowe. Transakcje te byłyby przeprowadzane za pośrednictwem walut cyfrowych, takich jak stablecoins - a co najważniejsze, transakcje odbywałyby się na zdecentralizowanych giełdach, takich jak BITmarkets.

Zdecentralizowane transakcje Stablecoin

Stablecoiny są powiązane z główną walutą fiat lub aktywami, co czyni je potencjalnie mniej podatnymi na zmienność w przeciwieństwie do niektórych innych rodzajów kryptowalut. Ta cecha sprawia, że są one szczególnie dobrze przystosowane do zdecentralizowanych transakcji. Transakcje DeFi przeprowadzane za pośrednictwem stablecoinów mogą przyjąć zarówno formę custodial, jak i non-custodial. W przypadku transakcji custodialnych, strona trzecia przejmuje opiekę nad kluczem prywatnym do aktywów cyfrowych zamiast rzeczywistego właściciela. Jeśli chodzi o transakcje non-custodial, właściciel kryptowaluty posiada swój własny klucz prywatny, a zatem ma pełną kontrolę nad cyfrowymi środkami. W tym przypadku istnieje jednak ryzyko, że użytkownik zapomni klucza do portfela, co uniemożliwia dostęp do jego cyfrowych aktywów. Dodatkowo, korzystanie ze stablecoinów niesie ze sobą bezkonkurencyjną korzyść w postaci szybszej realizacji transakcji i niższych kosztów transakcyjnych. A co najważniejsze, transakcje oparte na Blockchainie to gwarancja niezrównanego bezpieczeństwa i przejrzystości.

Kredyty i pożyczki DeFi

Decentralizacja finansów przynosi również kilka kluczowych korzyści dla klientów na rynku usług kredytowych i pożyczkowych. Po pierwsze, tego typu transakcje nie wiążą się z terminem spłaty pożyczki. Następnie, istnieje potencjał do zaciągania pożyczek lewarowanych. Następnie, pożyczkobiorca może skorzystać z nadmiernej kolateralizacji, w którym wartość aktywów stosowanych jako zabezpieczenie kredytu przekracza wartość kredytu. Kolateralizacja jest powszechnie stosowana przez kredytobiorców w celu zmniejszenia ryzyka kredytowego dla kredytodawcy i zwiększenia oceny kredytowej kredytu.

Pożyczki flash umożliwiają pożyczenie pieniędzy od inteligentnego kontraktu bez żadnego zabezpieczenia. Pożyczki te mogą być wykorzystane do wykorzystania szybkiej okazji inwestycyjnej na rynku kryptowalut i wygenerowania zysku dla odbiorcy pożyczki. Margin trading to kolejne zastosowanie DeFi, które wiąże się z szeregiem korzyści.

Aby skorzystać z wyceny spot i marży swoich ulubionych walut cyfrowych, kredytobiorcy mogą uzyskać dostęp do natychmiastowego kredytu, aby zrealizować swoje transakcje. Aby zabezpieczyć taki kredyt, mogą wybrać wiele aktywów, które będą stanowić zabezpieczenie kredytu. Wreszcie, kredytobiorcy w ekosystemie DeFi mogą korzystać z elastycznej dźwigni finansowej, która jest dla nich dostępna.

By Peter Sumer

COO, BITmarkets

Źródło informacji: BITmarkets

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.07.2023, 12:55
Źródło informacji BITmarkets
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ